Jump to content
phantomas90

acesta este ceasul hackerului.

Recommended Posts

1759_big.jpg

Ei bine, da, exista ceva nou. Un ceas care cu siguranta este mai greu de citit, dar foarte cool si foarte permisiv in ce priveste design-ul. Este vorba de ceasul binar.

Ce inseamna asta? Inseamna ca s-a zis cu cifrele de orice fel si cu limbile. Locul lor este luat de niste simple... puncte. Care arata ora si minutul. Nu, ceasul nu are 59 de puncte pe cadran, va trebui sa cam faci adunari. Deci, daca nu poti calcula intr-o fractiune de secunda cat fac 32+16, ceasul asta nu e pentru tine.

Ceasurile binare folosesc leduri de diverse culori pentru a arata ora in format binar. Evident, daca nu esti pasionat de matematica, iti este greu sa transformi un numar binar intr-unul zecimal fara ajutorul prietenului Google. Ca sa nu intram in detalii matematice, vom spune doar ca sistemul binar exprima numerele cu ajutorul a doua cifre, 1 si 0. Cifra 1 inseamna “adevarat”, pe cand 2 inseamna "fals". In functie de pozitia pe care o ocupa intr-un sir, fiecare cifra din cele doua reprezinta un numar. In ordine, acestea sunt 1, 2, 4, 8, 16, 32, 64, si asa mai departe. Daca in pozitia corespunzatoare numarului exista cifra 1, atunci numarul este adevarat si trebuie adaugat la rezultat. Daca in dreptul lui este un 0, atunci el nu exista si nu influenteaza rezultatul. Astfel, numarul binar 101 inseamna de fapt 1x1 + 0x2 + 1x4, adica 5.

sursa: Ceasurile binare, o provocare trendy

LE: ceasurile le puteti comanda de aici: http://ledwatchstop.com/store/led-binary-c-5.html?gclid=CMePla3__aQCFQmSzAodpB46hw

Edited by phantomas90
Link to comment
Share on other sites

asta asa, ca sa fii smecher cand te intreaba cineva :

"Cat e ceasu?"

"Nu stiu, ai o foaie de hartie si-un calculator?"

NU, nu asta era ideea Phreak. Ca sa ajungi bun in domeniul IT si mai ales in programare ar cam trebui "sa visezi in cod binar" cum zicea cineva de pe aici. Deci nu cred ca ar fi o problema citirea unui ceas.

Link to comment
Share on other sites

Si-asa n-am ceas la mana. Cat coasta o dracie d'asta? :D

Tu vorbesti serios? asta-i ceasu idiotului nu ceasul hackerului .

Care-i scopul tehnologiei? De a USURA viata sau de a complica-o?

Asta-i un ceas pentru increzuti si nimic mai mult.

Probabil asta e problema tehnologiei. Ea trebuie sa usureze munca fizica, dar nu cea psihica.

Dupa parerea mea acest ceas este un bun stimulator pentru creier. Il tine antrenat.

Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate... sa te trezesti la ora 02:34 cu ceasul sunand is chinuindu-te sa calculezi ora... asta da "distractie"... foarte usor, n-am ce zice... dar daca vrei sa nu-ti mai foloseasca, altii, ceasul, asta-i cea mai buna idee posibila...

Imagineaza-ti cat de repede gandeste cel ce poate calcula ora in max 3 secunde cand se trezeste. Imagineaza-ti cat de repede poate lua decizii.

Link to comment
Share on other sites

lol...

Sau sa te pomenesti ca ai gresit ziua...

Sau sa-ti confiste profu(profa)/sefu(sefa) ceasu, ca cica ar putea fi altceva (gaseste el ce... bomba, arma, aparat cu care poti sparge site-uri, nu-stiu-ce chestie cu care poti copia tot ce-ai intr-o retea, intr-o secunda, etc.)

LOL...

Sau sa iti fure, unu' ceasul, apoi sa ti-l dea inapoi, ca nu stie ce-i cu el...

Asta ar fi prea de tot...

...Si sa mai fie si-unu' d-ala cat casa... in fata caruia sa-ti fie frica si sa stai drept...

...tre' sa merg la Vecinu Costica (WC)... scz...

Edit: Acum sunt bine. Sau sa razi de profu/profa de info, ca nu stie sa "citeasca" un "amarat de ceas binar"...

lol...:))

Poza 1

Poza 2

Edited by xpt1
Link to comment
Share on other sites

si bitul pentru AM/PM unde e? Daca-s hacer nu ma uit pe geam, ma uit la ceas.

daca tot sunt perfectionist, grafician si fascinat de tehnologie, decat sa-mi cumpar ceas mai bine vreu aplicatie pe mobil cu design placut sa-mi arate niste leduri aprinse sa-mi zica ora.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...