Jump to content
hirosima

net romtelecon

Recommended Posts

Am net mobile de la RDS insa nu sunt multumit ca ma limiteaza la 5 giga download, si dupa merge jalnic cu 125kb. Asi vrea sa incerc si varianta de la romtelecom, clicknet play:

# Download pân? la 20 Mbps; Router GRATUIT;

# IP Static GRATUIT exclusiv online;

# Abonamente de voce la super pre?, 5,46 €.

Daca cineva are contract si a optat pentru clicknet play si poate sa imi spuna daca viteza este intradevar foarte aprope de 20Mbs. Ar mai fi o problema ca te obliga sa faci contract pe 2 ani de zile. Daca renunti mai devreme ce se intampla? iti da o amenda si iti intrerupe contractul?

Link to comment
Share on other sites

Salut, am eu clicknet, un abonament mai vechi. Echipamentul furnizat este de cacat. Mie mi s-a futut HG520s, viteza nu este constanta, pica foarte des, daca vrei sa renunti la contract vei fi nevoit sa platesti nu stiu cat din luniile ramase din contract, stiu ca am vrut eu sa renunt. Sfatul meu, ramai la RDS, iti iei un FyberLink 2 pt. acasa si primesti si net mobil gratuit de la ei daca iti iei un pachet complet ( TV + INTERNET + VOCE ) :)

Link to comment
Share on other sites

Daca e conexiune ADSL, atunci e sub 20MBps, din cate am citit pe Wikipedia despre acest tip de conexiune.

Citisem parca pe contract, ca in cazul in care doresti sa inchei contractul trebuie sa platesti abonamentul pe fiecare luna ramasa pana la sfarsitul contractului, alaturi de o taxa de penalizare parca. ---> asta in cazul in care..n-ai ce face si renunti la contract

Insa, daca poti demonstra ca ei incalca contractul, il poti incheia gratuit.

-- Am ClickNet, dar nu Play.. nu cred ca e vreo diferenta inafara de viteza..si pret

//abia ce am vazut postul lui FakeCN..

Eu am Huawei MT882, n-am avut deloc probleme cu el. Viteza variaza, cred eu, in functie de serverele/computerele la care se fac conexiuni.

Abonamentul meu e de 2Mbps, si descarc in medie cu 200KB/s. Torrentele de pe FL le descarc uneori cu 220-230KB/s.

Viteza de Upload este in medie 40KB/s din 512Kbps, adica vreo 50KB/s.

Per total, sunt multumit. As putea fi si mai multumit daca as avea viteza si mai mare, dar asta ar insemna mai multi bani cheltuiti... De unele lucruri, nu poti fi niciodata multumit pe deplin.

Edited by AlStar
Link to comment
Share on other sites

ala de 20 este VDSL si depinde de cine ti-l pune eu am clicknet de 3 ani si n-a cazut o data...

ca sa stii daca iti va merge abonamentu' play vezi parametrii liniei la 192.168.1.1 , unde atenuarea la download nu trebuie sa depaseasca 10 (pt 20mbs) iar SNR margin la down trebuie sa fie mai mare de 12 ,

Link to comment
Share on other sites

observ ca FakeCN a zis ca ii pica foarte des iar lui AlStar niciodata. Probabil ca depinde si zona. Asi fi optat pentru RDS, insa cei din zona mea nu mai au calbu, de rasul curcilor :)).

Am intrebat cand pregonizeaza si nu idee, si atunci m-am gandit la romtelecom ca ar putea fi o varianta. Am observat ca acuma iti poti alege orice router gratuit, crd ca cel mai bun este ultimul:

# Huawei MT882

# Huawei HG510

# ZTE ZXDSL 931 CII

# Huawei HG655b

iar contractul pe 2 ani, insa asi putea sa il testez pt 8 zile si vad cum merge daca nu sunt multumit il dau inapoi si nu platesc nimic.

Link to comment
Share on other sites

Sfatul meu este sa nu iti iei DSL. Pe contract scrie ca ai viteza de 20 de mega dar in realitate in modem iti intra doar 7-8 mega. Viteza de download efectiva (torrent) este de maxim 1-2 mega, iar de upload nici nu mai vorbim. Daca ai posibilitatea sa alegi fibra, ti-o recomand cu cea mai mare caldura.

Link to comment
Share on other sites

nu pica dar ai viteza mica la un pret relativ prost .

daca se updateaza cu ceva ofertele tu ramai de prost ca nu iti mai mareste banda cu nimic si nici nu mai primesti vreo reducere pe toata perioada contractului decat daca esti de acord sa prelungesti contractul pe inca x ani.

nu poti renunta oricand , doar cu 30 de zile inainte de expirarea termenului trecut in contract .

ca sa renunti mai repede trebuie sa platesti ori un anumit procent din numarul de luni ramase in abonament ori o anumita suma fixa pe care ti-o zice operatorul cum pronunti cuvantul " reziliez " , 40 euroi pentru inca 10 luni de abonament ramase , asta daca nu ai avut cine stie ce oferte cu internet moca pe vreo 6 luni de zile ca apoi acea suma se mai poate umfla pana pe la 70 euroi

Link to comment
Share on other sites

observ ca parerile sunt impartite. Si eu asi vrea sa optez pentru RDS, insa docamdata nu au echipamentu (cablu, fibra optica). Le-am propus sa cumpar eu calbu, insa mi-au spus ca nu o sa gasesc la magazin. Poate ar fi mai bine sa astept pana cand vor primi ei calbu. Dar nu se stie cate luni voi mai astepta. Le pot face reclamatie poate grabesc cumva.

Link to comment
Share on other sites

La RDS facturile sunt naspa. Am vreo doua rude care dau in fiecare luna peste 100 ron la un abonament de maxim 40 ron. Plus ca vin facturi peste facturi. Cand am fost sa fac contract la ei (zilele trecute) erau cateva persoane care se plangeau ca le-au venit mai multe facturi in aceeasi luna. Noroc ca mi-a gasit nu-stiu-ce problema in trecut la ei, si nu mi-a putut face contract pe loc. Am lasat-o balta cand am aflat ca mai am de platit 100+ ron drept restante de plata de la un abonament pe care il reziliasem (deh, la ei nu era reziliat in calculator, era lasat asa, aiurea) pentru ca au venit sa-mi instaleze netul dupa 6 luni de la semnarea contractului.

In 4 ani de cand am RDS n-am patit asa ceva.

zilnic vorbesc de pe fix pe mobil, factura nu a sarit vreodata de 50 lei.

n-am avut vreodata incurcaturi de niciun fel cu ei.

o singura data (repet in 4 ani), o zi, n-am avut net, faceau upgrade-uri.

netul e brici (fiberlink 100mbps)

@Cosminn Clauzele sunt precizate clar in contractul pe care l-ai semnat atunci cand ti-ai facut abonamentul.

Cititi cu atentie fiecare contract pe termen lung, sa nu va prindeti urechile si sa ajungeti la judecata pentru un rahat de amanunt.

Edited by begood
Link to comment
Share on other sites

la rds ai nevoie de o copie dupa buletin si pe loc iti rezliaza contractul fara comenteze, cel putin asa se intampla la mine in oras, acuma depinde.

Deci pana la urma tot nu stiu ce sa aleg.

Apropo ca nu au cablu, eu zic ca totusi e o firma mare si au nevoie in continuare de clienti, si daca au cablu sunt nevoiti sa renunte. Si daca este o firma mare si renumita de ce nu au cablurii. Isi strica singuri imaginea firmei.

Link to comment
Share on other sites

Am senzatia ca unii vorbesc in necunostinta de cauza, cand vorbesc de viteza...

Daca abonamentul e de 20Mbps, nu descarci cu 20 si cu aproximativ 20/8 MB/s..e o "mica-mare" diferenta, si mai este si chestia cu nu stiu ce tehnologie...scrie pe site, cu steluta..mic si jos...ca viteza variaza in functie de tehnologia disponibila in acea regiune... adica poti sa-ti faci abonament de 20Mbps, dar tehnologia nefiind avansata in zona ta, nu ai mai mult de 6-8 Mbps..adica..pana la 1MB/s....

Link to comment
Share on other sites

Exact. Ce ai scris tu acolo, se numeste viteza externa, adica in celelalte retele. Iar viteza care ti-o ofera in abonament este viteza metropolitana, adica in retea.

Dar sunt sigur ca asta stiai si tu, am scris pentru necunoscatori. ^^

Nu.

20mbps = 2.5 MBps

mbps = mega biti pe secunda

MBps = mega bytes pe secunda

1 byte = 8 biti.

Toate reclamele pe care le vedeti la televizor, pe strada sunt exprimate in biti.

Link to comment
Share on other sites

Am clicknet de doi ani si merge excelent. Trebuie sa fii atent la linia telefonica de unde stai. Problemele apar la cablurile vechi si datorita conexiunilor proaste. Uita-te pe stalpi si vezi ce cablu telefonic e instalat. Daca e din cel nou coaxial e excelent, daca e cablu vechi sau sarme torsadate, poti renunta pe moment.

Link to comment
Share on other sites

Exact. Ce ai scris tu acolo, se numeste viteza externa, adica in celelalte retele. Iar viteza care ti-o ofera in abonament este viteza metropolitana, adica in retea.

Dar sunt sigur ca asta stiai si tu, am scris pentru necunoscatori. ^^

Stiu chestia cu viteza interna/externa, dar e irelevand reply-ul tau:P

Nu.

20mbps = 2.5 MBps

mbps = mega biti pe secunda

MBps = mega bytes pe secunda

1 byte = 8 biti.

Toate reclamele pe care le vedeti la televizor, pe strada sunt exprimate in biti.

Asta vroiam sa zic si eu.

Cam acelasi lucru dar tu ai explicat mai bine.

Cam acelasi lucru pe dracu'..

Totul tine de atentie, si putine cunostinte. Astia cu reclamele folosesc megabiti in loc de megabytes, pentru ca numarul mai mare da mai bine la ochi.

Link to comment
Share on other sites

Si eu am asteptat cateva saptamani bune sa aduca cablu in zona mea dar din ce au postat ceilalti eo nu am avut niciodata probleme cu facturi/internet.Downloadez cu 10mb/sec am net si cablu d la ei abonamentu e vreo 55 lei daca se intampla sa imi cada netu o face pentru 5 minute si dupa isi revine dar e foarte rar.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...