Jump to content
sado

Au recreat Big Bang-ul. Vezi cum arata

Recommended Posts

lhc.jpg?width=600

Oamenii de stiinta de la CERN au creat un “mini” Big Bang, printr-un experiment care a reprodus fidel conditiile existente la o milionime de secunda dupa nasterea Universului!

Echipa oamenilor de stiinta, formata din 1.000 de cercetatori de la peste 100 de institute din 30 de tari, a reusit uimitoarea performanta cu ajutorul imensei masinarii situata la granita dintre Franta si Elvetia, duminica, pe 7 noiembrie. Ieri, portalul de stiinta, tehnologie, natura si calatorii DESCOPERA.ro a fost printre primele mijloace de informare din Romania care au anuntat imensa reusita a cercetatorilor

O serie de imagini:

lhc3.jpg?width=600&height=423

lhc1.jpg

lhc2.jpg?width=600&height=442

lhc4.jpg

lhc6.jpg

lhc5.jpg

Coliziunea particulelor a generat un mini Big Bang, dar si cele mai mari temperaturi si densitati atinse vreodata in cadrul unui experiment. Experimentul a avut loc intr-un mediu sigur si controlat, in care s-au generat temperaturi de peste 10 trilioane de grade, adica de un milion de ori mai mult decat cele pe care le intalnim in centrul Soarelui.

La asemenea temperaturi, protonii si neutronii s-au "topit", rezultand o "supa" de quarci si gluoni, cunoscuta in limbaj stiintific drept plasma quark-gluon. Pe de alta parte, magnetii puternici ai masinariei de la CERN au activat ionii si i-au transportat la viteze apropiate de cea a luminii prin tunelurile subterane ale laboratorului. In cele din urma, particulele au fost fortate sa se ciocneasca in detectorul Alice; astfel refacandu-se ceea ce oamenii de stiinta cred ca este starea Universului de imediat dupa Big Bang.

Experimentul de duminica a infirmat teoriile celor care se temeau ca oamenii de stiinta de la CERN ar putea aduce apocalipsa, punand in pericol Pamantul prin efectele secundare ale experimentului: crearea de mini gauri negre - fenomen care nu a avut loc. Cercetatorii de la CERN au negat dintotdeauna ca "se joaca de-a Dumnezeu" sau ca ameninta siguranta oamenilor, sustinand ca chiar si in cazul in care ar aparea micro-gauri negre, acestea ar fi atat de mici incat s-ar dizolva imediat dupa formare.

Sursa : descopera.ro

Link to comment
Share on other sites

eu zic ca `se joaca` cu ceva foarte instabil, cu toata tehnologia de varf pe care o detin, se poate produce o greseala care ar putea afecta viata intr-un fel pe terra... este o simpla parere de-a mea sper totusi sa nu fie asa :)

:))

Cum naiba sa afecteze viata pe terra nu stiu..

:))

I-ai ascultat si tu pe aia care tot ziceau ca vin gauri negre:))

Calm,nu este nici o amenintare...ce fac ei acolo este fizica , invart particule cu viteza lumini si cand se ciocnesc se intampla niste "fenomene"..

Link to comment
Share on other sites

Ce gauri negre mah astea sun prostii inventate de teoristi ai conspiratiei care se plictisesc in viata reala :(

O sa vedeti daca nu o sa se intample nimic in 2012 MULTI o sa fie dezamagiti ca vor trebuii sa traiasca in continuare intr-o lumje plictisitoare.

Conspiratiile de obice (unele) au o farama de adevar (sau TOTAL) dar sunt unii bolnavi mintal care cauta cacaturi in orice.

Link to comment
Share on other sites

Experimentul a avut loc intr-un mediu sigur si controlat, in care s-au generat temperaturi de peste 10 trilioane de grade, adica de un milion de ori mai mult decat cele pe care le intalnim in centrul Soarelui.

din ce naiba materiale e construit tunelul ala de rezista la temperaturi mai mari ca in soare? adica din materialul ala faci nave spatiale si le trimiti in coroana solara ca in star treck? macar in star treck aveau campuri de forta pentru protectie... care nu s-au inventat inca... eu cred ca e vrajeala cu afirmatia asta... exagerat rau...

Link to comment
Share on other sites

din ce naiba materiale e construit tunelul ala de rezista la temperaturi mai mari ca in soare? adica din materialul ala faci nave spatiale si le trimiti in coroana solara ca in star treck? macar in star treck aveau campuri de forta pentru protectie... care nu s-au inventat inca... eu cred ca e vrajeala cu afirmatia asta... exagerat rau...

probabil materia/temperatura este prinsa intr-un vid/camp creat de acei magneti care sunt foarte puternici...

Link to comment
Share on other sites

Mananca cacat, nu au facut asta, trebuia sa fie informata populatia din timp si sa fie avertizata ca nu se intampla nimic, plus de asta, aparatele le-au fost stricate si proiectul se amanase pentru Ianuarie 2011, ce zic ei este manipulare si incearca sa arate ca "primul" test a trecut cu brio si nu avem de ce sa ne speriem, au si ei psihologia lor, pe care prostimea nu o intelege.

Tot ce vor este sa arate ca nu exista Dumnezeu si ca pamantul s-a creat datorita Big-Bangului, vor sa fie preaslaviti ca au descoperit ca' cacatul se mananca cu lingurita si nu cu pumnul ca in antichitate.

Link to comment
Share on other sites

din ce naiba materiale e construit tunelul ala de rezista la temperaturi mai mari ca in soare? adica din materialul ala faci nave spatiale si le trimiti in coroana solara ca in star treck? macar in star treck aveau campuri de forta pentru protectie... care nu s-au inventat inca... eu cred ca e vrajeala cu afirmatia asta... exagerat rau...

nu stiu daca vorbsc prostii dar cred ca toate reactiile au avut loc in vid...

Link to comment
Share on other sites

chiar daca au loc in vid... cum reusesti sa masori o astfel de temperatura fara sa se topeasca instumentele?

sa zicem ca te bazei pe lungimea de unda a radiatiilor emise si de aici calculezi temperatura... ok, dar acea radiatie se propaga si prin vid si prin materie... deci odata cu radiatia se propaga si lumina (fotonii) si neutronii si electronii care produc energia degajata si transformata in caldura... deci tot trece prin plasma respectiva si ajunge la carcasa... si carcasa aia chiar daca e racita cu azot lichid (precum se stie) totusi se produc aburi (gaze) la contactul dintre neutronii rezultati de explozie si azot... de aici alte explozii si tot asa (binecunoscuta reactie in lant de la bomba atomica...) deci totusi ce materiale au ei de previne toata treaba asta si reuseste totusi sa tina sub control atatea grade? va imaginati ca totusi cea mai mica gresala si adio terra... o reactie in lant de proportii... ajungad chiar la o mica gaura neagra (de fapt asta e si teama multora dintre cercetatorii)

Edited by Birkoff
Link to comment
Share on other sites

Imaginati-va ca aveti un cazan mare care rezista la 100 grade, in el tineti un bob de mazare care are o temperatura de 1000, acesta nu se atinge de peretii cazanului caci sta in aer(pluteste datorita magnetilor), caldura degajata scade treptat pana la peretii acestuia iar la contact nu are mai mult de 90 grade.

Asta e principiul in de functionare, de aceea nu s-a topit dispozitivul. Acum temperatura minima poate fi influientata si de un sistem de racire al peretilor sau de aliajul de materiale din care a fost creeat. Daca pc vostru nu ar avea cooler procesorul ar ceda, fizic, in cateva secunde/minute depinde de cpu, puteti gasi pe youtube filme cu cpu explodate asa care sar 1-2 metri in aer.

Link to comment
Share on other sites

ca sa intelegeti ce putere au electromagnetii folositi pentru LHC:

The LHC magnets are expected to operate at a field strength of 8.36 Tesla

si

One billionth of a tesla is a nanotesla (nT), equivalent to 0.01 mG (milligauss), and it is in nanoteslas that common metric home measurements are made to determine local magnetic field levels

Traducere magnetii "de casa" sunt masurati in nT si cei de la LHC in T( 10^9 nT).

P.S.: Plasma fiind magnetica poate fi controlata cu un astfel de camp magnetic in asa fel incat nu se apropie de "materie" (da... experimentul se face in vid).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...