Jump to content
dragosh1904

Ce Facultate vei urma?[ai urmat?]

Recommended Posts

In primul rand ai o conceptie de om care nu o sa ajunga departe in viata. E foarte usor sa zici, vine un indian si iti ia locul , esti disponibilizat, asta pentru ca vrea mai putin bani ca tine. Tu trebuie sa fii foarte constient de ce esti in stare si cat costa cunostintele tale, trebuie sa le apreciezi foarte corect ca sa rezisti intr`un sistem ca acesta, indiferent unde, in afara sau in tara. Deasemeni ca tu sa faci o cariera si sa ai pretentii trebuie sa fii cel mai bun, in momentul cand esti mediocru si nu tinzi spre excelarea cunostintelor, vine acel ,, indian" care e mai bun ca tine, sau care poate are aceleasi cunostinte ca tine si , automat , esti disponibilizat. In momentul cand tu esti cel mai bun in ceea ce faci , poate sa vina 100 de indieni , pe cai, pe ce vor ei, ca nu vei fi dat afara, ca esti cel mai bun. Este o lege nescrisa, cu toate ca daca ma gandesc e si scrisa, aceea ca intr`o competitie CEL MAI BUN castiga. Cu conceptii dastea ca, uite frate vine unu si altul si imi ia locul nici nu ai unde lucra. Ziceai mai sus de munca fizica... Daca vine un indian cu mai multa forta decat tine? Iti ia locul ...? Gandeste`te la ce ti`am zis, si lasa conceptiile de doi bani, vrei sa ajungi departe, trebuie sa ajungi sa fii cel mai bun.

Before you achieve, you must believe !

Esti prost.. am zis acelasi lucru :)

Trebuie sa fii competent in ceea ce faci. Sa dovedesti ca au nevoie de tine la acel loc de munca si nu de altcineva.

Translation for idiots:

"Deasemeni ca tu sa faci o cariera si sa ai pretentii trebuie sa fii cel mai bun, in momentul cand esti mediocru si nu tinzi spre excelarea cunostintelor, vine acel ,, indian" care e mai bun ca tine, sau care poate are aceleasi cunostinte ca tine si , automat , esti disponibilizat. In momentul cand tu esti cel mai bun in ceea ce faci , poate sa vina 100 de indieni , pe cai, pe ce vor ei, ca nu vei fi dat afara, ca esti cel mai bun. Este o lege nescrisa, cu toate ca daca ma gandesc e si scrisa, aceea ca intr`o competitie CEL MAI BUN castiga si BLA BLA BLA BLA"

Obosesc cand vad oameni atat de prosti ca tine. Raman fara replica.

Nici nu mai intru pe thread-u asta... sunt deja oripilat.

Link to comment
Share on other sites

Nu sustin ca acei oameni sunt nevinovatii, ba sunt foarte vinovatii

Sa-mi bag ceva in el de i. Cica..nu suntem forum de gramatica, ca sa tot corectam. Da' nici nu vreau sa citesc o propozitie de 3 ori ca sa inteleg ce vrea omu sa spuna.

La cum scrii, ar trebui sa-ti arunci masca de filosof.. nu te prinde deloc:|

Link to comment
Share on other sites

@cmiN

asa e, bac-ul first :)

@alex_cismas

tu negi un fapt ma, e f. probabil ca un indian sa iti ia locul daca vrea mai putini.indianul nu o sa vina peste tine sa iti fure biroul, dar o sa zica sefu' vezi ca relocam filiala.

@crs12decoder

e normal sa gandesti asa.sa ii condamni pe cei care isi vand identitatea, nu doar nationala pentru un pumn de $$$.nu sunt cel mai mare nationalist si eu am momente cand mie lehamite ca roman.momente cand vad idioti de 23 de ani cu masini care fac cat 10 masini din parcarea blocului, cand ii vad pe unii care pot sa arunce in club pe o seara, salariul parintilor pe 1 luna.asa pe multi ii vad pe forum ca ii duce capul, dar la fel de multi cu mentalitati de jigodie.sincer prefer un comportament de vataf corect, decat de moralist cu principii care pot fi intoarse pe 100,500,1000 $.

Link to comment
Share on other sites

jigo, fiecare alege cum considera. Eu am ales sa plec in afara sa fac facultatea si nu vad de ce m-ai acuza pentru asta. Unii nu pleaca pentru $$$. Eu am plecat pentru simplul motiv ca vroiam sa studiez la o universitate care se afla in top 10. Deocamdata nu regret absolut deloc decizia. Nu zic ca univ de la noi nu sunt bune si ca nu inveti lucruri interesante, dar fondurile noastre pentru cercetare & invatamant sunt foarte mici. De la un anumit nivel limitarea se simte. Cam asta la asta m-am gandit eu cand am ales.

Cat despre patrotism... e o discutie lunga in care nu vreau sa intru (din nou).

Link to comment
Share on other sites

no way.fiecare e cu viata lui.eu ma referam la conceptia mea, despre viata si sa zic asa e ca un "mecansim protector" ca sa poti sa traiesti in tara asta.felicitarile mele!

-----------------

da, mare dreptate ai ca nu se baga bani in cercetare.de ex. eu nu sunt un it-st si nu sufar pentru asta, decat cand am nevoie de un cod in orice limbaj ar fi el.dar si in prof. umaniste se simte si la nivelul profesorilor.

Link to comment
Share on other sites

Ar trebui sa va dea de gandit tuturor polemicele astea legate de viitor. Tinerii romani incep sa aibe un stres infantil pentru ceea ce vor deveni, iar saracia ii maturizeaza brusc, deci vor fi cu un pas inaintea celor din afara de aceeasi varsta care nu au cunoscut inca pe pielea lor ce inseamna lipsa banului, de aia toti de aici viseaza spre W.

Link to comment
Share on other sites

ptr cei care au ales sa plece si au reusit sau sunt pe punctul de a pleca.

Bravo voua, continuati tot asa! Eu n-am avut norocul asta si acum caut in draci o portita de evadare afara. Nu ma intelegeti gresit am un job de programator misto, stau in Bucuresti, o duc bine......dar nu se compara cu ce e afara. Nu o duc "bine" comparativ cu standardele de afara, ci cu cele din Bucuresti....care la nivel european/mondial sunt low, very low....

Link to comment
Share on other sites

Nu dar ma enerveaza, ca asta intotdeauna e Gica Contra. Nu am nik cu nimeni, dar cand il vezi atat de prost, te scoate din sarite.

PS: Daca mai ai de gand sa zici ceva... gandeste

Nu mai am de gand sa zic nimic. E imposibil ca tu sa intelegi ceva chiar daca as face-o. Atata timp cat vorbeam despre un anumit subiect, clar, iar tu ca sa ma acuzi de ceva te legai de cu totul alte subiecte din trecut precum faptul ca am facut ulcer, fapt ce nu avea nici cea mai mica legatura cu ceea ce zisesem eu anterior.

Si chiar daca as avea ceva de spus, sigur nu i-as spune-o unui om care cel mai stralucit program pe care l-a postat aici pe forum a fost acesta:

var n,c,min:integer;

begin

read(n);

min:=10;

while n<>0 do begin

c:=n mod 10

if (c mod 2<>0) and (c<min) then min:=c;

n:=n div 10;

end;

if min<10 then write('Cea mai mica cifra impara este', min);

end.

Poate ca nu asta e site-ul potrivit pentru tine. Vezi cum e pe clopotel.ro poate ti se pare mai interesant acolo.

Acum ca domnul Gabriel a luat o pauza putem continua topicul linistiti.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...