Jump to content
Guest Nemessis

[POLL] Payment online si trusted sites

Cum ati prefera sa platiti cu cardul pe un site de care de-abia ati auzit?  

38 members have voted

  1. 1. Cum ati prefera sa platiti cu cardul pe un site de care de-abia ati auzit?

    • Pe un formular implementat in designul site-ului respectiv
      2
    • Direct pe pagina unui procesator de carduri cu renume si vechime
      38


Recommended Posts

Guest Nemessis

Va rog sa imi raspundeti cat mai succint si la obiect la urmatoarele intrebari:

1. Sa da site-ul X pe care intrati pentru prima data si nu stiti nimic despre el si doriti sa cumparati cu cardul un serviciu online aflat pe respectivul domeniu. Cum anume credeti ca da mai bine la ochi din punct de vedere al increderii consumatorului, sa fie formularul de procesare implementat in designul site-ului sau sa fiti redirectionati catre pagina procesatorului ce deja are un renume (exemplu ccbill)?

2. Din experienta voastra, considerati ca un logo McAfee secure sau un logo Thawte ar acorda un grad de incredere unui procent mare de potentiali clienti din afara Romaniei sau ar trece neobservate?

3. Considerati ca logo-urile de genul celor de la punctul 2 ar da mai multa incredere utilizatorilor sa isi introduca datele personale decat daca ar plati direct de pe pagina procesatorului despre care vorbeam la punctul 1?

Link to comment
Share on other sites

1.Daca ar fi dupa mine as alege varianta redirectionarii clientului pe pagina unui procesaor cunoscut pentru ca interesul meu este sa imi vand serviciile/produsul,stiind ca poate unii se feresc sa introduca datele direct pe un site nou.

2.Bineinteles ca daca obtii logourile respective iti va da un plus de incredere in ochii clientilor,dar ca sa includ si pct 3. nu cred ca este un factor decisiv in ai convinge sa foloseasca varianta implementata pe cei cu adevarat paranoici.

Link to comment
Share on other sites

Avand in vedere ca aproape toti consumatorii nu se gandesc la securitatea online si le este mai usor sa plateasca direct pe site decat printr-un intermediar..

1. Da mai bine la ochi daca il obligi sa foloseasca un site intermediar renumit .

2. Da , ambalajul inseamna totul.

3. Da.

Link to comment
Share on other sites

E chestie de marketing zic eu. Daca ai un site foarte frumos, facut la standarde web 2.0 etc. ( adica sa arate profesional ) eu zic ca ofera incredere destula pentru un formular direct in site . Daca pui si formular in site si adaugi si o optiune de intermediar , s-ar folosi mai mult cel intermediar deci ar scade increderea in cel direct.

Asta ar fi raspuns si la 1 si la 3.

Link to comment
Share on other sites

1.Da este logic ca as alege sa platesc prin intermediul unui procesator mai mare!

2.Logo-urile iti dau si ele un plus de incredere dar uneori trec neobservate sau userul nu a auzit de mcafee

3.Da le-ar mai da incredere dar eu cred ca ar prefera tot procesatorul!

PS: Dupa ce devine si site-ul x cu renume si se afla ca e serios atunci ai putea sa implementezi acel formular direct in designul siteului!

Link to comment
Share on other sites

1. Sa fiti redirectionati catre pagina procesatorului ce deja are un renume.

2. Depinde de ce target alegi, daca utilizatorii sunt familiarizati cu internetul sau doar vor sa cumpere ceva in momentul acela. Consider ca in 95 % din cazuri trec neobservate.

3. Raman pe ideea procesatorului. Multa lume o sa aiba dubii sa-si introduca datele daca o fac direct pe site.

Edit:

PS: Dupa ce devine si site-ul x cu renume si se afla ca e serios atunci ai putea sa implementezi acel formular direct in designul siteului!

Si din contra o sa le para mai dubios atunci.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...