Jump to content
DuTy^

Varsta creierului!

Recommended Posts

@subcarpati: I-ati caletusa si dute la alta groapa de nisip! Nu-i asa ca asculti si manele?

Amice probabil ai maxim 13 ani si na se intelege... Daca crezi ca e un joc idiot de ce il mai joci. Mai intai sa iti cada dintii de lapte si dupa vorbim! Si da zic ca esti prost, te simti ofensat? inseamna ca chiar asa e! uite inca odata ESTI PROST! si apropo imi permit ceea ce pot face, ai inteles! sau trebuie sa iti silabisesc?

Link to comment
Share on other sites

;259762']36 din prima 1-2 testuri

Teste... invatati in plm limba romana ca nu e asa grea.

Test' date=' a testa, plural: teste.

Un test, doua teste

Un test doua testuri? Uite doar cum suna...

TEST1, [b']teste, s. n. Prob? prin care se examineaz?, în psihologia experimental?, unele aptitudini psihice ?i fizice ale unei persoane; p. ext. materialul (fi?e, tablouri, scheme etc.) cu care se face aceast? prob?. – Din fr., engl. test..

T. E. S. T. E - CORECT

T. E. S. T. U. R. I - GRESIT

Ana are maruri

Ana are mere.

Ana da testuri.

Ana da teste.

Pe de alta parte:

;259762']m-am inervat

Forma corecta este a enerva. Nu a inerva.

Ce ai scris tu: INERVÁ, pers. 3 inerveaz?, vb. I. Tranz. (Despre nervi) A produce o stare de excitare a unui organ sau a unui ?esut. – Din fr. innerver.

Ce ai vrut sa scrii tu de fapt: ENERVÁ, enervez, vb. I. Tranz. ?i refl. A face s?-?i piard? sau a-?i pierde calmul, a-?i ie?i sau a scoate pe cineva din fire; a (se) înfuria, a (se) irita; a (se) indispune. – Din fr. énerver.

Mai ai si alte greseli dar nu mai am eu timp.

sper ca ai inteles acum :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...