Jump to content
BoysIIMen

Salut baietii de la RST

Recommended Posts

nu creeeeeeed bai frate si eu am tastatura varza si mai scap butoanele dar nici in halul asta..

Apropos..

Am o tastatura wireless ?i din lene sa ma duc pana la colt sa iau baterii am pus bateriile de la un ceas vechi .. asa ca va rog sa nu ma critica?i ca sunt litere lipsa in postariile mele ..

Link to comment
Share on other sites

"Ami" place ca ai impresia ca esti baiat inteligent, tu pana ajungi sa citesti o carte de programare cred ca o sa mor eu, copii mei si stranepotii mei..

Cat despre tine Gigi, ia-te de mana cu asta si incepeti din nou clasa intai.

asa ca va rog sa nu ma critica?i ca sunt litere lipsa in postari<del>i</del>le mele ..

Si din pacate, in loc sa fie litere lipsa in postarile tale, sunt in plus.

Edited by Park
Link to comment
Share on other sites

Salut

Sant Dan din Baia Mare, cerva priteni miau recomandat situl asta. Sper sa ami fac multi prieteni pe aici. Si va invit la Sarbatoarea Castanelor la Baia Mare.

Sper sa anvat ceve de pe aici, niciodata nu poti spune ca le stii pe toate.

Have Fun

BoysIIMen

Salut, imi place cum sti tu limba Romana si cum intri in topicul altcuiva... :))

Link to comment
Share on other sites

Salut, bine ai venit, no offcence dar n-am vazut pe cineva cu atatea greseli in cateva randuri, uite, asa este corect:

Salut,

Sunt Dan din Baia Mare, cativa priteni mi-au recomandat siteul acesta. Sper sa imi fac multi prieteni aici. Si va invit la Sarbatoarea Castanelor de la Baia Mare.

Sper sa invat ceva de aici, niciodata nu poti spune ca le sti pe toate.

Have Fun

BoysIIMen

Cateva reguli ortografice ortoepice si de punctuatie care probabil nu le sti:

-"î", (din i) se foloseste numai la inceputul unui cuvant, sau cand ai cuvant compus reintors-> re+intors. In rest, in interiorul cuvintelor se foloseste "â" (din a).

-mi-au, se scrie cu cratima (liniuta), deoarece vine de la "mie au" iar pentru armonizare in locul lui "e" se foloseste "-", cand te lovesti de astfel de cuvinte poti repeta in minte: "mie, mi, mi-au" la fel se aplica si la ti-au sau alte constructii asemanatoare. De asemenea pentru armonizare poti scrie in loc de "sa imi", sa-mi, pe acelasi principiu.

-o greseala frecventa a multora mai este "s-a" si "sa". "Sa" se scrie legat numai cand se refera la un substantiv: Placa sa, si cel mai simplu faci diferenta cand esti nevoit sa folosesti cuvantul incercand sa inlocuiesti in constructie cu "Maria sa" (a cui?, a lui/a sa) se scrie legat, in toate celalalte cazuri se scrie dezlegat, "S-a schimbat".

-"Sant", nu se mai foloseste de zeci de ani, corect este "sunt".

Am scris asta in speranta ca ti-am fost de folos cu un sfat, si sper ca deja ai invatat ceva, oricum cu timpul o sa inveti si nu vei mai face greseli.

O singura intrebare am, care a fost prima ta limba? prima limba care ai invatat-o, imi dau seama ca romana abea acum o inveti.

Bafta multa in continuare.

Link to comment
Share on other sites

Acu am vazut si eu postul. Concluziile voastre sunt gresite. Toate. Cred ca fumul ala din Baia Mare este de vina. Mai aveti turnul ala de se vede de departe si seamana cu ......un par? Datorita inaltimii mari netu' are de urcat si pe urma de coborit. Asa ca la urcare ca la urcare dar la coborire se mai amesteca bitii (inaltime mare , viteza si mai mare) si de aia a iesit ce a iesit.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...