Jump to content
cigraphics

Gaura in procesor :|

Recommended Posts

Parerea mea neinginereasca este ca o fi venit tensiune prea mare in calculator si din cauza aceasta poate s-au umflat condensatorii. Dupa stiinta mea, condensatorii sunt folositi pentru a scapa de capacitatile parazite din circuite, care apar la regimurile de comutatie (stingi sau aprinzi calculatorul, dai drumul la boxe, etc). Fara condensatori e postibil sa se fi ars ceva in procesor, sa fi plesnit, insa gaura de am vazut-o in poza, prea e rotunda. In legatura cu asta nu stiu ce sa zic...

PS: In mod normal, rolul firului de nul de la priza este acela de a stabiliza tensiunile si intensitatile curentului pe linii, plus ca sursa calculatorului ar trebui sa fie prima care se arde in cazul de mai sus, de aceea mi se pare aiurea sa ai condensatorii umflati. Poate au stat in ploaie si s-au imbibat cu apa?! (am glumit).

Link to comment
Share on other sites

e cumva promotia limitata?

480708789c23b_Why_doesnt_work_my_PC-s450x325-1007-580.jpg

4807085a602f8_Why_doesnt_work_my_PC-s450x321-1006-580.jpg

@Zamolxis666 rolul impamantarii vrei sa zici (ca null e pe unde trece curentu) e oleaca mai simplu, sa descarce tensiunile acumulate, pana mea nu-mi vin explicatii ca nu-s electrician. Nu se arde sursa ca e bine construita, i se arde siguranta eventual. Componentele sunt mai sensibile si se ard inaintea sursei.

Am avut si eu condensatori umflati. Au ei rolul lor in electronica, nu de protectie in cazul comutarii, ci de a stabiliza curentul, mai ales in cazul microcipurilor care au nevoie de tensiuni constante pentru a lucra cat de cat binar. In fine, e modul lor de a se strica din suprasolicitare in timp.

Edited by loki
Link to comment
Share on other sites

loki..wtf man?=))

Da' nu exista nicio sansa de functionare?

Am avut si eu condensatori umflati. Au ei rolul lor in electronica, nu de protectie in cazul comutarii, ci de a stabiliza curentul, mai ales in cazul microcipurilor care au nevoie de tensiuni constante pentru a lucra cat de cat binar.

Deci: condensatori umflati => degeaba mai pierzi timp sa-i pui parole :)))

Edited by AlStar
Link to comment
Share on other sites

@loki:

1. nulul si impamantarea nu e unul si acelasi lucru. "rolul impamantarii vrei sa zici (ca null e pe unde trece curentu)". Prin nul nu trece curent, ca de aia ii si se zice nul. ca sa iti demonstrez ca asa e, te rog sa apuci un fir de nul cu mana goala si iti garantez ca nu ti se intampla nimic (sau, daca ti-e frica, intreaba un electrician, sau pe cineva care se pricepe :D ).

2. intr-adevar, nu sursa se arde, ci siguranta, am avut un limbaj de om de la tara.

3. Condensatorii sunt folositi pentru ce am scris eu mai sus. Ce ai zis tu, si anume ca stabilizeaza curentul, de asta se asigura stabilizatoarele parametrice de tensiune continua (ma rog, tot cu condensatori sunt construite). E partial adevarat ce ai zis tu ca sunt folosite pentru a ajuta calculatorul sa lucreze cat de cat in binar si zic partial pentru ca numai in binar lucreaza un calculator, deocamdata nu s-au inventat alea sa functioneze in baza 3. Pe langa asta, in regimul de comutatie, apare o instabilitate a tensiunilor pe linie, de scurta durata ce-i drept, dar valorile de le iau (in intervalul [0, 5V] pot determina circuitele logice sa considere 1 logic (tensiuni intre 2 sau 2,2V si 5V) atunci cand ar trebuie sa fie 0 logic (tensiuni intre 0 si 1,8 V). @offtopic: intre 1,8 si 2 sau 2,2 este considerata o "zona interzisa", iar circuitele logice trebuie proiectate a. i. sa nu comute pe aceasta zona, ma refer strict la cele digitale

Link to comment
Share on other sites

pai iti ziceam ca null nu e tot una cu impamantarea

"rolul firului de nul de la priza este acela de a stabiliza tensiunile" - nu. Doar completeaza circuitul electric care presupune 2 fire din care cel fara tensiune se cheama nul. Initial am presupus ca l-ai confundat cu impamantarea. Altfel nu inteleg nimic din propozitia asta.

Cat despre condensatori ma gandeam la circuitele cu diode pentru transformarea alternativ->continuu care sunt completate de capacitori pentru a pastra tensiunea sau ceva constanta - in fine la electronica nu am evoluat niciodata, eram aproape corijent la fizica, si nu ma bag adanc la explicatii tehnice.

Lasa, oricum initial doream doar sa par simpatic.

Edited by loki
Link to comment
Share on other sites

Rolul firului de nul este acela de a stabiliza tensiunile pe linii. Exista 3 linii: r, t si nul. Cauta pe wikipedia. Oricum la lucrarea mea de laborator asa ne-a fost explicat rolul firului de nul. Eu asa am invatat si raman la parerea mea, ca am dreptate. Oricum cred ca am divagat amandoi de la subiect si am ajuns in faza in care fiecare vorbeste pe limba lui. :D Toate cele bune!

Link to comment
Share on other sites

Nu va mai contraziceti pe null-uri .Uniti-va fortele si ziceti-ne cum furam niste curent ca mi-a scos contorul pe scara si e jale , nu mai am ce fura si ma plictisesc .

Pai te legi de firele de vin din exterior in contor, ca sa nu inregistreze, si le maschezi cumva.

Sau pot sa te folosesti de inductanta mutuala (adica acelasi principiu aplicat la transformatoare) ca sa furi curent. Daca firele de curent vin pe sub pamant, sapi o groapa, conectezi firele de vin la primarul transformatorului si celalate la secundar si pleci cu ele in casa. Daca firele vin de la stalp (sunt aeriene), cred ca mai bine iti instalezi un paratrasnet si colectezi energia electrica ce se acumuleaza la furtuni. Sau pui mana si muncesti si cu salariul iti iei niste panouri solare. Sau o centrala eoliana.

Link to comment
Share on other sites

OOOOO

In sistemul monofazic, e doar o faza(F) si null (N) curentul circula (prin conventie), de la faza catre null.

Null-ul nu intodeauna are potential 0V

Impamantarea are 2 roluri:

1. de a descarca toate diferentele de potential la pamant(provenite dintr-un defect)

2. protectie a fraerului care-si baga nasu pe unde e curent, avand o impedanta scazuta fata de pamant

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...