Jump to content
bubu2005

Ce masuri reale se pot lua impotriva download-ului ilegal intr-o tara in care ...

Recommended Posts

kkt,au vrut si in RM sa faca la fel,au inchis trackerele,apoi nemultumire in masa aproape proteste stradale,si in final le-au redeschis de parca nu a fost nimic.Problema nu a inceput de la politie ci de la proprietarii cinematografelor care erau nemultumiti ca nu aveau clienti,s-a pomenit si de soft insa stiu multe institutii de stat care stau cu soft piratat pe pc-uri :))

Daca nu au ei bani de soft de pe pc-uri de unde ar avea populatia...Oricum nu prea cred ca curind vor putea combate acest fenomen.

Link to comment
Share on other sites

Trackerele nu au cum sa le inchida, deoarece ei nu tin nimic pe host-ul lor.

In tos-ul oricarui tracker scrie clar, uploaderul este 100% responsabil pentru ceea ce uploadeaza si share-uieste, si ca ei nu se fac responsabili de nimic. De asemenea aceasta lege permite politistilor sa te acuze si de piratare daca ti se face o perchezitie in calculator si ti se gasesc softuri ilegale.

Deci in cazul acesta, toata lumea sa bage linux, sa isi faca playlisturi pe youtube pentru muzica lor si sa vada filme online :D si nu o sa mai aiba cum sa va acuze de nimic.

Link to comment
Share on other sites

Trackerele nu au cum sa le inchida, deoarece ei nu tin nimic pe host-ul lor.

In tos-ul oricarui tracker scrie clar, uploaderul este 100% responsabil pentru ceea ce uploadeaza si share-uieste, si ca ei nu se fac responsabili de nimic.

O fi asa dar cel mai mare tracker din MD s-a trezit atunci cu serverele confiscate :))

(Serverele erau din MD)

Link to comment
Share on other sites

iti poti face playlist si fara linux.

ce cacat de lege,e pusa pentru perchezitii fara dovezi si alte chestii.

Muie militia!

si mai pun pariu ca nu este om in lumea asta care sa nu fi descarcat ilegal,minim o data,minim am zis.de la politicieni,procurori,militieni,oameni de rand...daca ma duc eu la militie si scriu o declaratie importiva unui procuror sau oricum nu tebaga nimeni in seama,dar cand vor ei sa iti faca perchezitie,ti-o face pe naspa,ca de ,e legea asta muista.

Edited by remuszica
Link to comment
Share on other sites

in suedia ( de unde e tpb) nu `prea` exista lege a pirateriei informatice :)... plus au avut destule probleme dar au scapat cu bine

p.s.: in cativa ani o sa fie asa de greu sa dai de `pirati` si asa de usor de gasit chestii piratate pe net ca o sa se renunte pana la urma la copyright :))

Edited by Xander
Link to comment
Share on other sites

Numai vrajeli

E ca inca la noi nu s-au bagat niste articole de legi,la legile de copyright.Au disparut trackere externe mult mai mari ca filelistul.In italia nu mai exista trackere,acum astia descarca filme de pe mirc,asa ca usor usor vor dispare si de la noi.

Parlamentul italian a aprobat un proiect de lege care considera ca actiuni ilegale,vinderea domeniilor pentru gazduirea trackerelor.Cam asta e tot ce se poate intampla si la noi,chiar daca trackerul nu detine fisierele uploadate

Link to comment
Share on other sites

Eu cel care downloadez nu pot fi acuzat de piraterie. Cel care distribuie, siteu/uploaderu ala care pune la share pe dc++ aia pot fi acuzati.

piraterie, piraterii s. f. (pub.) reproducere ?i comercializare ilegal? (a c?r?ilor, casetelor video ?i audio, a programelor de calculator etc.).

"Reproducera si comercializarea" odata ce eu nu le comercializez/vand/scriu pe cduri nu pot fi acuzat de asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

poti fi acuzat, poate nu la un nivel inalt.

Nu esti un caz social periculos daca detii piratate, iar o firma isi ia amenda.

Dar lege e de mult. Doar dureaza pana la perchezitie si mandat ca sa nu fie probleme cu intimitatea acuzatului. Probabil o simpla plangere e destul, dar altfel n-or sa isi bata capul cu 60% din populatie doar din exces de zel.

In alte tari nu este piraterie si din cauza educatiei - dar ai vedea ca un CD cadou nu e refuzat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...