Jump to content
kav_detox

2011: A Space Odyssey

Recommended Posts

A vazut cineva filmul asta?

E prea de tot.. chiar daca e facut in '68, filmul explica toata istoria omenirii. Imaginile si cadrele sunt facute in asa fel in cat sa fascnieze pe oricine..

Trebuie putina rabdare sa-l vedeti, dar spre sfarsitul filmului o sa va beliti ochii sa intelegeti ce se intampla pe acolo si care sunt semnificatiile...

Regizor: Stanley Kubrick (cel care a regizat si portocala mecanica)

Cine l-a vazut sa posteze pe aici.. chiar daca l-a inteles sau nu :)

Link to comment
Share on other sites

Eu l-am vazut de 5 ori minimum. Sunt 2 odisei, 2001 si 2010 ambele sunt foarte bine gandite pentru vremea aia, sunt printre filmele mele preferate.

2001: A Space Odyssey (1968)

2010: The Year We Make Contact (1984)

Filmele sunt prea marfa.. cred ca le dau jos pe ambele si le revizionez.

Se merita, mai ales daca le si intelegi. Cel mai mult din film imi place conceptul de HAL 9000

Link to comment
Share on other sites

da.. e 2001, am gresit eu titlul

am citit undeva de chestia cu HAL.. daca citim cu o litera inainte iese IBM :)

totusi.. a inteles cineva partea de sfarsit? cine este ala care lua masa acolo si i-a cazut paharul? cine este extraterestrul ala din pat? a cui era casa aia? ce semnifica monolitul ala neted?

LE: am vazut ca sunt 3 carti de arthur c clarke.. 2001: o odisee spatiala; 2010: a 2-a odisee spatiala; 2068: a 3-a odisee spatiala

se merita sa le citesc?

Link to comment
Share on other sites

Daaaaaaaa.. cum sa intrebi asa ceva, Arthur C Clarke e unul dintre cei mai mari autori de SF-uri, pe langa Asimov, H.G. Wells - cel din urma e o serie superba pe filelist, daca vrei sa o urmaresti, are cateva episoade (5 cred)

Edit: BTW, pe langa chestia cu IBM mai sunt o groaza de chestii interesante despre HAL

Link to comment
Share on other sites

Din cate imi aduc aminte, o serie de chestii care apar in cartile lui A.C.Clarke au aparut. Citisem la un moment dat o serie de "coincidente" legate de chestii care au fost scrise ca mai apoi sa fie create de stiinta, unul dintre ele fiind satelitul, si uimitor, satelitul Sputnik parca semana izbitor cu descrierea din una din cartile lui Clarke.

Din pacate nu mai gasesc articolul ...

Link to comment
Share on other sites

@kav_detox nu stiu, dar daca te prinzi care-i faza cu finalul, sa-mi zici si mie. E prea criptic pentru un baiat close-minded ca mine. :)

Cat despre film: neimpresionant (a avut o tentativa draguta cu imaginile si muzica, da' ...) si plictisitor (88 de minute fara dialog din 139).

Edited by Spock
Link to comment
Share on other sites

am citit un documentar despre un tip care explica filmul.. si cica partea de final (doar cea cu bebelusul) semnifica o noua era ce va urma.. probabil era tehnologiei sau ceva de genul

cat despre partea cu plictiseala, nu ma mir... daca 1% din populatia globului a inteles filmul, e clar ca n-a fost facut pentru o minte de om normal. foarte ciudat ::

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...