Jump to content
eu_ea33

Protest Pret Benzina

Recommended Posts

As vrea daca se poate pune acest anunt undeva la vedere, sau daca se poate trimite un mesaj tuturor.

Va multumesc.

pe 17,18,19 ianuariel nu se cumpara benzina Protestul de la benzinarii trebuie sa CONTINUE! Asa ca romani, haideti sa nu ne mai lasam calcati in picioare de patronii multimiliardari ai industriei petroliere si sa-i facem sa vada ce inseamna sa PIARDA BANI! Fiti solidari cu noi si in zilele de 17, 18 si 19 Ianuarie 2011 NU ALIMENTATI , NU INTRATI IN NICIO BENZINARIE! Mergem cu mijloacele de transport in comun,cu bicicltele sau pe jos dar NU MAI ALIMENTATI MASINILE pt a nu le mai umple buzunarele! Dati va rog mai departe acest mesaj pt ca nu esti singurul sofer care il citeste, mai sunt si altii ca tine,ca mine! Va multumim pt suport...

ps am postat aici pentru ca nu stiu pe nimeni din staff la care as putea apela...

A fost dat si la stiri..

Link to comment
Share on other sites

aaa nu stiu cine te-a informat pe tine sau ce mesaj de messenger aiurea ai primit dar eu am organizat protestu al constanta iar la discutii cu restu oraselor am cazut de acord ca pe 17 18 sau 19 vom iesii iar sa blocam benzinariile toate orasele aceasi ora.

Ce spuneti voi mesaje pe net cu nu intram in nici o benzinarie sunt total false !!! deci nu vom intra 20 30 50 de masini pe oras in peco...dar restu lumii va alimenta! inclusiv noi vom alimenta la 2 / 3 zile.

E TOTAL FALS CE AI ZIS TU SI CE MASSURI CIRCULA !!!!!

Nu putem convinge lumea sa nu intre in benzinarii ca vai domne nu ne convine noua, sunt multi dependenti de masini, fiti realisti ce dracu cand citit mass-uri de genu, e imposibil ce ziceti voi...

plus de asta am discutat cu reprezentatul marilor transportatori din tara care urmeaza sa iasa si ei cu noi in maxim 2 luni !!

Link to comment
Share on other sites

@coop ..metoda cu bani marunti e sa tragem de timp... mi-am cerut scuze si la tv si in ziar tuturor angajatilor benzinariilor...unii ne-au injurat altii s-au bucurat ca iau o pauza. Ideea e ca folosim marunt pentru a trage de timp...intr-o ora de blocat benzinaria...se pierd 5000-10000 de ron. credema ca, cam ustura asta. si cand o s-o facem la nivel national o sa usture si mai tare...si cand o sa iasa si tir`istii...o sa fie si mai bine ca ei vor sa urmeze modelu greciei

L.E : nu stam ca idiotii in frig..ca nu te-a invitat nimeni la protest pe jos sau in strada..stai in masina iti astepti randu ca orice client.. e treaba mea daca imi frec masina cu servetelu si stau la pompa 30 de minute...nu sunt la F1 sa fiu cronometrat

35205804.jpg

asta a fost faza zilei :)) ne-au urmarit din mamaia..erau ultimii in coloana..la peco in aceasi coloana cu noi... un prieten s-a gandit sa le puna si lor un afis daca tot sunt cu noi...logic ca l-au rupt si au plecat ... la urm peco ne asteptau 3 masini de rutiera...pregatiti pt orice ilegalitate

Edited by yceman
Link to comment
Share on other sites

@omu de gheata,

man nu stiu e mass, dar am citit pe realitatea sau media fax, un articol care avea aceleasi cuvinte, identic, si pe la ora 4 am vazut pe realitatea tv unde preciza de acesti boicot pe 17-19

Si chiar daca e fals ce? Te deranjeaza cumva pe tine daca nu intra acei oameni care pot renunta 3 zile la masina??? Nu trebuia sa reactionezi asa ca e total fals, asta inseamna daca nu e organizat de tine e TOTAL FALS, si nu are ce cauta pe net? Altii nu au voie sa posteze? Sau trebuie sa ti se aduca la cunostinta si tie? Poate a fost doar initiativa mea... tre sa iti cer acordul???

LE : eu unul mi am propus de maine: imi fac abonament la autobus si pe cat posibil renunt la masina, si apelez la masina doar seara, cand nu mai circula autobuzele...si sper pe cat posibil sa nu mai folosesc asa des masina...

uite la daatdraqq a prins ideea, inseamna ca nu e fals ce am zis eu...suntem 2 care vom renunta la masini, nu zic cei care isi duc traiul de pe urma transportului, dar si taximetristii ar putea sa se organizeze...sa faca un protest..

Edited by eu_ea33
later edit
Link to comment
Share on other sites

bai nu m-am luat de tine dar nu e nici un boicot daca 2 persoane nu alimenteaza...eu unu nu am alimentat azi dar o fac maine. intelegi ? si tu o sa realizezi ca te misti mult mai repede cu masina. Protestu cu nu mai bagam benzina e ca atunci cand erai mic iti luai jucariile si plecai acasa si stateai singur in casa.

...si taximetristii au promis ca vor iesii si ei

Link to comment
Share on other sites

bai s-ar putea sa se schimbe ceva daca ies astia cu tir`uri ...

cat despre cei care zic ca nu sunt afectati sau cum zice firewind. Prin aceste scumpiri de carburant se vor scumpii si produsele care sunt transportate.

Incepe sa ne ajunga cutitu la os la toti si nu cred ca mai rezistam mult

Link to comment
Share on other sites

mereu mi-a mirosit a conspiratie cand era vorba de benzina .for the record,1 litru de kerosen costa 0,2 euro.daca masina ar merge pe kerosen ar bubui motorul de la cata putere produce si ar consuma foarte putin.dar de ce nu merge?pentru ca sunt muuuult mai multe masini decat avioane si le ies banii din benzina si motorina.am fost pilot,am facut refuel,am semnat facturi de incasare combustibil cu tot cu total si cost.conspiratie bre!

Link to comment
Share on other sites

Cand ii aud pe astia care zic ca mergeti cu bicicleta daca e prea scumpa benzina, imi sare tandara, ca ii aduce painea la magazin, graul la moara, cu tricicleta, si la deal o ia si pe bunicsa sa impinga sacu... oricum automobilele reprezinta doar 10 % din piata... restu is tir uri, transportorii, fabrici combinate etc... si ei ar trebui sa faca ceva... da poate ca ei au blat cu rafinariile..( ma refer la fabrici )

Link to comment
Share on other sites

Absolut orice scumpire , taiere din venituri , impozitare suplimentara ne afecteaza pe toti .

Este falsa ideea ca , de exemplu , daca bugetarilor li se taie salariile si pensionarilor li se impoziteaza pensia noi nu vom fi afectati pentru ca nu suntem bugetari respectiv pensionari .

Puterea de cumparare scade si ne afecteaza pe absolut toti .Se creeaza un lant al dezastrului . O sa ajungem sa ne dam in cap unul altuia pe strada pentru mancare .

Nu am masina , deci nu ma afecteaza scumpirea - FALS . Te afecteaza , pentru ca eu care am un magazin iti dau produsele mai scumpe din cauza asta ,autobuzul iti scumpeste biletul .

Sunt patron , nu ma intereseaza ca au dat afara bugetarii pe capete si au impozitat pensiile - FALS . Iti scad vanzarile foarte mult .

Lucrez la privat , nu ma intereseaza ca au dat afara bugetarii pe capete si au impozitat pensiile - FALS .Magazinul unde lucrezi vinde mai putin ,face mai putin profit si tu vei fi dat afara din cauza asta .

La mine in oras s-a facut un hipermarket si ma bucur ca o sa cumpar mai ieftin -FALS .Magazinul unde lucrezi o sa dea faliment si mai cumperi pula ,ca nu mai ai salariu .

Lista poate continua ,dar nu continua ca va plictisiti daca vedeti scris mult .

Link to comment
Share on other sites

mereu mi-a mirosit a conspiratie cand era vorba de benzina .for the record,1 litru de kerosen costa 0,2 euro.daca masina ar merge pe kerosen ar bubui motorul de la cata putere produce si ar consuma foarte putin.dar de ce nu merge?pentru ca sunt muuuult mai multe masini decat avioane si le ies banii din benzina si motorina.am fost pilot,am facut refuel,am semnat facturi de incasare combustibil cu tot cu total si cost.conspiratie bre!

auzi si la avion cumperi 2 3 litri de kerosen? sau 2000 de litri?

cumperi engros si se reduce pretul exact ca la hypermarket-uri

o cola la 2 l la coltu blocului e 5 lei si la Auchan e 3.5 lei....

Link to comment
Share on other sites

auzi si la avion cumperi 2 3 litri de kerosen? sau 2000 de litri?

cumperi engros si se reduce pretul exact ca la hypermarket-uri

o cola la 2 l la coltu blocului e 5 lei si la Auchan e 3.5 lei....

e adevarat ca faci cumparaturi de vreo 2000 de euro pe un zbor cluj-spania insa gandeste-te la cantitate.de unde 10 tone de kerosen la pret asa mic?ceea ce vreau sa zic e ca si benzina poate fi foarte ieftina,la fel ca si kerosenul.daca 20 de centi/L e costul de productie plus impozite,gandeste-te ce suma exorbitanta platim pe un litru de benzina,care nu poate costa mai mult.

Link to comment
Share on other sites

"... in unele tari arabe si in momentul de fata mai exista inca pompe de benzina/motorina care nu au contor. Cum platesti ? Simplu ... un plin de autoturism 7$, un plin de camion 15$. "

Asta discutam zilele trecute cu un amic ce lucreaza in Quatar. Cat ii la noi litrul ... 1.16 EUR, adica un plin te duce la 60 EUR. II adevarat ca apa ii mai scumpa acolo decat benzina, si tot asa de adevarat ii ca pretul asta ii hotie pe fata.

Cat timp oamenii nu sunt uniti NIMIC nu se va schimba. Si noi (romanii) nu suntem un popor unit, fiecare are treaba cu capra vecinului.

NU ii un indemn sau o critica, ii doar o observatie. Ce putem face ?

Pai putem incepe cu teoria chibritului si sa continuam pana ajungem la raspunsul clasic : nimic ...

Sau putem sa emigram ....

Link to comment
Share on other sites

Uite ca a comandat Boc un control . Deci continuam cum am stabilit ca oricum e frectie la picioru' de lemn controlu' lu' Boc .

Doamne ce ma distreaza astia , se comporta ca si cum acum au auzit prima oara ca s-a scumpit benzina de 15 ori intr-un an :)) .

Pretul se compune:

- acciza este de 467 EUR / 1000 litri

- taxa de drum este de 125 EUR / 1000 litri

- taxa de solidaritate (cate un cent / litru - motivul este acoperirea prejudiciului din urma falimentului Bancorex) adica 10 EUR / 1000 litri. Producatorul are pretul de aproximativ 370 EUR / 1000 litri.

Astfel rezulta urmatorul pret pe 1000 litri de benzina: 370+467+125+10=972 EUR /1000 litri (taxe si accize) Se adauga TVA de 24 % adica 233.28 EUR Totalul este de 1205.28 EUR/1000 litri

Un litru de benzina este 1.205 EUR (aproximativ 5.15 RON) Producatorul incaseaza 370 EUR/1000 litri, statul incaseaza 835.28 EUR/1000 litri

Controlu` lui Boc, o sa gaseasca vinovatii, si da Boc o lege, sa fie benzina gratis.Vise placute .

Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg de ce e atata incertitudine in tara asta.. unii zic ca benzina e scumpa din cauza proprietarilor, altii zic ca e scumpa din cauza guvernului. Iar explicatii oficiale in sensul asta nu se dau deloc... ceva e putred :|. Si, chiar daca nu sunt de acord cu el uneori, aici Badea avea dreptate. Lumea tot o sa alimenteze pe 16 sau pe 20 daca nu alimenteaza pe 17,18,19 . Benzina tot o sa se bage. Ideal ar fi sa nu se mai cumpere deloc combustibil de la o anumita firma, si tot consumul sa se orienteze catre celelalte firme. Asa s-ar sparge gheatza.

Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg de ce e atata incertitudine in tara asta.. unii zic ca benzina e scumpa din cauza proprietarilor, altii zic ca e scumpa din cauza guvernului. Iar explicatii oficiale in sensul asta nu se dau deloc... ceva e putred :|. Si, chiar daca nu sunt de acord cu el uneori, aici Badea avea dreptate. Lumea tot o sa alimenteze pe 16 sau pe 20 daca nu alimenteaza pe 17,18,19 . Benzina tot o sa se bage. Ideal ar fi sa nu se mai cumpere deloc combustibil de la o anumita firma, si tot consumul sa se orienteze catre celelalte firme. Asa s-ar sparge gheatza.

asa este ,sau poate sa se cumpere doar de la o companie ....asa sigur ar fi ceva

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...