Jump to content
HellScream

Telefon Furat? No problem

Recommended Posts

Stim cu totii ca sansele de a recupera un telefon furat sunt minime, cel mai probabil nule, asa ca majoritatea oamenilor renunta la cautare in mai putin de o ora si se impaca cu ideea ca telefonul este pierdut. Insa nu si cei de la F-Secure, care au lansat o aplicatie speciala, denumita Anti-Theft Mobile, capabila sa iti spuna unde se afla terminalul tau.

Software-ul este gratuit si este compatibil cu o serie de platforme ca Windows Mobile, Android si Symbian. Totusi, producatorul a afisat o lista cu telefoanele care, pentru moment, sunt compatibile cu respectiva aplicatie. Instalarea se face simplu, prin download direct pe telefon si instalarea propriu zisa.

In cazul in care telefonul este pierdut sau furat, utilizatorul va trimite un mesaj SMS catre propriul mobil de pe un alt terminal. Raspunsul va veni imediat tot prin SMS si va afisa locul in care se afla telefonul prin intermediul Google Maps.

O caracteristica si mai aparte a software-ului Anti-Theft Mobile este cea prin care lasa utilizatorul sa stearga de la distanta toate datele personale de pe telefonul furat. Astfel, fotografiile, filmele, mesajele, contactele si e-mail-urile nu mai devin un risc.

In caz ca SIM-ul telefonului a fost inlocuit utilizatorul va fi alertat si de aceasta schimbare. Mai mult, Anti-Theft Mobile permite efectuare apelurilor catre telefonul furat sau pierdut chiar daca cartela SIM a fost inlocuita, iar stergerea continutului de pe telefon se poate face si in acest caz.

Softul se puate lua de aici

Download Anti-Theft for Mobile

Link to comment
Share on other sites

Orce telefon furat i se scoate imediat Cartela!

Care e prostul sa foloseasca tot cartela aia,sau sa mai lase cartela in telefon dupa cel il fura?

Haha...eu vorbeam la telefon cu prostu care imi furase telefonul,pe numarul meu.

I-am zis "Hai sa ne intalnim ca sa-ti dau ceva bani pe tel si gata"

El:Nu prea am incredere dar hai ca am nevoie de bani

Ne-am intalnit si a mancat carabusi cu freza cateva zile....

Link to comment
Share on other sites

Orce telefon furat i se scoate imediat Cartela!

Care e prostul sa foloseasca tot cartela aia,sau sa mai lase cartela in telefon dupa cel il fura?

In caz ca SIM-ul telefonului a fost inlocuit utilizatorul va fi alertat si de aceasta schimbare. Mai mult, Anti-Theft Mobile permite efectuare apelurilor catre telefonul furat sau pierdut chiar daca cartela SIM a fost inlocuita, iar stergerea continutului de pe telefon se poate face si in acest caz.

Nici sa citesti nu stii.

Link to comment
Share on other sites

Am o functie asemanatoare integrata in softul telefonului, anume, cand detecteaza alt sim imi da mesaj cu id simului, cell id, apoi daca raspund cu un anumit mesaj imi da sms periodice de informare, si totul fara sa afiseze nimic, e vb de un samsung, nu cine stie ce, dar modelul e nou.

Asa ca in caz ca imi este furat merg la vodafone imi iau alt sim, 2 min dureaza, apoi la politie cu actele telefonului si daca am cu cine sa colaborez se poate rezolva frumos daca nu, poate iesi mai putin placut cu niste baieti.

Link to comment
Share on other sites

Am o functie asemanatoare integrata in softul telefonului, anume, cand detecteaza alt sim imi da mesaj cu id simului, cell id, apoi daca raspund cu un anumit mesaj imi da sms periodice de informare, si totul fara sa afiseze nimic, e vb de un samsung, nu cine stie ce, dar modelul e nou.

Asa ca in caz ca imi este furat merg la vodafone imi iau alt sim, 2 min dureaza, apoi la politie cu actele telefonului si daca am cu cine sa colaborez se poate rezolva frumos daca nu, poate iesi mai putin placut cu niste baieti.

gt-e2120, care e un samsung foarte ieftin ca pret are acest soft din fabrica, si chiar functioneaza perfect, totul e sa aiba cartela credit sa trimita mesajul ::))

Link to comment
Share on other sites

Guest Praetorian
Daca functia ce ii da lock telefonului previne stingerea lui, atunci este foarte utila aplicatia. In rest, daca Gigi Chi?toc De Trabuc apuca sa-l stinga, aici intervine partea nasoala, sau sa nu-l bage in vreo cusca Faraday (mai rar nowadays xD).

Cat de greu e sa scoti bateria? :))

Link to comment
Share on other sites

Cat de greu e sa scoti bateria? :))

Sa scoti tu bateria de la un iPhone cam greu fiindca trebuie sa folosesti pistolul de lipit, nu stiu cine s-ar baga, cu siguranta nu Gigel de pe tarla care da iama in buzunare.

o mica idee cum se schimba bateria, la sfarsit cand vine vorba de schimbarea bateriei in sine, se opreste, fiindca trebuie sa folosesti pistolul de lipit, iar ala nu e atat de idiot incat sa faca asta (probail din cauza ca, nu are cunostinte legate de asta).
Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg cum permite apelarea chiar daca se inlocuieste SIMul ... Pai la noul SIM, nu mai ai numarul vechi catre care s-ar face apelul.

In alta ordine de idei, o cusca Faraday poate fi ceva foarte simplu, precum acea folie metalica in care se vand majoritatea ciocolatilor.

Edited by Starst
Link to comment
Share on other sites

Orce telefon furat i se scoate imediat Cartela!

Care e prostul sa foloseasca tot cartela aia,sau sa mai lase cartela in telefon dupa cel il fura?

:)) eu aveam parola la telefon si trebuia sa o stie daca vroia sa schimbe cartela :-j si aveam un suspect :)) si pana la urma ne-am intalnit :)) si nu avut ce face inafara sa mi-l dea :-j

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...