Jump to content
yceman

A inghitit un stick USB, ca sa scape de inchisoare

Recommended Posts

Un roman judecat in SUA pentru fraude informatice a inghitit dovada incriminatoare: un stick USB. Florin Necula, un roman judecat in Statele Unite pentru frauda cu carti de credit, l-a lasat perplex pe judecator, miercuri, cand a recunoscut ca a distrus o proba importanta, un stick de memorie USB, printr-o metoda inedita - l-a inghitit, relateaza New York Daily News.

"Am inghitit stick-ul USB", a recunoscut Florin Necula in fata Curtii Federale din Brooklyn. Judecatorul Viktor Pohorelsky s-a uitat perplex spre acuzat, relateaza sursa citata. "Ma iertati, ce ati facut cu stick-ul?", l-a intrebat magistratul neincrezator pe Necula. "L-am inghitit", a raspuns acuzatul.

Necula a pledat vinovat pentru frauda prin sustragerea electronica de la bancomate a datelor de identificare pentru carti de credit si de debit, precum si pentru obstructionarea justitiei prin inghitirea probelor. Cand agentii federali au venit sa-i perchezitioneze apartamentul din Queens, in ianuarie, Necula a insfacat stick-ul USB si l-a inghitit. El i-a spus judecatorului ca s-a gandit ca dispozitivul continea informatii care il incriminau.

Agentii federali au obtinut ulterior un mandat pentru ca suspectul sa fie supus unei operatii chirugicale pentru extragerea stick-ului, care se afla blocat in tractul intestinal al lui Necula.

Romanul, in varsta de 32 de ani, risca patru ani inchisoare si expulzarea in Romania dupa ispasirea pedepsei. Avocatul sau, Sanford Talkin, a dat asigurari ca Necula s-a recuperat complet in urma incidentului cu stick-ul.

Sursa: 9am.ro

p.s : "sorinele" sa nu fi fost vreun virus pe stick sa te imbolnavesti :))

Link to comment
Share on other sites

Este plina lumea de astfel de exemple/exemplare, care te lasa perplex.

Nu putea sa-si tina informatiile in siguranta, pe un server rusesc sau in China?

Iar daca era intradevar bun la ceva, in USA se gaseste de lucru ca programator, job bine platit, ca tehnician service, lista e lunga.

Link to comment
Share on other sites

Singurul mod de a fi sigur ca informatiile de pe un stick devin irecuperabile este sa il iradiezi, iar materiale radioactive gasesti in unele detectoare de fum. In schimb nu stiu ce intensitate de radiatii ai nevoie pentru asta si in ce detectoare gasesti materiale radioactive.

Oricum omu poate s-o fi gandit bine, pe langa ce stiau anchetatorii o mai fi avand el ceva acolo si poate scopul a fost sa le distraga atentia si sa se judece procesul fara a face act de proba, iar in final pedeapsa sa fie mai mica decat ar fi putut lua.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...