Jump to content
bruttus139

Antena parabolica home-made internet-wireless 33dbi-2,4Ghz

Recommended Posts

Observ ca si tu maninci litere ca mine...la mine se intimpla din graba,si pentru ca de obicei nu citesc ce am scris ca sa pot corecta imediat.

Bun,pai raspunsul simplu la intrebarea ta este sa iti faci sau sa iti cumperi o antena parabolica pentru banda de ???? banuiesc ca 2,4 Ghz.

Raspunsul mai complex ar fi sa dai mai multe detalii despre aparatura care o ai in dotare,conditiile de mediu(relief,etc) din zona ta,dupa care mai urmeaza citeva detalii legate de routerul la care vrei sa te conectezi.

Cind lamuresti aceste chestiuni,am sa te mai indrum,in functie de ce anume imi vei spune.

Link to comment
Share on other sites

Antena este pentru adaptoarele de retea wireless care au mufa de antena,sau daca esti electronist,poti sa lipesti cablul direct pe placa de retea wireless.Modemurile la fel,le scoti antena originala,si daca este cu mufa SMA doar schimbi antena,daca nu il desfaci si lipesti cablul de antena direct.

Antena indiferent de model,poate fi adaptata la orice dispozitiv wireless pentru 2,4 ghz( nu la telefon,kpentru ala trebuie alte dimensiuni ca este in 3G).Merge adaptat la pcmcia,pci,minipci,usb,etc.

Mufa se numeste "RP-SMA" connector

Link to comment
Share on other sites

Multumim pentru lamurire,dar nu am inteles, cine a intrebat asa ceva?La mine in zona se numeste ,,mufa din aia mica" :))

@bruttus139 Cand ai timp urca undeva pozele cu modificarile la adaptorul WiFi te rog !! Si teava de cupru tot la 2m se gaseste si este scumpa ... o sa mai caut pe la centrele de fier vechi ... numai pe acolo nu am ajuns !! Am "tabla" de aluminiu ... daca tot nu gasesc o sa incerc sa fac din aia !!

Link to comment
Share on other sites

Ominidirectionala inseamna o sirma,un bat,sau cum vrei sa-l numesti,iar directionala este atunci cind are un reflector,ceva care o face sa mearga doar intr-o directie.

Am modoficat si poza ta ca sa iti arat unde sa tai si unde sa lipesti dar nu am stiut ca nu pot pune poze aici,si nu am timp acum sa uploadez pe alte servere...mai revin..

Ai zis deja ca ai modificat pozele:)) ... anyway ... le gasesti la pagina 4 a thread-ului !!

Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate,dar eu stiam ca le-am pus deja,nu stiu de ce nu apar,si asta inca de citeva zile.In plus,chiar daca pentru tine pare amuzant,crede-ma ca mie imi cer pe PM si prin alte parti cu mult mai mult,si nu prea am timp numai de asa ceva,mai am si familie,si servici,si multe altele,si incerc sa rezolv pe toata lumea in putinul timp disponibil pe care il am.

Am mai multe mesaje in care am pus poze si nu imi apar,dar asta este,probabil este considerat spam.Eu timp ca sa pun pe imageshack sau altele asemenea nu am,si nici prea multa placere,si pun doar pe forumul meu,findca am spatiu suficient,am de fapt nelimitat,si aici pun doar link catre poze cind este cazul,si fara a pretinde sa-mi fac neaparat publicitate,pentru ca nu vind asa ceva si nici nu fac afaceri pe internet.

Link to comment
Share on other sites

Salut

bruttus139 am internet wireless,cablu unde trebuie cositorit la placuta cu romburile in mijloc sau in alta parte(cablu care vine de la antena la calculator) nu se vede cablu unde este cositorit la placuta cu romburile 4 / 2 care vine in fata antenei parabolice

de imaginea cu antena Biquad este vb

astept reply

multumesc

Link to comment
Share on other sites

HC 90.Frumoase timpuri.Acum le gasim pe toate de-a gata si nu mai aprofundam nimic,doar luam rezultatele si le folosim.

Amintiri stravechi,o galena furata de la un telefon public,o dioda EFD,si doua sirme,si prindeam radio fara baterii de vreun fel,sau alta sursa de energie.

Asta este,acum fiecare face ce stie,cum stie,si restul....oricum vine la toata lumea,adica moartea,important este sa ne tinem mintea ocupata cu ceva.

Nu faceti niste tutoriale? Nu de-alta, dar sunt multi curiosi prin zona...

Link to comment
Share on other sites

am facut antena in aer liber bate pana la un km da numi ajunge am pus un byquad in fata la parabolica de 60 de cm nu sunt multumit de rezultat :D vreo solutie am adaptor intern exista vreo combinatie sa ajunga cativa km de vreo 10 as avea nevoie am o parabolica de 120 de cm am probato si pe aia si nu face mare lucru am nevoie de ceva puternic 50 100 db stiu ca exagerez :D astept cea mai tare solutie

Link to comment
Share on other sites

Salut

revin cu o alta intrebare pentru tine bruttus139

ce materiale imi trebuie pentru a construi o antena Biquad?

1. ...........

2. ...........

3. ...........

4. ...........

5. ...........

te rog completeaza spatiile punctate cu materialele care trebuie pentru o antena Biquad.poate asa o sa inteleg mai bine.

astept reply la acest post doar de la cei care stiu.

multumesc

Link to comment
Share on other sites

Sirma de cupru neizolata,diametru intre 0,5 si 2mm(merge si mai groasa dar nu recomand) + cablu de antena de 50 ohmi,mufe speciale,pentru tipul de cablu si placa de retea careo detii.

Toate laturile romburilor au intre 2,7 si 31 mm.Reflector metalic,orice tip,orice marime daca acopera biquadul.

Link to comment
Share on other sites

Observ ca acest stimat domn bruttus139 ne ajuta cu tot ce tine de wireless, vreau sa ii multumesc personal pentru asta.

Dar observ si un lucru neplacut..vad ca va ajuta pe fiecare in parte, un like si +rep se poate pentru munca lui ? Macar atat.. tinand cont ca va explica la fiecare in parte. Eu personal bruttus139 iti multumesc si toata stima pentru timpul in care ti-l aloci aici si munca care o prestezi cu noi.

Link to comment
Share on other sites

In ce priveste o antena puternica,poate cea mai puternica cunoscuta pina acum,numele ei este ,,Belgrano" si o gasesti bine

explicata peste tot pe unde scriu eu,si bineinteles si aici pentru ca vad ca exista interes,si merita in acest caz sa

extind un pic spatiul,dar depind mult de timpul liber...uffff.

Citeva poze cu aceasta Belgrano iti postez dupa net,dar gfasesti toate datele constructive si pe rpc si pe profesionales,etc.

flo5.jpg

Belgrano1.jpg

images?q=tbn:ANd9GcTIK6XcTtDsRkn5fUslu4W2C1V-1IwBrXbBFAqfMLJkD3moIQRM

Asta este ,,Oblio" by kittmask

2dihqif.jpg

dsc02340f.jpg

2m7w64z.jpg

2yp12te.jpg

Sper sa iti fie de ajutor cit de cit ca sa iti faci o idee cam cum arata.Promit sa revin cu date concrete,iar in caz ca ai urgenta

cauta pe unde stii ca mai postez ca vei gasi datele exacte.

Si la ce distanta una de alta trebuie puse cercurile alea? Sau nu conteaza?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...