Jump to content
crs12decoder

De ce au unii oameni o parere proasta despre PHP?

Recommended Posts

Am observat ca sunt unii oameni care au o parere destul de proasta despre PHP.

Azi de exemplu a fost cu laborantul meu de USO.

In prima faza a ras cand a auzit de PHP. A zis ca ar avea ceva cu limbajul de programare in sine, pe urma a rectificat totusi, si a zis ca limbajul totusi ar fi ok numai ca ar avea ceva cu comunitatea PHP.

Am omis sa-l intreb de ce, dar il intreb data viitoare.

Ideea e ca nu a fost singurul cu remarci de genul asta. As fi curios de ce au unii o parere proasta despre PHP.

Link to comment
Share on other sites

PHP a devenit atat de popular incat cei care stiu PHP sau sustin ca stiu nu sunt chiar atat de experti pe cat sustin ei ca sunt si de aici a devenit un trend toata treaba asta.

Intradevar, e un limbaj vechi, e relativ lent insa cei care fac glume proaste pe seama lui sunt cu atat mai idioti decat cei wannabe experti. Pentru toate glumele care se fac pe seama limbajului asta, exista alternative ce le-ar putea inchide gura.

Daca respectivul/respectivii au ceva cu comunitatea denota amatorism pentru ca subiectivismul nu ar trebui luat in calcul atunci cand se dezbat subiecte tehnice si deci predominant obiective. Daca respectivul/respectivii au ceva cu limbajul ar trebui sa argumenteze si iar denota amatorism pentru ca nu s-au documentat suficient de bine pentru a afla solutiile la greselile acestui limbaj.

Ca idee, din moment ce exista corporatii uriase care folosesc PHP pentru development (priveste Facebook), amatorii ma indoiesc ca sunt utilizatorii, ci amatorii declarati mai sus experti.

Link to comment
Share on other sites

Pai vine asp.net si tehnologia silverlight...

1: De ce nu as face o pagina web care sa introduc .skin si .css in loc de .css si atat?

2: De ce nu as vrea sa fac o aplicatie web care sa mearga si chestii html...java script...flash, Silverlight si code behind in C# sau Visual Basic? asta m-ar scuti mult sa invat o limba noua(PHP)

3: De ce Mysql si nu SQL....ba mai mult de ce cPannel si nu Cloud?

4: Dece Flash si nu Silverlight?

5: De ce php>java si nu C#...care include java nu inglude si Net. Framework?..>Doh!! Sau net Framework e Blasfemie pentru unii dintre voi?:))

6: De ce un miliard de cacaturi java si nu ASP.Net Server application

7: De ce apache si nu iis7?...Citeste cele de mai sus...

8: De ce Dreamweaver+Flash chestii...java tools...sau ce mai folositi voi...si nu Visual Studio si Expression Studio?

8: A da C++ to:))

Inlocuitori...pentru necunoscatori:))

ASP.Net>>>PHP

Home: The Official Microsoft ASP.NET Site

IIS.Net>>>Apace...sau alte softuri de gen

The Official Microsoft IIS Site

Silverlight>>>Flash

Home: Silverlight.NET

Pentru cei care cred ca ASP, ASP.net, Silverlight...nu merg pe linux s-au Mac...eu zic sa va mai documentati...asta daca nu va deranjeaza prea mult...

Desigur php e mai popular...insa e vechi...are si va avea intodeauna aceiasi problema ca si c\c++...documentati-va pentru asta.

Deci da...e mai simplu mai puternic impreuna si mai practic. Mi se pare destul de istovitor numai cand ma gandesc la o aplicatie web in php...plus teste plus tot felul..

mai e si chestia cu cat e mai popular cu atat se gasesc si baieti...sati faca felul, nu multi se baga cand aude de asp.

Asta e parerea mea.

Nu trebuie sa fii mare geniu al php-ului sa faci diferenta intre o aplicatie web php si una ASP/ASP.NET...stiu ca sunt mai rare insa gasesti destule.

Asta e parerea mea, nu ma bagati in seama daca nu lucrati pe platforma asta, nu e nicun fel de jignire fiecare face ce stie.

Andrei sa stii ca te contrazic...desi facebook intradevar foloseste php...mai mult ajuta plugin-urile... exista o aplicatie desktop Silverlight care merge de cel putin 4-5 ori mai bine decat facebook in sine...adica php...si e facebook...identic

Edited by me.mello
Link to comment
Share on other sites

@me.mello Uite ca am testat IIS destul de mult timp si am lucrat in ASP o perioada si sincer sa fiu nu am ramas atat de impresionat pe cat incerci sa dai impresia aici.

In fact e mult mai prost, mai lent, mai instabil si mai instabil decat apache, lighthttpd etc.

Legat de aplicatia aia desktop, tu ce crezi ca foloseste in spate? Nu API-urile Facebook? Doh.

Oricum, aici era vorba de ce PHP e sursa de amuzament pentru unii si nu ce alternative exista la PHP.

2. De ce nu as invata PHP in loc de C#? De ce SQL si nu MySQL?

3. De ce Silverlight si nu Flash/HTML5?

Defapt C# e based pe J#/Java. Daca invat Java pot lucra in alte nspe mii de medii (inclusiv Android).

De ce sa nu folosim IDE-urile de dezvoltare web care zboara world wide? vezi ca esti cam limitat. :-)

PS Nu o lua in nume de rau, eu doar am vrut sa motivez ca totusi nu e chiar asa cum zici tu. Nu exista doar .NET si compania, ci exista nspe mii de alternative care se completeaza reciproc pentru diverse taskuri.

Edited by Andrei
Link to comment
Share on other sites

Pai vine asp.net si tehnologia silverlight...

1: De ce nu as face o pagina web care sa introduc .skin si .css in loc de .css si atat?

2: De ce nu as vrea sa fac o aplicatie web care sa mearga si chestii html...java script...flash, Silverlight si code behind in C# sau Visual Basic? asta m-ar scuti mult sa invat o limba noua(PHP)

3: De ce Mysql si nu SQL....ba mai mult de ce cPannel si nu Cloud?

4: Dece Flash si nu Silverlight?

5: De ce php>java si nu C#...care include java nu inglude si Net. Framework?..>Doh!! Sau net Framework e Blasfemie pentru unii dintre voi?:))

6: De ce un miliard de cacaturi java si nu ASP.Net Server application

7: De ce apache si nu iis7?...Citeste cele de mai sus...

8: De ce Dreamweaver+Flash chestii...java tools...sau ce mai folositi voi...si nu Visual Studio si Expression Studio?

8: A da C++ to:))

Mh. E tot ceeea ce pot spune. De ce 80% din web e php-based? Hai sa-ti raspund eu daca nu reusesti sa-ti explici. Raportul dintre cat inveti, cat produci si cat castigi e MAXIM. Atat trebuie sa stii. Poti sa faci in PHP orice iti cere clientul? (asa antic cum e) Poti! De ce sa invat eu cacalau de limbaj care e mult mai complicat decat php?

Intrebarea e: face php treaba pe care il pui sa o faca? (cu 2-3ms mai incet) Face!

Daca vii cu exemple gen facebook, sau yahoo, care folosesc ruby on rails sau python sau ... rahat, nu pot sa spun decat ca ele sunt in masura sa-si permita luxul de a castiga cele 2-3ms pentru ca ele se adreseaza celor xxx milioane de utilizatori, unde conteaza.

Bine, fiecare cu ce-i place. Daca ai inceput cu c++ probabil iti vine mai usor sa treci prin asp. in schimb php-ul e mai accesibil.

Edited by turnback
Link to comment
Share on other sites

eu zic ca aceste contradicti vin din cauza ca in scoala sau cursurile pe care le au urmat sau axat pe alte genuri de programare si celor care au invatat asp le este mai greu sa foloseasca PHP , pentru ca trebuie sa il invete .. si multi incearca sa te atraga la ce au invatat eu ca sa nu trebuieasca sa se schimbe ei dupa tine sa traca de partea ta mai bine zis .. eu asta cred . si am si intalnit oameni care voiau ca eu sa nu mai ma ocup de php sa ma ocup de asp.net si alte chesti care mie mi se par cam ciudate rau . dar asta depinde de fiecare om ;)

Link to comment
Share on other sites

php e considerat un libaj prost deoarece iti permite sa faci multe lucruri ce alte limbaje nu iti permit si asta le place cel mai mult la incepatori, ca limbajul este permisiv, dar pe de alta parte incepatorii se invata prost si scriu cod de proasta calitate... dar daca cineva ar invata intai C++ sau Java si apoi ar trece la php, avand deja experienta si notiunile din alte limbaje nu i-ar fi greu sa lucreze, ba chiar i-ar place faptul ca acest limbaj e permisiv si nu trebuie sa declare la fiecare pas initializarea variabilelor sau alte verificari...

asta e motivul principal pe care il aud de la cei care spun ca nu le place php...

Pe de alta parte, daca esti programator senior in php poti castiga la fel de bine ca in orice alt limbaj (desi pe java se plateste mai mult)

Link to comment
Share on other sites

Pur si simplu nu m-a pasionat...am inceput lent din c pana am ajuns la c# intrebarea mea a fost de ce sa invat php cand stiu deja c#.Acum este de ce sa ma las de .Net cand asta imi este viitorul din care imi castig actual painea si sa ma apuc de ceva ce nu numai ca nu-mi place...dar e si timpul.

Exact :). Conteaza foarte mult cu ce a inceput fiecare.

Link to comment
Share on other sites

@me.mello Nu gandesti deloc prost si se vede in mesajele tale. Chiar imi place sa testez tehnologiile noi si prin asta ma refer la a lucra diverse smenuri care unii sustin ca se fac mai bine in tehnologiile noi. Am lucrat in ASP.NET un an si ceva, mi-a placut, am trecut mai departe pentru ca nu era ceea ce cautam.

PHP, same shit, foarte tare, foarte usor de invatat desi e foarte greu de invatat cu adevarat (la fel ca orice altceva).

Python, Ruby, Perl - puternice si isi fac treaba.

Chestia e ca in ziua de azi numai exista limbajul care bate tot ci programatorul care se poate adapta pe problema. Nu zic ca ASP si compania Microsoft e proasta, doar ca e facuta pentru anumite chestii, chestii ce nu mi-au placut mie niciodata ca personaj obisnuit ce lucreaza.

Totusi, incercati sa va pastrati la subiectul articolului pentru ca omul e chiar interesat care-i problema cu PHP. :-)

Link to comment
Share on other sites

Sunt de parere ca nu prea conteaza limbajul in care lucrezi. Un limbaj de programare e la fel ca si o limba. Poti sa scrii o propozitie care inseamna acelasi lucru in toate limbiile de pe pamant. E la fel si cu limbajele de programare.

Poate acum e la moda .Net, Java, tehnologii bazate pe cloud, calcul distribuit etc. Tehnologiile se schimba intr-un ritm destul de alert si cea mai buna calitate a unui programator trebuie sa fie viteza cu care se adapteaza schimbariilor.

Unele dintre cele mai importante probleme in programare sunt partile de design si test. Analiza acestora si transformarea unui model fizic intr-un model virtual fezabil si care reda cat mai fidel modelul reprezentat este cea mai mare problema.

Pentru un dezvoltator de software nu ar trebui sa conteze limbajul cat ideea care sta in spatele problemei pe care o are de rezolvat.

Link to comment
Share on other sites

me.mello Ce experienta ai in C/C++?!?!?!

Stii F#? E alta mancare de peste, e programare functionala. Nu te vad folosindu-l foarte mult in industrie (cu exceptia cercetarii).

Ce legatura e intre Romania si limbajele de programare?! Aici se foloseste FORTRAN si C in grupuri de cercetare pe HPC!! Industria foloseste mult asa ceva. Depinde ce ramura prinzi intr-o firma. Daca e ceva user-end sau daca compania e mica/mijlocie s-ar putea sa lucrezi cu tehnologiile expuse de tine.

Link to comment
Share on other sites

@dranaxum Am inceput sa programez cam de la 16-17 ani...nu o puteam numi programare fiind nou in asta...acum ca au trecut aproape 10 ani...incercand ceva nou...am asimilat exact ceea ce mi s-a parut interesant.

Eu unu am spus fac asta pentru ca imi place modularitatea pe care microsoft ofera...ca exemplu, Microsoft Kinect>>C#/VB/C++/f#>>Robotics Developer... ai fi surprins cum pe windows impreuna cu cele de mai sus poti face chiar si o masina sa mearga doar dand din maini...exemple chiar si un mic challenge cu programatori veniti din toata lumea gasiti pe Channel 9: Videos about the people building Microsoft Products & Services sectiunea kinet.

Am adus vorba ce c++/f# etc...pentru ca impreuna cu .net...le poti folosi cu usurinta si in web develop.

Ps: Sunt si eu fan python si ruby imi placeau enorm...acum Ironpython respectiv IronRuby daca tot lucrez pe .net chiar daca rar le folosesc.

Cum a spus si cineva mai sus...ce iti aduce cel mai mare profit...aia sa faceti. Si M2G ai foarte mare dreptate...conteaza cine e in fata monitorului...nu prea conteaza limbajul.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...