Jump to content
begood

Definitia matematica a iubirii

Recommended Posts

Ieri am fost la o tarie la un prieten acasa, 7 baieti si 2 femei.

Nu ne cunosteam decat trei si n-am vrut sa-i lasam pe ceilalti afara din discutie, ne punem la o narghilea si incepem sa filosofam, dar cum toti suntem gameri inraiti de strategie, am zis sa propun un subiect comun : Definitia matematica a iubirii.

Am dezbatut noi mult si bine, iar un coleg, vine cu un raspuns ce ne-a lasat masca :

A il iubeste pe B

daca si numai daca

A ar alege sa nu-l tradeze pe B in orice dilema a prizonierului.

As vrea sa aud parerile voastre, se poate defini iubirea in cifre ?

Edited by begood
Link to comment
Share on other sites

Ieri am fost la o tarie la un prieten acasa, 7 baieti si 2 femei.

Nu ne cunosteam decat trei si n-am vrut sa-i lasam pe ceilalti afara din discutie, ne punem la o narghilea si incepem sa filosofam, dar cum toti suntem gameri inraiti de strategie, am zis sa propun un subiect comun : Definitia matematica a iubirii.

Am dezbatut noi mult si bine, iar un coleg, genial, vine cu un raspuns ce ne-a lasat masca :

A il iubeste pe B

daca si numai daca

A ar alege sa nu-l tradeze pe B in orice dilema a prizonierului.

As vrea sa aud parerile voastre, se poate defini iubirea in cifre ?

lamureste-ma xkcd • View topic - Mathematical Definition of Love

Link to comment
Share on other sites

A mai venit unu acu' cativa ani(cand intrasem la liceu ala era anu 2 sau 3 la facultate, adica acu vreo 4 ani) si a "demonstrat" el ca 2 + 2 fac 5. Cum, nu mai stiu... da' parea logic!:)))

Si nu, iubirea nu poa' fi calculata matematic.

//LE: Ar putea fi posibil sa fie calculata ca o necunoscuta secundara (in cazul unui sistem compatibil simplu nedeterminat), iar de valoarea ei sa depinda cealalta valoare. Adica tot necunoscuta ar fi!:))

Link to comment
Share on other sites

Chestiile de genul 1+1=3 ni le-a aratat profu' de mate. Folosind niste logaritmi parca, putea arata ca 1=2, 0=7 etc. si ne-a zis ca este o eroare matematica, a carui denumire desigur nu mi-o amintesc.

Nu stiu sa explic iubirea insa, exista sau cel putin a existat. In prezent lumea se cupleaza dupa unul sau mai multe dintre principiile: avere, corp atractiv din punct de vedere sexual, singuratate (ca sa nu fii singur, iti cauti partener). In astfel de conditii este usor sa crezi ca nu ar exista.

Link to comment
Share on other sites

pai depinde ce fel de iubire stiu ca acum un an invatasem la romana despre tema iubirii.Si imi aduc aminte un singur lucru"Multi au incercat sa defineasca iubirea,insa nimeni nu a reusit ceva concret"pai de ce? pt ca fiecare percepe iubirea in alt mod.

hmm dupa mine iubirea perfecta nu exista deoarece nimic nu e perfect:)si totul e schimabtor mai ales sentimenele si apogeul iubirii este atunci cand esti indragostit.m des cand esti tanar mai rar cand esti mai adult ca deja incepi sa te gandesti la bani si chestii materiale.

Cred ca iubirea exista,deoarece asa cred ca am fst creeati prin iubire de parintii nostri[97%]adica eu asa ma consider.

definitia matematica ar fi

1+1=1[cazul prietenilor]

1+una=1[m+f]

Aaa si tin minte si o legenda greceasca.

se zice ca la inceput nu exista nici barabt nici femeie ci era un singur fel de oamneni.si intr o zi zeii s au maniat pe oameni si au aruncat cu fulegere inspre ei despartindu i in 2 bucati...si de atunci fiecare parte isi cauta partea lipsa ca sa formeze un tot ..cam asta ar fii si definitia mai pe inteles

Sper ca v a placut si nu v am plict .[rep + daca v a placut:D]

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...