Jump to content
Dragos

cum aflu cine minte

Recommended Posts

  • Moderators

Stiu ca titlul topicului suna ciudat, insa vreau ca membrii mai batrani, care isi amintesc, sa-mi spuna si mie care e ideea pentru a afla cine minte. Stiu ca se face(a) in clasele primare.

Exemplu (doar o idee)

Tudor spune ca Bianca a mancat ciocolata.

Bianca spune ca ea nu s-a atins de ciocolata si ca Alex a mancat-o.

Alex spune ca Bianca a mancat ciocolata.

=>Bianca minte

Edited by Dragos
Link to comment
Share on other sites

Ma aflu si eu in treaba

Varianta 1

Uitete la Lie to Me , acolo intr-un episod explica ca daca dai informatii in plus cum ar veni

"Bianca spune ca ea nu s-a atins de ciocolata" clar ca minte .

Varianta 2 .

Doua persoane acuza pe 1 singura , credca asta e cea mai posibila

Varianta 3 .

Fetele mint intotdeauna :)

Link to comment
Share on other sites

Ce am gasit pe net:

- tonul vocii este schimbator;

- vorbeste prea repede sau prea rar;

- se incurca in propozitii si se opreste sa se gandeasca in timpul propozitiei;

- contactul vizual este schimbator. Un contact vizual normal este de o patrime sau jumatate din timpul in care conversatia are loc. Mincinosii au tendinta sa micsoreze contactul vizual;

- se uita foarte departe in stanga, dreapta, sus sau jos cel putin de doua ori.

- isi atinge fata sau se scarpina in cap (sau la oua) atunci cand vorbeste.

- se misca involuntar;

- isi incruciseaza mainile si/sau picioarele;

- este defensiv desi tu nu il acuzi de nimic ;

- incearca sa intoarca situatia astfel incat ajunge sa te acuze pe tine ca minti ;

- se agita fara nici un motiv si sunt nervosi ;

- clipesc si fac pauze foarte dese in timpul discutiei ;

- daca stau jos cand poarta discutia, isi misca picioarele si mainile constant, parca negasindu-si linistea;

- privesc foarte des in jos ;

- tonul vocii este foarte schimbator cand bland, cand violent ;

Si inca 2 chestii:

- daca cunosti persoana e mai usor, stii cum se comporta in mod obisnuit si daca esti atent vei observa cand apare o shimbare.

- daca nu o cunosti ii pui mai intai intrebari banale gen "Ce mai faci?", vezi cum se comporta apoi treci la intrebari mai serioase gen "auzi, tu o futi pe gagicamea?? a???" :)) apoi fii atent la comportament.

Am mai gasti un tutorial frumos, il postez acusi :D.

_____________________

Edit: Referitor la exemplul tau.

Tudor spune ca Bianca a mancat ciocolata.

Bianca spune ca ea nu s-a atins de ciocolata si ca Alex a mancat-o.

Alex spune ca Bianca a mancat ciocolata.

=>Bianca minte

1.

a) Bianca minte deoarece exagereaza "ea nu s-a atins de ciocolata", putea sa spuna linistit "bre, nu am mancat-o eu".

B) Bianca arunca vina asupra altei persoane "Alex a mancat-o".

c) Doua persoane acuza una. Bianca minte.

2.

a) Tudor si Alex au mancat ciocolata, apoi dau vina pe Bianca.

3.

a) Majoritatea femeilor mint. Binaca minte.

___

Din 1,2 si 3 => ca Bianca minte.

*Parerea mea. :)

Edited by ZeroCold
Link to comment
Share on other sites

Stiati ca, copiii observa cel mai repede cand "tata/mama minte" ?

Pai da, deoarece copiii stau cu parintii aproape tot timpul, pana la 18 ani stau in casa cu ei, vorbesc in fiecare zi cu ei, mananca cu ei etc.

Tre sa fii prost rau sa nu iti dai seama cand mata sau tactu te minte. (si nu ma refera la minciuni gen "Vine mosu..")

Si nu doar copiii.

Vorbesti cu o pizda, se muta cu tine... va intelegeti perfect, stati impreuna 5-6 ani (vorbiti zi de zi, mancati impreuna, dormiti impreuna, va futeti etc.). Dupa atata timp crezi ca nu isi da seama cand o minti.

Totul tine de cat de mult cunosti persoana cu care discuti :)

Link to comment
Share on other sites

Un explorator a fost capturat in jungla de un trib de indigeni. Seful tribului de indigeni spune:

"Ai dreptul sa zici o propozitie. Daca vei spune o minciuna, vei fi spanzurat. Daca vei spune adevarul, vei fi decapitat."

Dupa un moment de gandire, exploratorul a spus o propozitie, care i-a obligat pe indigeni sa-l elibereze.

Care a fost aceasta? a) Voi fi spanzurat B) Voi fi decapitat.

Justificati!

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

Am gasit acum multumita lui player81 cateva exemple de probleme de genul

Ionel spune c? Gigel minte, Gigel spune c? Marin minte, Marin spune c? Ionel sau Gigel minte. Cine minte ?i cine spune adev?rul ?

A spune c? dac? B minte, atunci ?i D minte; B spune c? A ?i D mint; C spune c? A sau B minte; D spune c? dac? C spune adev?rul, atunci ?i B spune adev?rul. Cine minte ?i cine spune adev?rul?

Sunt 5 copii în grup: mincino?i(care mint întotdeauna) ?i sinceri(care spun întotdeauna adev?rul). La întrebarea "Câ?i mincino?i sunt în grup?", fiecare dintre ei a dat câte un singur r?spuns: "unul", "doi", "trei", "patru", "cinci". Câ?i mincino?i sunt în grup?

Link to comment
Share on other sites

Poi prima problema: Gigel minte, ionel spune adevarul, Marin nu stie ce se intampla. Ionel stie ca Gigel minte, Gigel ca sa se apere da vina pe Marin, pe Ionel nu poate da vina pentru ca stie, ca Ionel stie adevarul. Marin stie sigur ca el nu are nici o treaba, dar nici care din cei 2 mint , deci zice ca unu din ei.

Problema a doua. Parerea mea este ca A minte, B si A sunt in opozitie, iar B este sustinut si de D si de C.

Problema a treia. 4 mincionosi si 1 sincer.

Link to comment
Share on other sites

Prima problema:

a. Daca afirmatia lui Ionel este adevarata ("Gigel minte") atunci Marin spune adevarul, chestie care se verifica deoarece acesta spune "Ionel sau Gigel minte".

b. Daca Ionel minte, atunci Gigel spune adevarul ("Marin minte"), deci Marin spune fie "Ionel si Gigel mint" fie "Ionel si Gigel spun adevarul", chestie care duce la contradictie.

Deci, dintre cei trei, doar GIGEL minte.

A doua problema:

"A" spune adevarul, ceilalti mint.

A treia problema:

4 mincinosi si 1 spune adevarul.

Edited by Motanul.Incaltat
Link to comment
Share on other sites

synthesis ceea ce cauti tu este neclar pt mine.

tu cauti logica 'cine minte' (problemele cu ionel, gigel, a, b, copiii)? daca da, atunci totul se rezuma la logica

daca in schimb, cauti sa aflii cine minte in viata de zi cu zi, gesturile, reactiile si factorii psihologici sunt singurele piste in lipsa indiciilor/dovezilor

exploratorul a spus ca va fi spanzurat (nu este nici minciuna, pt ca daca era minciuna trebuia sa fie spanzurat si deci s-ar fi transformat in adevar, nu este nici adevar pt ca daca ar fi spus un adevar trebuia sa fie decapitat, si nu spanzurat). daca spunea ca va fi decapitat, inseamna ca trebuia decapitat pt ca spusese adevarul. parca asa reiese

Link to comment
Share on other sites

revin cu o chestie vis-a-vis de problema cu exploratorul:

daca ar fi spus "voi fi spanzurat", seful tribului nu ar fi trebuit sa-l elibereze, ci sa-l tina in viata dar capturat. (ca intr-un loop nesfarsit). pt ca daca spunea "voi fi spanzurat" si indienii ii dadeau drumul, insemna ca a spus o minciuna (ca va fi spanzurat).

cred ca o propozitie care ii aducea eliberarea ar fi fost ceva ce indienii nu puteau verifica. ceva de genul: universul este infinit, sau ultima cifra a lui pi este 7

(ma rog, il puteau tine captiv pana murea de batranete :) )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...