Jump to content
pyth0n3

Singuratate

Recommended Posts

Din cate am v?zut multi din voi vor sa fie singuri , cum am mai zis un timp determinat e bine dar crede?i-ma nu ?tiu cat o sa reu?i?i

Eu am r?mas singur "acas?" de cr?ciun în ultimii ani (asta nu e o problema grava ) pot sa fac ce vreau , sa merg în oricare club la oricare pub , sa cunosc persoane noi

Eu ma refer la singur?tate intrun mod divers intrun mod infinit si sa stiti ca nu e chiar asa cum credeti

E foarte rau uneori sa fi singur la infinit

Deci chiar dac? ai o prietena ?i mai cuno?ti cî?iva în cartier poti fi singur

Prietena pleac? de s?rb?tori la familia ei , b?ie?ii din cartier fac la fel , si probabil revin pe parcurs dar cînd încep sa treac? anii î?i dai seama ca cineva î?i face companie doar pt faptul ca lucreaz? în acela?i ora? cu tine

Singur înseamn? cînd vii seara acas? ?i nu e nimeni pe un timp indeterminat

Singur înseamn? cînd tu î?i por?i de grija f?r? ca nimeni altul sa aib? un interes pt tine

Singur înseamn? cînd doar tu te gînde?ti pt viitorul t?u ?i nu ai nici un sprijin

Singur înseamn? cad nimic nu este stabil , singur înseamn? cînd nu poti accepta nici un sfat de la altii deoarece stii prea bine ca nu au trecut prin asemenea situa?ii

Singur înseamn? cînd devii matur prea repede

Singur înseamn? cînd iei decizii importante ?i nimeni nu î?i spune cum sa te compor?i chiar dac? sunt 100 de persoane în jurul t?u

Singur înseamn? cînd î?i joci ultima carte f?r? sa ?tii dac? ai sa ob?ii ceea ce ti-ai propus sau ai sa pierzi totul

Multi cred ca isi fac un obiectiv in viata si multe sacrificii pt a ob?ine ceea ce vor

Dar ce se întîmpl? cînd ai un obiectiv si te sacrifici pt a obtine ceea ce vrei dar nu ob?ii ?

Reu?e?ti sa în?elegi ca nu vei ob?ine ?i te opre?ti?Continui la infinit pt a ajunge la ceea ce ti-ai propus?

Pe langa toate astea o mare negativitate de persoane care te înconjoar? care la rîndul lor vor sa te fac? sa crezi ca nu vei reu?i

E?ti în singur?tate nimeni absolut nimeni nu te poate ajuta

Uite ce înseamn? singur?tate , acum nu r?mîne decît cum sa o comba?i

Cine iti vrea binele ? Cine vrea sa te vada ca obtii ceea ce vrei ?

Nimeni , e?ti singur

Fiecare te folose?te pt interesele lui , lucrezi pt cineva ca sa-i aduci profit ?i nu pt ca sa strîngi bani pt facultate

Am observat ca doar cartea este cel mai bun prieten

Uite ce înseamn? sa fi singur , toate deciziile trebuie sa le iei singur , dac? gre?e?ti ceva pl?te?ti foarte scump uneori

Edited by pyth0n3
Link to comment
Share on other sites

Din cate am v?zut multi din voi vor sa fie singuri , cum am mai zis un timp determinat e bine dar crede?i-ma nu ?tiu cat o sa reu?i?i

Eu am r?mas singur "acas?" de cr?ciun în ultimii ani (asta nu e o problema grava ) pot sa fac ce vreau , sa merg în oricare club la oricare pub , sa cunosc persoane noi

Eu ma refer la singur?tate intrun mod divers intrun mod infinit si sa stiti ca nu e chiar asa cum credeti

E foarte rau uneori sa fi singur la infinit

Deci chiar dac? ai o prietena ?i mai cuno?ti cî?iva în cartier poti fi singur

Prietena pleac? de s?rb?tori la familia ei , b?ie?ii din cartier fac la fel , si probabil revin pe parcurs dar cînd încep sa treac? anii î?i dai seama ca cineva î?i face companie doar pt faptul ca lucreaz? în acela?i ora? cu tine

Singur înseamn? cînd vii seara acas? ?i nu e nimeni pe un timp indeterminat

Singur înseamn? cînd tu î?i por?i de grija f?r? ca nimeni altul sa aib? un interes pt tine

Singur înseamn? cînd doar tu te gînde?ti pt viitorul t?u ?i nu ai nici un sprijin

Singur înseamn? cad nimic nu este stabil , singur înseamn? cînd nu poti accepta nici un sfat de la altii deoarece stii prea bine ca nu au trecut prin asemenea situa?ii

Singur înseamn? cînd devii matur prea repede

Singur înseamn? cînd iei decizii importante ?i nimeni nu î?i spune cum sa te compor?i chiar dac? sunt 100 de persoane în jurul t?u

Singur înseamn? cînd î?i joci ultima carte f?r? sa ?tii dac? ai sa ob?ii ceea ce ti-ai propus sau ai sa pierzi totul

Multi cred ca isi fac un obiectiv in viata si multe sacrificii pt a ob?ine ceea ce vor

Dar ce se întîmpl? cînd ai un obiectiv si te sacrifici pt a obtine ceea ce vrei dar nu ob?ii ?

Reu?e?ti sa în?elegi ca nu vei ob?ine ?i te opre?ti?Continui la infinit pt a ajunge la ceea ce ti-ai propus?

Pe langa toate astea o mare negativitate de persoane care te înconjoar? care la rîndul lor vor sa te fac? sa crezi ca nu vei reu?i

E?ti în singur?tate nimeni absolut nimeni nu te poate ajuta

Uite ce înseamn? singur?tate , acum nu r?mîne decît cum sa o comba?i

Cine iti vrea binele ? Cine vrea sa te vada ca obtii ceea ce vrei ?

Nimeni , e?ti singur

Fiecare te folose?te pt interesele lui , lucrezi pt cineva ca sa-i aduci profit ?i nu pt ca sa strîngi bani pt facultate

Am observat ca doar cartea este cel mai bun prieten

Uite ce înseamn? sa fi singur , toate deciziile trebuie sa le iei singur , dac? gre?e?ti ceva pl?te?ti foarte scump uneori

Defapt toti suntem singuri si nu ne dam seama!Intradevar, cartea ma ajuta si pe mine sa ma regasesc.., si stiu ca ma va ajuta si in viitor!

PS.Te-ai gandit ca Dumnezeu este cu tine?:)

Edited by informatician
Link to comment
Share on other sites

@Golliath808 optimismul ajuta uneori în aceste situa?ii

Ceea ce ar trebui pre?uit mult este viata , multi dau mai multa valoare la diverse alte lucruri

Aerul care îl respiram este foarte pre?ios , banii nu pot cump?ra s?n?tatea

Asa ca l?sa?i prostiile deoparte ?i pre?ui?i ceea ce trebuie pre?uit

Link to comment
Share on other sites

Singuratatea te face sa fi tu si gandurile tale intr-o camera goala. De cele mai multe ori ne este teama de propria persoana mai mult decat orice.

Sti ca nu esti perfect, mai mult chiar sti ca esti slab(in sensul de a-ti sti slabiciunile) si toate astea iasa la iveala atunci cand esti singur, atunci cand porti o discutie cu tine. Gandim in cuvinte, gandim cam in acelasi mod in care ne si exprimam. E ca si cand intalnesti o persoana noua care ti se pare interesanta si din dorinta de a o cunoaste mai bine incepi sa vorbesti cu ea.

Cam acelasi lucru se intampla cand esti singur. Incepi sa te cunosti mai bine, incepi sa te cercetezi doar ca iti lasi jos toate sistemele defensive pe care le ridici atunci cand socializezi cu o alta persoana. Renunti la toate strategiile care te-ar face sa pari o persoana mai puternica pentru cei din jur. Tot ce ramane este o discutie cu tine insuti in care ai o sinceritate uneori brutala. Din cauza acestei "brutalitati" de multe ori te temi de ceea ce ai putea sa afli despre tine.

Asta ma face sa imi amintesc de un vers din bitza-sinuciderea unu inger "Nici tu nu te cunosti, candva vei fi surprins de tine".

Starea de tristete/depresie in care ajungi uneori din cauza ca petreci prea mult timp cu tine poate sa fie si din cauza ca iti lipseste validarea celor din jur. Raspunsul lor la actiunile si vorbele tale.

“It takes half your life before you discover life is a do-it-yourself project.” - Napoleon Hill

Dupa cum zicea si pyth0n3: un timp determinat e ok sa stai singur dar pe un timp indelungat nu o sa poti sa faci fata.

Toata lumea tinde sa isi caute starea de bine sau fericirea intru-un fel sau altul. Imperfectiunea ta nu iti permite sa fi singur pe o perioada nedeterminata. Nu doar ca nu ai ce sa iti mai spui dar nu ai nici asa de multa incredere in tine sau putere incat sa poti sa fi fericit singur. Suntem intr-o permanenta cautare de fericire si placere. De cele mai multe ori cautam aceste lucruri in fiecare persoana cu care intram in contact si in fiecare gasim cate o bucatica dintr-un puzzle pe care incercam sa il completam.

Relatiile cu ceilalti se bazeaza intotdeauna pe anumite interese. Cauti in ei completarea ta. Din aceasta cauza o mare parte dintre ei te apreciaza pentru lucrurile care le faci sau le spui pentru ca le provoci si lor o placere. La celalalalt pol sunt cei care incearca sa te opreasca sa faci ce iti propui. Cei care incearca sa te faca sa renunti pentru a nu demonstra ca esti mai bun decat ei. Daca tu reusesti sa faci ceva ce ei nu au reusit, se vor simti inferiori. Ca si un campion la box care incearca sa isi apere centura/gloria.

Fiecare isi foloseste resursele pentru a-si atinge scopurile doar ca modul in care se folosesc de aceste resurse este diferit la fiecare, asa cum fiacare suntem diferiti.

Oamenii sunt in general motivati de doua stari interioare: Placerea respectiv durerea. Cand oamenii in care iti gaseai o anumita satisfactie pleaca din viata ta, incercand la randul lor sa isi gaseasca lucrurile care ii fac fericiti, esti iar singur si iti lipseste "validarea" lor. E ca si cand incerci sa renunti la un drog (prin drog ma refer la acel ceva care iti creaza dependenta).

Daca ar fi sa dau o definitie a ceea ce inseamna fericire cred ca aceasta ar insemna sa ai puterea de a sta singur pe o perioada nedeterminata sau infinita chiar si sa nu duci lipsa de absolut nimic. Cu alte cuvinte sa fi atotsuficient.

Din aceasta cauza poti doar sa urmaresti si sa cauti fericirea si nu sa o si cuceresti si sa o pastrezi la infinit.

Edited by M2G
Link to comment
Share on other sites

Singuratatea intr-adevar te poate face sa iti vezi slabiciunile, dar cateodata poti fi propriul tau inamic, in situatiile astea e mai bine sa nu stai singur, pentru ca de fiecare data cand o sa fii singur o sa iti distrugi propriul moral, propria putere. In general suntem singuri mereu, "fiecare isi duce crucea" , nimeni nu raspunde pentru greselile noastre, iar parintii nu sunt decat o plasa de salvare pe termen determinat. Totusi vorbind de singuratate sunt si oameni care sunt mai singuri decat cei care au discutat aici, oameni care nu fac altceva decat sa munceasca de dimineata pana seara pentru a isi intretine famila, oameni care nu sunt intelesi, care au atat de multe frustrari incat insasi familia pe care incearca sa o hraneasca nu ii mai intelege.

Link to comment
Share on other sites

Singuratatea te face sa fi tu si gandurile tale intr-o camera goala. De cele mai multe ori ne este teama de propria persoana mai mult decat orice.

Sti ca nu esti perfect, mai mult chiar sti ca esti slab(in sensul de a-ti sti slabiciunile) si toate astea iasa la iveala atunci cand esti singur, atunci cand porti o discutie cu tine. Gandim in cuvinte, gandim cam in acelasi mod in care ne si exprimam. E ca si cand intalnesti o persoana noua care ti se pare interesanta si din dorinta de a o cunoaste mai bine incepi sa vorbesti cu ea.

Cam acelasi lucru se intampla cand esti singur. Incepi sa te cunosti mai bine, incepi sa te cercetezi doar ca iti lasi jos toate sistemele defensive pe care le ridici atunci cand socializezi cu o alta persoana. Renunti la toate strategiile care te-ar face sa pari o persoana mai puternica pentru cei din jur. Tot ce ramane este o discutie cu tine insuti in care ai o sinceritate uneori brutala. Din cauza acestei "brutalitati" de multe ori te temi de ceea ce ai putea sa afli despre tine.

Asta ma face sa imi amintesc de un vers din bitza-sinuciderea unu inger "Nici tu nu te cunosti, candva vei fi surprins de tine".

Starea de tristete/depresie in care ajungi uneori din cauza ca petreci prea mult timp cu tine poate sa fie si din cauza ca iti lipseste validarea celor din jur. Raspunsul lor la actiunile si vorbele tale.

“It takes half your life before you discover life is a do-it-yourself project.” - Napoleon Hill

Dupa cum zicea si pyth0n3: un timp determinat e ok sa stai singur dar pe un timp indelungat nu o sa poti sa faci fata.

Toata lumea tinde sa isi caute starea de bine sau fericirea intru-un fel sau altul. Imperfectiunea ta nu iti permite sa fi singur pe o perioada nedeterminata. Nu doar ca nu ai ce sa iti mai spui dar nu ai nici asa de multa incredere in tine sau putere incat sa poti sa fi fericit singur. Suntem intr-o permanenta cautare de fericire si placere. De cele mai multe ori cautam aceste lucruri in fiecare persoana cu care intram in contact si in fiecare gasim cate o bucatica dintr-un puzzle pe care incercam sa il completam.

Relatiile cu ceilalti se bazeaza intotdeauna pe anumite interese. Cauti in ei completarea ta. Din aceasta cauza o mare parte dintre ei te apreciaza pentru lucrurile care le faci sau le spui pentru ca le provoci si lor o placere. La celalalalt pol sunt cei care incearca sa te opreasca sa faci ce iti propui. Cei care incearca sa te faca sa renunti pentru a nu demonstra ca esti mai bun decat ei. Daca tu reusesti sa faci ceva ce ei nu au reusit, se vor simti inferiori. Ca si un campion la box care incearca sa iti apere centura/gloria.

Fiecare isi foloseste resursele pentru a-si atinge scopurile doar ca modul in care se folosesc de aceste resurse este diferit la fiecare, asa cum fiacare suntem diferiti.

Oamenii sunt in general motivati de doua stari interioare: Placerea respectiv durerea. Cand oamenii in care iti gaseai o anumita satisfactie pleaca din viata ta, incercand la randul lor sa isi gaseasca lucrurile care ii fac fericiti, esti iar singur si iti lipseste "validarea" lor. E ca si cand incerci sa renunti la un drog (prin drog ma refer la acel ceva care iti creaza dependenta).

Daca ar fi sa dau o definitie a ceea ce inseamna fericire cred ca aceasta ar insemna sa ai puterea de a sta singur pe o perioada nedeterminata sau infinita chiar si sa nu duci lipsa de absolut nimic. Cu alte cuvinte sa fi atotsuficient.

Din aceasta cauza poti doar sa urmaresti si sa cauti fericirea si nu sa o si cuceresti si sa o pastrezi la infinit.

Singuratatea intr-adevar te poate face sa iti vezi slabiciunile, dar cateodata poti fi propriul tau inamic, in situatiile astea e mai bine sa nu stai singur, pentru ca de fiecare data cand o sa fii singur o sa iti distrugi propriul moral, propria putere. In general suntem singuri mereu, "fiecare isi duce crucea" , nimeni nu raspunde pentru greselile noastre, iar parintii nu sunt decat o plasa de salvare pe termen determinat. Totusi vorbind de singuratate sunt si oameni care sunt mai singuri decat cei care au discutat aici, oameni care nu fac altceva decat sa munceasca de dimineata pana seara pentru a isi intretine famila, oameni care nu sunt intelesi, care au atat de multe frustrari incat insasi familia pe care incearca sa o hraneasca nu ii mai intelege.

Si cu aceste argumente am reusit sa definim un pic ce este omul, cand stai sa te gandesti, la radacina fiecaruia dintre noi stau niste legi foarte simple ce tin de cele mentionate. Companie, singuratate etc. La un moment dat, in caz ca ai sa framanti mult problema ajungi la concluzia ca fiecare dintre noi experimenteaza multe sentimente ce se resping si totusi se atrag. Ceea ce vreau sa spun este ca, omul, poate simtii si iubire si ura, si fericire si tristete, sa fie agresiv, sa fie brutal si in acelasi timp sa ii fie mila de ceva anume, sa rezoneze cu ceva anume. Este o mixtura de sentimente, greu de catalogat doar unul singur, in opinia mea. Chiar ma intreb uneori cum unii oameni pot descrie anumite stari atat de simplu, bineinteles, le descriu (ei) pe jumatate, sau un sfert. Alteori stai si te gandesti cum unii pot fi atat de fericiti, cum pot fi atat de optimisti, cum de nu au putina drama in sange, putina tristete, ceva mai gri. Desi este o varietate de caractere, personalitati si asa mai departe, pana la urma si la urma in unele momente totul se rezuma la radacina fiecaruia si momentul in care toti (aproape) vrem acelasi lucru, un exemplu bun este singuratatea (in care pe un timp nedeterminat ajungi sa ai nevoie de afectiune, socializare s.a.m.d.. Altfel o iei razna).

Link to comment
Share on other sites

sorry eu nu vreau sa fiu omul pesterii.imi place asa cum sunt..si e bine sa ai pe cineva intotdeauna..chiar daca e familia macar sa existe relatia de prietenie

Si daca ai fii singur cu cine ai mai concura?cu cine ai mai rade plange plimba etc.Inchipuiti va cum ar fi sa fii singur pe acest forum. sau un singur user pe net.nu ai avea ce face nu.

Nu zic ca am si eu stari de genu vreau sa fiu singur dar mai rar..si nu dureaza mai mt de o zi:)cand bei o bere si te uiti la comedii fotbal filmulete funny si mai tragi un partz ca dehh suntem barbati.

Link to comment
Share on other sites

se vede ca sunteti singuri ca sunteti nebuni.... ce am retinut de la voi... din comentariile astea total idioate.

Singur... esti singur pentru ca vrei sa fi singur... insoarate, futate fa un copil si nu o sa mai fi singur.. nu iti mai porti tie de grija o sa porti la copil.

Te nasti - Traiesti - Mori

in viata tu decizi ce faci.. da decizi singur doar nu esti handicapat sa iti decida altu in viata.

Sinucideri... plm sunteti dea dreptul cretini... o sugeti rau daca va ganditi la sinucidere... daca tot va ganditi de atatea ori ducetiva in plm omorativa ca o sa va simta lipsa maxim 1 an.. dupa un an sunteti ingrasamant pentru pamant.

Ce am inteles eu de aici este ca tu esti singur pe lume, fara rude/parinti/prieten si esti un tocilaru dreacu care sta bagat 24ore in calculator si se oftica ca nu a avut un craciun frumos.. pai dute in plm inchide calculatorul dute trage un puff, bea ceva sa vezi ce repede te imprietenesti cu lumea "trasa".

Dar nu tu batman batman te arunci de la balcon dute'n plm aruncate ca nu dau 2bani pe tine. Mda... cartea e cel mai bun prieten, ia cheamal cand te bate unu vine george cosbuc si te salveaza fiti ma cu capu pe umeri.

Ai carte ai parte... pla nu e asa... daca ai o minte ascutita faci de toate... bani nu aduc fericirea dar o intreti... sau banul nu este atat de important dar este al2lea lucru dupa oxigen.

Soo.. sfatul lyon stai afara. Daca te simti chiar atat de singur dute calugarestete si vorbim ;)!

Link to comment
Share on other sites

se vede ca sunteti singuri ca sunteti nebuni.... ce am retinut de la voi... din comentariile astea total idioate.

Singur... esti singur pentru ca vrei sa fi singur... insoarate, futate fa un copil si nu o sa mai fi singur.. nu iti mai porti tie de grija o sa porti la copil.

Te nasti - Traiesti - Mori

in viata tu decizi ce faci.. da decizi singur doar nu esti handicapat sa iti decida altu in viata.

Sinucideri... plm sunteti dea dreptul cretini... o sugeti rau daca va ganditi la sinucidere... daca tot va ganditi de atatea ori ducetiva in plm omorativa ca o sa va simta lipsa maxim 1 an.. dupa un an sunteti ingrasamant pentru pamant.

Ce am inteles eu de aici este ca tu esti singur pe lume, fara rude/parinti/prieten si esti un tocilaru dreacu care sta bagat 24ore in calculator si se oftica ca nu a avut un craciun frumos.. pai dute in plm inchide calculatorul dute trage un puff, bea ceva sa vezi ce repede te imprietenesti cu lumea "trasa".

Dar nu tu batman batman te arunci de la balcon dute'n plm aruncate ca nu dau 2bani pe tine. Mda... cartea e cel mai bun prieten, ia cheamal cand te bate unu vine george cosbuc si te salveaza fiti ma cu capu pe umeri.

Ai carte ai parte... pla nu e asa... daca ai o minte ascutita faci de toate... bani nu aduc fericirea dar o intreti... sau banul nu este atat de important dar este al2lea lucru dupa oxigen.

Soo.. sfatul lyon stai afara. Daca te simti chiar atat de singur dute calugarestete si vorbim ;)!

E palavrageala orice discutie cu cel ce nu stie ce e suferinta.

E. Cioran

Link to comment
Share on other sites

se vede ca sunteti singuri ca sunteti nebuni.... ce am retinut de la voi... din comentariile astea total idioate.

Singur... esti singur pentru ca vrei sa fi singur... insoarate, futate fa un copil si nu o sa mai fi singur.. nu iti mai porti tie de grija o sa porti la copil.

Te nasti - Traiesti - Mori

in viata tu decizi ce faci.. da decizi singur doar nu esti handicapat sa iti decida altu in viata.

Sinucideri... plm sunteti dea dreptul cretini... o sugeti rau daca va ganditi la sinucidere... daca tot va ganditi de atatea ori ducetiva in plm omorativa ca o sa va simta lipsa maxim 1 an.. dupa un an sunteti ingrasamant pentru pamant.

Ce am inteles eu de aici este ca tu esti singur pe lume, fara rude/parinti/prieten si esti un tocilaru dreacu care sta bagat 24ore in calculator si se oftica ca nu a avut un craciun frumos.. pai dute in plm inchide calculatorul dute trage un puff, bea ceva sa vezi ce repede te imprietenesti cu lumea "trasa".

Dar nu tu batman batman te arunci de la balcon dute'n plm aruncate ca nu dau 2bani pe tine. Mda... cartea e cel mai bun prieten, ia cheamal cand te bate unu vine george cosbuc si te salveaza fiti ma cu capu pe umeri.

Ai carte ai parte... pla nu e asa... daca ai o minte ascutita faci de toate... bani nu aduc fericirea dar o intreti... sau banul nu este atat de important dar este al2lea lucru dupa oxigen.

Soo.. sfatul lyon stai afara. Daca te simti chiar atat de singur dute calugarestete si vorbim ;)!

De acord în privin?a lui batman , de acord în privin?a sinucideri (ai totala dreptate)

Inca o data spun pt cei care au ochi ca sa citeasc?

Viata este pre?ioasa , nu exista bani pt a înlocui asa ceva , viata este probabil dura ,dar sa nu uitam niciodat? ca viata este frumoasa

In rest:

Facem un joc ?

Presupunem ca ne arunca în oricare ora? de pe aceasta planeta la întîmplare

Care din noi doi supravie?uie?te , cat, cum ?Ai posibilitatea sa decizi singur ceea ce vei manca , unde vei dormi cînd vine noaptea , ?i bineîn?eles zilele care vor trece

Ai dreptul sa socializezi cat vrei

Reguli :

Nu e nimeni sa te ajute

Alta întrebare

Unde ai fi ajuns dac? de la o vîrsta frageda nu ai avea pe nimeni care sa te între?in? ?

Faceai batman ?

Aici nimeni nu se plînge de probleme financiare ci explica unora faptul ca in unele situa?ii ace?tia r?mîn caca?i la cur si primul lucru pe care il fac e sa urle in gura mare refrenul de la aceasta

Multi vor sa fie singuri ca sunt s?tuli de m?mica care urla toat? ziua , dar vreau sa vad cînd cineva incepe intradevar sa urle dup? m?mica

Faptul de a fi singur nu se limita doar la a sta închis în casa ?i 24 de ore la pc (ceea ce ar fi imposibil in unele situatii)

Ori e?ti milionar si nu trebuie sa te gînde?ti ce pui pe masa mîine , in acest caz po?i sa te lipe?ti la pc , bineîn?eles cînd m?mica g?te?te spala si între?ine po?i sta închis si singur in casa (aici eu as fi rege si nu singur )

Cum am mai zis , încunjurat de 100 de persoane po?i fi singur

A lua decizii care iti schimba viata de pe o zi pe alta fara ajutorul doar moral a unora ce au trecut prin asa ceva înseamna sa fii singur

Eu nu ?tiu "frate" cum e pe la voi , pe la al?ii (cine decide si ce face), dar viata de zi cu zi nu e un video-game

Fiecare m?nînc? de 2-3 ori pe zi din mîncarea cui? fiecare are haine pe el , din banii cui? Careva a pl?tit vreodat? o factura de curent? Daca vil taie nu mai ave?i lumina , iar pt cine sta in chirie daca nu o pl?te?te pleac? afara

Daca ajungi intro zi acasa si nu mai gasesti mancare pe masa ce faci? Te-ai gandit vreodata ? Faci batman cu m?mica?Daca ti se rup toate hainele , faci batman si cu taticu?

Daca m?mica si cu t?ticu iti arunca toate responsabilit??ile pe capul t?u cu cine faci batman?

Reu?e?ti sa mergi înainte?Cat?Cum?

Multi dau din gura ?i atît

:)) As vrea sa vad fetele la to?i cei care vorbesc mult dar nu au nici minima idee de cum e sa fi responsabil

Am vazut in schimb ce se întîmpl? in multe familii

Exemplu :

Mama dami 10 $

Mama zice fiului ca nu are

F***ti g**u m**i , iti r*p g**u daca nu imi dai 10$ sa merg la discoteca

Cu lacrimi in ochi mama scoate 10$ pe care ii tine pt mîncare ?i ii da fiului de 20 de ani ca sa mearga la disco

Se intoarce de la discoteca si are o foame mare

Mama ii pune ceea ce a ramas pt ca banii sau terminat (deci probabil doar mancare de post )

La care fiul ia farfuria si o sparge si ii spune ca nu are nici un gust mîncarea care o face si ca nu e carne

Problema e ca am vazut multi copii in aceasta situatie

Un caz real la mine in oras acum 3 luni au arestat un copil de 18 ani pt ca a sarit cu cutitul la masa doar pt ca ia zis sa inchida consola de ps3 si sa treaca la masa

Asta ce vrea sa insemne ?

Educatie proasta? Pupati in cur prea mult?

Da careva se uita vreodata in jurul lui , da careva se intreaba cum de se intampla aceste probleme ?

Careva se treze?te sa comenteze lucruri care nici m?car nu le-a visat vreodat?

Copiii cresc , se insoara (vin sustinuti bineintelespt asta, aici parintii plang de bucurie ca au scapat de niste "animale"), fac acelasi lucru cu sotia lor , dupa care dau viata la alti copii care probabil nu vreau sa imi imaginez unde vor ajunge

Deci poate pt unii e prea de tot ceea ce am zis , dar treziti-va sunt lucruri care se intampla de zi cu zi

Edited by pyth0n3
Link to comment
Share on other sites

bai eu am fost banat dar voi nu ati inteles nimic din ce zice omul.el nu zice ca nu are prieteni ca plm, el vrea sa zica ca nu e inteles de prieteni, ca nu il stimuleaza si atunci sta singur.omul e nebun e clar :)) glumesc.ideea e ca daca ramai un pic singur te cuprind frustrarile alea alea si chiar daca o sa vezi pe cineva nu o sa poti purta o relatie seriosa, te ai obisnuit singur, mananci cand ai chef, te speli cand ai chef, ai bani daca ai, daca nu ai si mai naspa.personal eu asa traiesc, "cand am chef" in timpul scolii de multe ori trebuie sa iti faci chiar daca nu ai ca altfel nu poti.poti sa lenevesti 6 zile si in a 7 a sa castigi tot ca la poker.poti sa lenevesti o viata si sa nu te trezesti niciodata.cand te trezesti si vezi ca nu ai facut nimic, aia e cea mai grea singuratate.cand vezi ca tovarasii au ganduri de facultati in afara iar tu?ai pula, adica nimic.

YouTube - Cheloo- Cronica unei senilitati premature +versuri

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...