Jump to content
gigaevil

Eliminare off-topic forum

Recommended Posts

da.is deacord.multi ratati se baga in seamna la offtopic.

Tu stii mai bine ce si cum, nu? (nu-mi raspunde :)) )

__

@gigaevil, Daca tu nu citesti ce e la offtopic, nu inseamna ca si ceilalti fac la fel.

Sectiunea offtopic este utila, uneori se discuta chestii interesante acolo. Singura problema e numarul de posturi acolo, ce-i prea mult strica.

La inceput eram si eu pro, dar acum il gasesc cat de cat util. Cand a picat chat-ul s-a umplut forumul de offtopic, imagineazati ce-o sa fie in celelalte topicuri daca dispare offtopic :)

Daca vreti sa eliminati offtopic ganditi-va de 2 ori. Mai bine restrictionati acces, 1 thread user/zi :) sau ceva de genu, dar nu il stergeti.

ps: scuze daca am repetat ce au zis altii, nu am citi decat in mare threadul, am treaba :D

ps2: contra.

Link to comment
Share on other sites

@Gigaevil 1.Deci nu suntem wikipedia, dar vrei sa zici ca tesla nu este un subiect interesant de discutat, este bine sa nu stii cine a fost probabil cel mai mare geniu al omenirii si care a schimbat lumea.

2.Daca tu nu asculti muzica nu inseamna ca nimeni nu o face, sincer nici eu nu ascult foarte mult muzica dar nu imi spune mie ca niciodata nu ai ascultat o melodie care sa iti placa sau ceva de genul.

3.La topicul documentare si seriale mai posteaza omul ce a vazut si i-a placut, ca sa te uiti si tu cand nu mai stii ce sa vizionezi sau sa intrebi un film misto despre x.

4.Sincer nu imi pasa de ce crezi tu, vrei reforme dute pe alt forum(eu nu am vazut vreun forum de securitate fara offtopic), nu iti place offtopicul?nu il citi si gata mare branza, crezi ca ii pasa cuiva de ce iti place tie, eu zic ca nu.

@user3.14159265 Te-ai trezit si tu sa comentezi, eu daca as fi in locul tau as tacea(avand in vedere ca nu ai cine stie ce posturi), si cine te invata ma de tesla la scoala?la ce te invata la fizica iti spune 5 cuvinte despre el si asta e?

Link to comment
Share on other sites

Ce e atat de interesant in topicul cel mai mare cu muzica, eu personal nu ascult muzica.

Ce e atat de intersant in topicul cati ani ai?

Ce e atat de intersant in topicul Invitati?

Ce e atat de intersant in topicul Filme seriale documentatii suntem cinemax sau IMDB

Nu am citit fun stuff, addon-urile,hackerul de romaia(dar din titlu pare urat)...

Nu inteleg de ce judeci si raportezi o intreaga comunitate alcatuita din oameni cu diverse personalitati, preocupari si hobby-uri la propriile tale convingeri si pareri. Problema nu e ca ii judeci subiectiv ci faptul ca incerci sa schimbi comunitatea in conformitate cu placerile tale.

Zici ca nu asculti muzica, asta nu inseamna ca toata lumea e la fel. Eu de exemplu ascult muzica si poate vreau sa stiu si gusturile altora.

"Ce e atat de intersant in topicul cati ani ai?"

Nu stiu daca ai observar dar in topicul acela exista si un poll unde utilizatorii pot sa isi aleaga varsta. In felul acesta ne putem face o idee despre persoanele care frecventeaza forumul si implicit despre maturitatea acestora.

"Ce e atat de intersant in topicul Invitati?"

Topicul acela e util pentru persoane care nu au acces la comunitati private cum ar fi filelist, docspedia etc. Ce ar fi sa se deschida un thread nou pentru fiecare user care intreaba de o invitatie pe site-ul x?

"Ce e atat de intersant in topicul Filme seriale documentatii suntem cinemax sau IMDB?"

Zici de IMDB, acolo e o 'biblioteca' cu toate filmele. Aici sunt postate filme care au impresionat intr-un fel sau altul un anumit utilizator. Sunt filme/documentare recomandate de catre alti useri pentru membrii comunitatii. Imi cer scuze dar mi se pare aberant ce zici! Sa iti dau si un exemplu in conformitate cu modul tau de gandire... Ai de realizat un nou limbaj de programare si un compilator nou pentru acel sistem. Ca si documentatie ai la dispozitie o biblioteca cu 10 000 de carti. E tot una sa cauti printre toate acele carti singur sau sa ai langa tine oameni care s-au ocupat cu ceea ce vrei tu sa realizezi si iti pot sugera ceva care iti va scurta timpul de development aferent proiectului tau? Acum fa tu legatura...

Ideea care vrei tu sa o transmiti e aceea de a crea o comunitate care e dedicata strict securitatii si in care e adoptat un limbaj academic (nu liber), conform unui alt thread deschis de tine. Nu se va realiza niciodata acest lucru din moment ce aceasta comunitate este formata din oameni pasionati de securitate dar care in marea lor majoritate au un alt domeniu de activitate. In plus, aceasta comunitate a fost cladita prin intermediul libertatii de exprimare care o ofera. Daca s-ar adopta un sistem prin care se foloseste doar un limbaj academic si sunt discutii strict despre securitate, aceasta comunitate s-ar stinge in mai putin de un an.

Nu uita ca suntem oameni care avem in principal aceasi atractie catre tehnologie sau securitate dar suntem persoane diferite si cu domenii de activitate diferite!

Link to comment
Share on other sites

Referitor la topicul de varsta de ce trebuia sa fie si postate sute de comentarii , ca oricum nimeni nu le va citi pe toate!

Nu stii ce inseamna limbaj academic.

Cu muzica, uite daca tu ai citit topicul ala de inceput pana la sfarsit sincer IMI VOR STERGE CONTUL, si voi bloca accesul la acest sit. punct

Link to comment
Share on other sites

Referitor la topicul de varsta de ce trebuia sa fie si postate sute de comentarii , ca oricum nimeni nu le va citi pe toate!

Nu stii ce inseamna limbaj academic.

Cu muzica, uite daca tu ai citit topicul ala de inceput pana la sfarsit sincer IMI VOR STERGE CONTUL, si voi bloca accesul la acest sit. punct

Nu trebuie sa citeasca nimeni tot topicul. Tu vorbesti din perspectiva unuei persoane care tocmai si-a facut cont, a intrat la offtopic si a vazut xxx posturi. Normal ca nu le va citi pe toate. Dar daca un alt user care e membru de 3 ani intra o data pe saptamana in acel topic si mai citeste ce sa postat nou, parca atfel se pune problema. Nu?

La fel si in legatura cu topicul legat de varsta.

Sincer, imi pasa daca iti stergi contul sau daca ramai aici inca 150 de ani la fel de mult cum iti pasa tie de topicul cu muzica. ;)

Link to comment
Share on other sites

Tu stii mai bine ce si cum, nu? (nu-mi raspunde :)) )

__

@gigaevil, Daca tu nu citesti ce e la offtopic, nu inseamna ca si ceilalti fac la fel.

Sectiunea offtopic este utila, uneori se discuta chestii interesante acolo. Singura problema e numarul de posturi acolo, ce-i prea mult strica.

La inceput eram si eu pro, dar acum il gasesc cat de cat util. Cand a picat chat-ul s-a umplut forumul de offtopic, imagineazati ce-o sa fie in celelalte topicuri daca dispare offtopic :)

Daca vreti sa eliminati offtopic ganditi-va de 2 ori. Mai bine restrictionati acces, 1 thread user/zi :) sau ceva de genu, dar nu il stergeti.

ps: scuze daca am repetat ce au zis altii, nu am citi decat in mare threadul, am treaba :D

ps2: contra.

daca voi nu ma vreti eu va vreau, deci va...violentez :)

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa va desenez...

90% dintre topicurile de la Offtopic sunt topicuri cu caracter informativ, lucruri bine de stiut, discutii tehnice, legate de securitate, sisteme de operare si multe altele - discutii care nu se incadreaza perfect in alte categorii, dar care sunt discutii legate de IT.

Exemplu: http://rstcenter.com/forum/39610-brd-ro-certificat-ssl-expirat.rst

Cat de offtopic vi se pare asta? Cat de "inutil"? E informativ si bine de stiut. E doar un exemplu, cele mai multe topicuri de acolo sunt utile. Unde as putea sa mut acest topic? Nu prea se incadreaza in alte categorii, deci la Offtopic putem discuta despre certificate SSL. Unde e problema?

Daca voi stati si cititi numai porcariile, ca topicurile de la "Cele mai penale posturi" sau cele de la "Gunoi", e problema voastra. Dar nu vom sterge 65.000 de posturi pentru 5000 penibile.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...