Jump to content
sado

Revoluţie în industria computerelor: „cipurile cognitive”, care imită creierul uman

Recommended Posts

ibm.jpg?width=600

Compania IBM a creat în premier? un cip experimental care imit? modul în care creierul proceseaz? informa?ia. A?a-numitele „cipuri cognitive” ar putea pune bazele unei nou genera?ii de computere, folosind o combina?ie între informatic?, neuro?tiin?? ?i nanotehnologie.

?elul celor de la IBM a fost acela de a crea un sistem care s? func?ioneze ca un creier uman, imitând felul în care acesta face fa?? problemelor senzoriale din lumea real?. Eventualele aplica?ii ar putea avea un impact major în sfera afacerilor, a ?tiin?ei ?i a celei guvernamentale.

Sofisticatul sistem va cuprinde "neuroni" sau procesoare digitale, "sinapse" care vor ajuta la înv??are ?i memorare, dar ?i "axoni" sau canale de transmitere a datelor, care conecteaz? componentele între ele.

De?i sun? destul de simplu, unitatea de calcul este total diferit? de majoritatea computerelor actuale. Calculatoarele moderne sunt bazate pe structura John von Neumann, proiectat? în anii '40. În cazul noului sistem, memoria ?i procesorul nu vor fi desp?r?ite, a?a cum se întâmpl? în cazul calculatoarelor moderne.

Prin urmere, cipul va cuprinde 256 de neuroni, 262 sinapse ?i 256 axoni, adic? baza sa va fi format? din procesor, memorie ?i comunica?ii. În plus, computerele cognitive vor înv??a din experien??, g?sind corela?ii ?i formând ipoteze, ac?iuni ce vor ajuta la economisirea energiei.

În urma cercet?rii, care a durat 3 ani, cei de la IBM au fabricat dou? cipuri prototip care sunt în curs de testare. Acum oamenii de ?tiin?? urmeaz? s? treac? la urm?torul pas construind un computer care, pe lânga analizarea simultan? a mai multor informa?ii complexe, va fi capabil s? redea interac?iunile cu mediul, înv??ând din ceea ce se întâmpl? în jurul lui.

Cipurile sunt fabricate din circuite digitale din siliciu inspirate din neurobiologie. Unul dintre cipuri con?ine 262.144 sinapse programabile, iar cel?lalt 65.536.

În cele din urm? IBM vrea s? combine cipurile într-un sistem de hardware ?i software complet integrat, construind un computer cu 10 miliarde de neuroni ?i 100 de miliarde de sinapse, ce va fi de 10 ori mai puternic decât creierul uman. Sistemul complet va consuma un kilowat ?i va ocupa mai pu?in spa?iu decât un creier uman.

Este posibil ca un computer cognitiv s? monitorizeze aprovizionarea modial? cu ap? prin intermediul unei re?ele de senzori ?i motoare mici care înregistreaz? constant date legate de temperatur?, presiune, în??imea valurilor, acustic? ?i mareea ocenic?. Astfel el ar putea emite avertismente de tsunami sau cutremur.

Întregul proiect a primit o finan?are de 21 de milioane de dolari din partea armatei americane, computerele cognitive fiind înc? departe de a fi comercializate publicului larg.

http://www.youtube.com/watch?v=agYJSdMWXYQ&hd=1

Link to comment
Share on other sites

În cele din urm? IBM vrea s? combine cipurile într-un sistem de hardware ?i software complet integrat, construind un computer cu 10 miliarde de neuroni ?i 100 de miliarde de sinapse, ce va fi de 10 ori mai puternic decât creierul uman. Sistemul complet va consuma un kilowat ?i va ocupa mai pu?in spa?iu decât un creier uman.

Si atunci, de ce ar mai avea nevoie de oameni? De ce ar mai avea nevoie de noi?

Link to comment
Share on other sites

Un computer nu va putea niciodata dar NICIODATA sa copieze macar 40% din creierul uman.Cu ratati ca astia care in loc sa scoata un inlocuitor de petrol,mancare,energie plm se duce lumea de rapa...ei vor sa copieze creieru uman...*bigfacepalm*

Astia sunt ratatii de care vorbesti tu ...

Rezumat ..

Edited by tdxev
Link to comment
Share on other sites

Inca ma mir ca pe un forum cu profil tech inca exista oameni asa ingusti la minte.Cum poti sa spui ca nu vor putea sa copieze niciodata creierul uman cand deja au reusit primii pasi si cand deja tehnologia evolueaza intr-un ritm aproape exponential.Cum poti sa spui ca e trist ca depindem de computere din ce in ce mai mult cand asta este viitorul si sansa supravieturii speciei noastre pe o planeta cu viata finita . Sunt multi oameni pe care eu ii numesc "batrani" nu din cauza varstei ci din cauza negarii tehnologiei si a incurajarii obiceiurilor traditionale.In fine nu ii pot cataloga si nu pot da vina pe ei pentru ca ei atata pot sa spuna la nivelul intelectual la care se afla.

In concluzie baietii astia de la IBM sunt incredibili.Au reusit sa fie tot timpul primii in inovatie dealungul istoriei.

Link to comment
Share on other sites

Pot face un calculator de n'spe mii de ori mai rapid decat creierul uman (hai sa fim realisti ca nu poate nici un om sa calculeze cu mintea calcule complexe mai rapid nici macar decat un Pentim 1) calculatoarele au fost inventate sa fie unelte.

Oricat de rapid l-ar face suntem departe de a creea un calculator cu imaginatie proprie, vointa proprie care sa puna stapanire pe planeta.

Sunt amuzante SF-urile dar nu le luati atat de literal, nu o sa ajungem bateriile masinilor (aluzie la Matrix).

Link to comment
Share on other sites

Oricat de rapid l-ar face suntem departe de a creea un calculator cu imaginatie proprie, vointa proprie care sa puna stapanire pe planeta.

Inteligen

Desigur ca roboti sunt departe de o imaginatie sau o vointa proprie. Insa sa recunoastem ca se lucreaza la asa ceva. Insa ma intreb daca se lucreaza si la ratiune pentru un robot. Adica sa distinga binele de rau, sau dusmanul de creator.

Link to comment
Share on other sites

Inteligen

Desigur ca roboti sunt departe de o imaginatie sau o vointa proprie. Insa sa recunoastem ca se lucreaza la asa ceva. Insa ma intreb daca se lucreaza si la ratiune pentru un robot. Adica sa distinga binele de rau, sau dusmanul de creator.

Era evident ca cineva deja incearca sa faca asa ceva in lumea asta, hell pariez ca undeva, cineva incearca sa faca nanoboti pt costume de camuflaj care te faca invizibil.

Dar nu cred ca putem sa ne asteptam sa aflam maine ca ele exista. Ar fi prudent sa se lucreze mai intai la o parte de ratiune artificiala pt un calculator inainte sa ii se dea imaginatie sau vointa proprie, dar nu cred ca se gandeste nimeni la consecinte cand fac asa ceva.

Sa speram ca omenirea reuseste sa se maturizeze inainte sa se autodistruga.

Edit: cred ca thread-ul asta era mai potrivit la stiri decat la offtopic.

Edited by Surge
Link to comment
Share on other sites

Un computer/AI nu va putea avea niciodata un random natural ca si omul sau animalele, intotdeauna va depinde si va copia parametri din jurul lui, iar daca incearca sa-i combine intr-un mod diferit si acest random la randul lui va depinde de alt seed si tot asa.

Link to comment
Share on other sites

Discovery Channel :: News :: Brain in a Dish Flies Plane

Daca asta are abilitatea de a invata, imagineaza-ti daca se folosesc neuronii unui om si intr-o cantitate mai mare. Exista posibilitatea ca la un moment dat acei neuroni vor putea comunica intre ei sa produca o idee proprie care sa nu depinda neaparat de programare. Un computer artificial nu cred ca ar putea face asta dar un biocomputer sunt sigura ca ar reusi.

Link to comment
Share on other sites

Un computer/AI nu va putea avea niciodata un random natural ca si omul sau animalele, intotdeauna va depinde si va copia parametri din jurul lui, iar daca incearca sa-i combine intr-un mod diferit si acest random la randul lui va depinde de alt seed si tot asa.

Nu trebuie sa fie o copie fidela trebuie sa fie harder, better, faster, stronger.

Omenirea va evolua poate nu în directia care o dorim dar in mai bine, pana la urma suntem doar praf de stele si impulsuri electrice închise într-un circuit.

Daca în viitor s-ar putea implanta tehnologie în corpul omenesc, care sa va mareasca memoria sa vedeti noapte sa auziti mai bine, fara ca la exterior sa existe semne ca ati avea aceste implanturi..., ati face asa ceva?

Unii poate ar dori alti nu.

Acum sa aplicam teoria evolutiei.

Cine va fi în fruntea lantului trofic? Cei cu implanturi, ei vor fi cei care vor împinge granitele cunoasteri într-un ritm mai mare decât restul lumii, care vor detine functiile de conducere, care se vor impune in fata celor "slabi".

Acum hai sa mai facem un pas catre viitor, Sa zicem ca am putea sa renuntam la corp si ne-am muta doar creierul într-un corp "mecanic' care arata la fel ca cel normal, dintr-o data nu mai exista boli, nu mai exista durere..

Acum sa aplicam teoria evolutiei iar.

Cine va fi în fruntea lantului trofic?

Înca un pas în viitor un pas extrem. De ce sa mutam creierul într-un corp mecanic când putem muta doar impulsurile electrice, renuntam la corp pentru unu la fel, nu va mai fi nevoie de somn, nu va mai exista moarte.

Acum sa aplicam teoria evolutiei iar.

Cine va fi în fruntea lantului trofic?

Stiu ca am exagerat :)) dar cam asa zic eu ca vor sta lucrurile..

Link to comment
Share on other sites

Nu trebuie sa fie o copie fidela trebuie sa fie harder, better, faster, stronger.

Omenirea va evolua poate nu în directia care o dorim dar in mai bine, pana la urma suntem doar praf de stele si impulsuri electrice închise într-un circuit.

Daca în viitor s-ar putea implanta tehnologie în corpul omenesc, care sa va mareasca memoria sa vedeti noapte sa auziti mai bine, fara ca la exterior sa existe semne ca ati avea aceste implanturi..., ati face asa ceva?

Unii poate ar dori alti nu.

Acum sa aplicam teoria evolutiei.

Cine va fi în fruntea lantului trofic? Cei cu implanturi, ei vor fi cei care vor împinge granitele cunoasteri într-un ritm mai mare decât restul lumii, care vor detine functiile de conducere, care se vor impune in fata celor "slabi".

Acum hai sa mai facem un pas catre viitor, Sa zicem ca am putea sa renuntam la corp si ne-am muta doar creierul într-un corp "mecanic' care arata la fel ca cel normal, dintr-o data nu mai exista boli, nu mai exista durere..

Acum sa aplicam teoria evolutiei iar.

Cine va fi în fruntea lantului trofic?

Înca un pas în viitor un pas extrem. De ce sa mutam creierul într-un corp mecanic când putem muta doar impulsurile electrice, renuntam la corp pentru unu la fel, nu va mai fi nevoie de somn, nu va mai exista moarte.

Acum sa aplicam teoria evolutiei iar.

Cine va fi în fruntea lantului trofic?

Stiu ca am exagerat :)) dar cam asa zic eu ca vor sta lucrurile..

Lantul trofic nu este numai la oameni, si animalele tot in metale le mutam ?

Oricum eu as vrea sa imi mut creierul in metal.

Link to comment
Share on other sites

"Lantul trofic" cu ghilimelele de rigoare.

Pai odata ce esti la pasul imaginar 2, pentru interac?iunea cu mediu vei folosi senzori, iar daca un senzor i?i transmite ca în fata ta e un câine atunci creierul asta crede.

Nu uita ca în momentul de fata creierul depinde de datele primite de la cele 5-6(cate or fi) sim?uri pe care le ai pentru a interac?iona cu mediu .. cea ce ochii vad urechile aud si mâinile simt mintea crede.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...