Jump to content
nedo

React OS, inlocuitorul Windows?

Recommended Posts

React OS este un sistem de operare creat pe baza design-ului windows xp/2003, kernelul este scris de la 0 pentru a imita sistemul NT al windows.

Acest sistem de operare este primul sistem de operare nativ compatibil cu aplicatiile windows. Si de asemenea este open source. In acest moment este la versiunea 0.3.13 care este in stadiul alfa. Totusi poate fi descarcat si incercat.

Interfata grafica este aproape complet identica cu cea a windows XP.

Pagina lor este aici . Poate fi descarcat sub forma de live cd, install cd, imagine pentru virtual box, qemu sau vmware, sau sub forma de cod sursa.

Daca aveti cunostinte avansate de programare ii puteti ajuta.

Link to comment
Share on other sites

sa iasa un sistem de operare open source, pe care se pot instala FIFA, CS1.6, NFS si WOW...si sa vezi cum mai mult de jumatate de Romanie se muta pe acel sistem moka. Problema cu linix nu ar fi fost look-ul, ci mai degraba imposibilitatea/greutatea intalarii anumitor aplicatii compatibile. Cum majoritatea jocurilor PC sunt pe platforma windows...

Dar nu mai e mult si imperiul Microsoft :))

Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate, si acest sistem de operare asta incearca sa faca. Un sistem de operare pe care poti instala orice aplicatie pe care o instalezi pe windows, deci si fifa, cs, nfs, wow, office, photoshop, sony vegas, si cam orice alta aplicatie creeata pentru windows.

Proiectul probabil mai are vreo 1-2 ani pana va fi gata de utilizare, dar chiar si in acest moment merge binisor, dar nu are multe chestii pe care windows-ul le are.

Link to comment
Share on other sites

Nu au ce sa faca. Nu au copiat nimic de la Microsot. Am inteles ca cei de la Microsoft au cerut o analiza a codului sursa, dupa ce acum multi ani aparuse pe net codul sursa de la un Windows NT parca, si nu era nimic copiat.

Munca lor e proprie sau "imprumutata" de la Wine (stiti si voi ce este). Ei doar se uita pe MSDN, vad ce functii au cei de la Microsoft, si le scriu ei de la 0. Am vrut si eu sa scriu 2-3 functii care am vazut ca nu sunt implementate, dar ar fi de preferat sa o faca cineva care se pricepe mai bine.

PS: Puteti intalni des mesajul: functia nu a fost implementata. Si puteti invata foarte multe din codul sursa, eu ma uitam peste Loader-ul lor...

Link to comment
Share on other sites

Am observat ca Alex Ionescu este trecut pe pagina wiki a React OS. Se pare ca participa la dezvoltarea ei. Legat de cartea sugerata de tine el a participat la dezoltarea editiei ai 5-ea a acelei carti si este despre Vista and Server 2008. Editia a 4-a se ocupa de xp, server 2003 si win 2000. Le-am descarcat pe amandoua. Sper sa nu imi prind prea mult urechile in ele :)

Link to comment
Share on other sites

React OS = cel mai instabil sistem de operare dupa Win95. Daca vreti altceva decat Windows, mergeti pe POSIX(Linux, BSD, Solaris etc) sau chiar Haiku(semi POSIX), AROS, Syllable sau daca va intereseaza doar robotica/automatica=>DexOS sau KolibriOS. ;)

Vorbesti aiurea si fara rost..

e normal sa fie instabil de vreme ce e doar in versiunea alpha..asteapta si tu 10-30 luni si vezi ca intrece winsucks.. fac pariu pe treaba asta...

Link to comment
Share on other sites

Si uite asa are Microsoft concurenta. Un OS care este 100% compatibil cu aplicatiile lor, dar este FREE. Parca vad ca in cativa ani microsoft fie scade preturile, fie cumpara compania. O sa fie interesant.

Ar fi frumos sa implementeze pe OS, si o secventa de unix, astfel incat sa poti rula orice fel de aplicatie, trecerea de la un modul la altul facanduse prin logoff (doar o idee de noob, dar ar fi frumos...desi nu stiu cat de stabil).

Anyway....una peste alta...Domnul Bill "Porti" ar trebui sa se gandeasca serios cu privire la preturile de lansare al sistemului de operare, avand in vedere ca a aparut deja pe piata un sistem free, open source, care este (va fi) un ilocuitor si un concurent solid al produsului dezvoltat de el.

O sa urmeze o perioada cel putin interesanta pe piata IT.

Link to comment
Share on other sites

sa iasa un sistem de operare open source, pe care se pot instala FIFA, CS1.6, NFS si WOW...si sa vezi cum mai mult de jumatate de Romanie se muta pe acel sistem moka. Problema cu linix nu ar fi fost look-ul, ci mai degraba imposibilitatea/greutatea intalarii anumitor aplicatii compatibile. Cum majoritatea jocurilor PC sunt pe platforma windows...

Dar nu mai e mult si imperiul Microsoft :))

Nu cred ca sunt foarte multi dintre noi care sa aiba windows cu licenta si probabil ca nici tu, asa ca nu cred ca asta sa fie motivul pentru care sa incerce cineva acest sistem de operare. Oricum cu cat mai multe cu atat mai bine sa avem de unde alege.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...