Jump to content
cyberanizer

Rds - blocare net! funny

Recommended Posts

Faza tare!

Acum 35 minute, hopa, pica netu! Incerc sa ma conectez din nou: nu merge. Scot switch-ul din priza, astept 5 secunde, il bag la loc, incerc sa ma conectez din nou la rds: nu merge. Refac conexiunea: nu merge! Nu trec 2 minute si suna telefonul :)) Surpriza, o tipa de la rds :)):

Eu: Alo!?

Ea: Alo, buna seara...bla bla bla. Va merge internetul?

Eu: Nu! Acum mi-a picat!

Ea: Nu a picat, vi l-am blocat noi, deoarece router-ul dvs solicita reteaua!

Eu: "ma abtin sa nu rad"

Ea: Cablul de la internet in ce port al router-ului il aveti bagat? In Wlan?

Eu: Nu folosesc router, folosesc un switch cu 5 porturi, si cablul de la internet este bagat in portul 1, apoi din 2 pleaca un cablu spre laptop si din portul 3 unul spre calculator care este oprit!

Ea: Pai portul unde este bagat cablul, cum se numeste?

Eu: 1

Ea: Cititi ce scrie acolo!

Eu: Deci, sa va mai explic inca odata: cablul de la net este bagat in portul 1 al switch-ului! Nu am nici un port Wlan in switch!

Ea: Dar ce router folositi?

Eu: Folosesc switch! Se numeste Digittex, si are doar 5 porturi!

Ea: Este gri?

Eu: (deja nu mai puteam sa ma abtin sa nu rad). Da este gri! Si are doar 5 porturi.

Ea: Pai sa stiti ca switchul dvs (in sfarsit a inteles ca foloses switch si nu router) nu este compatibil cu reteaua noastra (cam asa a spus parca)

Eu: Si atunci ce imi recomandati?

Ea: Sa va cumparati un router si sa rezolvati problema. Pana atunci internetul dvs este blocat.

Eu: De ce blocat? Eu am nevoie de internet in seara acasta!

Ea: Pai si daca va deblochez accesul atunci cum pot fi eu sigura ca nu bagati cablul de la internet prin switch?

Eu: Pai eu am nevoie de internet! De ce as baga prin switch, din nou, ca apoi sa il blocati?

Ea: Bine. Atunci mergeti si bagati cablul in laptop si verificati daca merge!

(ma duc bag cablu direct in laptop, merge brici)

Eu: Da. Merge bine.

Ea: Dar de ce la-ti bagat prin switch?

Eu: Nu este bagat prin switch. Este direct in laptop. Daca nu credeti, trimiteti pe cineva aici ca sa va confirme acest lucru!

(nu zice nimic)

Eu: (imi dau si eu cu parerea aiurea) Poate fi din cauza ca am creat pe laptop un home network prin care se conecteaza si calculatorul la internet?

Ea: Da. Va rugam sa refaceti conexiunile, adica doar un local area connection si o conexiune RDS sa fie acolo.

Eu: Bine. Va multumesc. (si acuma doar asa la misto) Si ce router imi puteti recomanda?

Ea: xyz este cel mai bun si compatibil cu reteaua noastra

Eu: Bine. Va multumesc. La revedere! (nici nu i-am retinut numele)

Ea: La revedere. O seara placuta!

Eu: Multumesc la fel!

Deci, cum e posibil asa ceva? Le pot ingreuna lor reteaua datorita unui rahat de switch? Sau din cauza ca de 2 zile nonstop am fost online intr-un MMORPG lasand bot-ul sa bata pe acolo? Si de ce numai acum? Ca o tin tot asa de vre-un an de zile. Sau avea aia chef de povesti?

Link to comment
Share on other sites

Faza tare!

Deci, cum e posibil asa ceva? Le pot ingreuna lor reteaua datorita unui rahat de switch? Sau din cauza ca de 2 zile nonstop am fost online intr-un MMORPG lasand bot-ul sa bata pe acolo? Si de ce numai acum? Ca o tin tot asa de vre-un an de zile. Sau avea aia chef de povesti?

Nu asta e penal,tipa de la asistenta e penala rau!

Edited by culay
Link to comment
Share on other sites

si eu m-am chinuit cu o vaca ca asta :|, mi-a cazunt internetul si nu mergea nici direct in pc bagat si am sunat sa vad... si tot imi repeta sa dau pe start si la control panel, si eu ii tot repetam ca folosesc ubuntu :| si nu pricepea :|, nu sunt deloc pregatiti astia de la telefoane, creca citesc de pe o foaie, ceva, ca nu ai cum sa fii asa batut in cap.

Link to comment
Share on other sites

cei de la rds asa sunt formati, vorbesc dupa un script anume care nu este deloc adecvat .Si nu au pregatire pentru asa ceva ,deoarece sunt tinuti pentru mai multe chestii acolo, si anume informatii comerciale, suport tehnic pentru digi(antene) suport tehnic pentru internet, suport tehnic pentru cablu, suport tehnic pentru telefon. Asa ca nu prea ai ce sa le ceri.

Link to comment
Share on other sites

Am avut si eu parte de convorbiri de genu' asta cu angajati romtelecom clicknet.O gramada de oameni de astia iau bani pentru ce ?Ca sa raspunda la telefon,sa sune clientii si sa vorbeasca ? Este foarte frumos sa fi platit pentru a vorbi la telefon! Vai de ei :-j.Rusine celor care ii angajeaza !

Link to comment
Share on other sites

Am avut si eu parte de convorbiri de genu' asta cu angajati romtelecom clicknet.O gramada de oameni de astia iau bani pentru ce ?Ca sa raspunda la telefon,sa sune clientii si sa vorbeasca ? Este foarte frumos sa fi platit pentru a vorbi la telefon! Vai de ei :-j.Rusine celor care ii angajeaza !

Alea de la RTC sunt de-a dreptu incapatanate!!

Ma suna una intr-o seara sa imi prezinte o oferta noua la net, ii explic ca stiu toate ofertele pt ca am pe cineva in familie care lucreaza la rtc si n ma intereseaza sa aflu. "da dar nu vreti viteza mai mare si nuj ce?''NU! si m-a intrebat de 5 ori asta in telefon eu repetandu-i ca nu ma intereseaza.Vorbind cu ea mi-am amintit de Unguru Bulan la reclama Erdeesh ''vaca cu cabina''! :))

ps: nu numai una....cate una la fiecare 3 saptamani-o luna

Edited by LLegoLLaS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...