Jump to content
Nytro

LibreOffice, alternativa gratis pentru Microsoft Office

Recommended Posts

LibreOffice, alternativa gratis pentru Microsoft Office

Cum s-a format LibreOffice:

La data de 28 septembrie 2010, unii membri al proiectului OpenOffice.org au format un nou grup numit The Document Foundation, ?i au pus la dispozi?ie o noua versiune de OpenOffice.org, care s-a bazat pe versiunea OpenOffice.org 3.3 beta.

Acest grup s-a format dupa ce compania Oracle a cumparat Sun Microsystems (fostul sponsor si fondator al OpenOffice.org), acestia urmând sa nu mai distribuie in format OpenSource, suita de aplicatii OpenOffice. The Document Foundation le-a propus celor de la Oracle sa doneze proiectul OpenOffice.org. Dupa ce acestia au refuzat sa doneze proiectul, la sfarsitul lui Octombrie 2010, 33 dintre developerii suitei OpenOffice s-au la The Document Foundation, pentru a sprijini LibreOffice.

Ce este LibreOffice:

LibreOffice este o suita de applicatii office, care este compatibila cu alte suite majore de birou (Microsoft Office), ?i disponibile pe o varietate de platforme. Scopul este de a produce un set de de aplicatii de birou compatibil cu cel distribuit de cei de la Microsoft, cu sprijinul ODF disponibile pentru toata lumea gratis. Ca software liber, utilizatorii sunt liber sa descarce, modifice, utiliza ?i distribui LibreOffice.

Bla bla...

Continuarea si sursa:

http://www.rogeek.net/2011/01/libreoffice-alternativa-gratis-pentru.html

Link oficial:

http://www.libreoffice.org/

Link to comment
Share on other sites

eu nu, cel putin dupa versiunile 2008 si 2010,desi 2010 e imbunatatit la capitolul eficienta(viteza), tot mi se pare ca e prea ingramadit, imi lasa senzatia ca au adunat toate butoanele pentru toate optiunile si le-au aruncat pe taburile respective. Mie mi se par mult prea ingramadite, iar OpenOffice mi s-a parut mult mai liber, mai intuitiv. (parerea mea care oricum stiu ca nu conteaza - probabil asta o sa mi se spuna)

Le:@ripoff: tot la OpenOffice ma refeream si eu. Mi s-a parut mult mai simplu.

@bcman: nici eu nu folosesc prea des suita office, dar uneori e utila.

Edited by nedo
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...