Jump to content
Dragos

InfoSource [ The Game ]

Recommended Posts

  • Moderators

Ne-am frecat (eu si prietena mea) nervii degeaba pentru concursul InfoEducatie. Proiectul a fost un joc de browser.

Actiunea se petrece in anul 2056 intre oameni (tabara Corbilor) si roboti (tabara Nemuritorilor).

Fiecare tabara se afla pe un continent separat, Corbii pe Vestul Libertatii (SUA) si Nemuritorii pe continentul Verasia (Europa, Africa, Asia).

Fiecare continent are trei orase principale (orasul de inceput, capitala si orasul port). Se poate naviga in celelalte orase (inclusiv pe celalalt continent, exceptand orasul de inceput al inamicului), in functie de nivelul tau, utilizand harta. O data ce alegi un oras, trebuie sa astepti 15 minute pentru ca sa ajunga caracterul tau acolo.

In fiecare oras se gasesc trei cladiri principale: Centrul (de unde poti lua misiuni), Turnul de Comanda (de unde ataci adversarii din cealalta tabara) si Zona de antrenament (de unde iti antrenezi caracterul). Cele trei orase se afla atat in pagina Oras (mapate pe o imagine), cat si in meniul din stanga.

Din Centru iti poti lua misiuni pentru a creste in nivel. Maximul este 10, la care se ajunge terminand cele 14 misiuni. Misiunile sunt de doua feluri: IT (decodarea unui string md5) si text (doar citesti misiunea si apesi un link pentru a o finaliza).

Din Turnul de Comanda poti ataca inamici ce sunt in oras cu tine. Pentru asta ai o formular de cautare pentru a cauta un utilizator specific. Daca lasi necompletat, iti vor fi afisati toti inamicii din oras. Chit ca pierzi sau castigi, vei primi un anumit numar de puncte, ce le poti folosi in cladirea urmatoare. De retinut ca dupa ce ataci pe cineva, trebuie sa te odihnesti timp de 15 minute.

In Zona de antrenament iti antrenezi abilitatile caracterului (atac si defensiva), pentru a fi mai bun in viitoarele lupte. De fiecare data cand te antrenezi, trebuie sa platesti un anumit numar de puncte ( puncte = abilitate x 2).

Scopul final este acelasi pentru ambele tabere. Prin terminarea misiunilor trebuie distrusa baza inamicului.

LINK: InfoSource

Astept feedback :)

Edited by Dragos
Link to comment
Share on other sites

Era calumea daca era ceva gen Grepolis, numai ca evident puterea, resursele, etc. sa le obtii din intrebari. Cred ca mergeau si altfel de misiuni, eventual cu intrebari grila sau ceva.

Felicitari pentru el, dar nu e tocmai un joc pe care l-as juca.

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators
AnDrEwBoY[];238396']Ce ai facut la la judeteana?

Nu mi-au dat nimic.

Era calumea daca era ceva gen Grepolis' date=' numai ca evident puterea, resursele, etc. sa le obtii din intrebari. Cred ca mergeau si altfel de misiuni, eventual cu intrebari grila sau ceva.

Felicitari pentru el, dar nu e tocmai un joc pe care l-as juca.[/quote']

Misiunile au fost facute pe ultima suta de metri inainte de concurs.

Edited by Dragos
Link to comment
Share on other sites

Frumos jocul,povestea aduce a Terminator/I robot.Nu am stat sa joc pe acolo,dar pare interesant.Designu e placut,dar din cate am observat eu cei din juriul de la Infoeducatie (cel putin faza nationala) par interesati de aplicatii,utilitare,progr?mele.Si eu am participat in 2009 la faza nationala cu un joc web si nu au fost foarte interesati/impresionati.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...