Jump to content
bruttus139

Antena parabolica home-made internet-wireless 33dbi-2,4Ghz

Recommended Posts

Desenul asta al tau este total gresit,nu stiu daca vrei sa pui la incercare cunostintele baietilor sau erai baut cind l-ai facut,....jomy,eu te stiam mai bun in domeniul asta.

Mufa sma este cea in care intra cablul de antena,...corect? si atunci de ce pe desen mai ai un punct de conectare al cablului???pui 2 cabluri la aceeasi antena,sau vrei sa vezi daca se gaseste vreun baiat istet sa iti atraga atentia?

Link to comment
Share on other sites

Ambele variante sint valabile,in acelasi timp,intrebare:

-esti convins ca cineva va sti sa ,,citeasca" desenul ala?

lamuriri suplimentare:

-poate crezi tu ca te confund,dar nu toata lumea e proasta cum crezi tu

-beau zilnic,beau pe banii mei,si beau de placere,te doare pe tine in scula ce,cu cine,de ce,cit,si ce?Crezi ca intereseaza pe cineva din lumea virtuala ce fac eu cu viata mea privata?

Stii care este diferenta dintre noi?...tu faci desene,lucru bun trebuie recunoscut,eu fac antene le probez,si public tot ce stiu si cit stiu despre ele in asa fel ca orice copil sa poata sa experimenteze urmind tutorialele mele.

Antenele mele le vei gasi pe net doar sub pseudonimul meu,desenele tale sint pe multe pagini sub multe pseudo publicate,care este de fapt partea ta de ,,ajutor",copy paste?

Scuze daca am un limbaj dur,asa sint eu cind beau.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc frumos,asa arata un picior de tractorist,te-ai pozat singur?

Nu te supara,mergi cu simularile tale in alta zona,lasa oamenii simpli,sa invete de la alti oameni simpli si alcoolisti ca mine,ca mde,nu toti avem facultati la ,,nocturna".

Sincer imi pare rau ca trebuie sa te intreb in public,suferi de ceva?Te-a violat mama ta si acum te manifesti ca un bolnav mintal?

Ai fost exclus dupa toate forumurile,si nu din cauza muncii tale,apreciez ca este bunicica,ci din cauza comportamentului tau infantil.

Fii barbat,spune ce ai de spus,dar in romana,ca dupa IP esti roman,(dupa comportament spitalul 9 BUC.)

Pacat ca trebuie sa mai existe si handicapati ca tine,care sa strice un topic oarecum interesant,dar na,asta este viata.

Aceeasi urare ca mai sus,numai de bine!

Link to comment
Share on other sites

Trebuie decuplat cablul din imagine,al antenei routerului,si inlocuit cu cel care vine de la antena despre care vorbesti.

Cum in router ai o mufa pigtail va trebui sa lipesti direct pe cablaj noul cablu.

Antena originala se scoate definitiv,nu se lasa ambele conectate in acelasi timp.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspuns! Mai am o nelamurire: l-am intrebat de chesta asta pe profu' de fizica si a zis ca tre nu stiu ce amplificatoare pentru semnal si alte kkturi. Spune-mi, o antena bina poate bate la distente mari (2-3km) doar fiind conectata la router?

Mersi!

Link to comment
Share on other sites

Recordul in domeniul 2,4 Ghz cu aparatura normala,de uz comun,este peste 400 Km.Unul a fost realizat acum vreo 10 ani,prin Peru sau Venezuela,in orice caz,America de sud,iar altul de cei cu care colaborez pe zero13.wireless.net intre peninsula adica Spania,si una dintre insule.

Eu personal am realizat conexiuni la 40 km folosind o Alfa cu parabolica de la mine de pe forum,cea hack de 33 db si m-am conectat la un router normal Zyxel.

Linia de internet avea 10 Mb latime de banda,iar mie la download imi iesea vreo 45 Kb/sec. cu intreruperi din cind in cind(la ce smog este deasupra Madridului este normal)

New Wi-Fi distance record: 382 kilometers | News Blogs - CNET News

Link to comment
Share on other sites

salut...e primul meu post pe forum....am nevoie si eu de niste sfaturi din parte vostra....!!!

am wireless de la un vecin ...dar am semnal numai intr-o camera si vreau sa am si in cealalta camera!am un adaptor usb tp-link WN422g!!

Edited by sake
Link to comment
Share on other sites

Buna ziua, sunt nou pe acest forum si am citit ceea ce s-a dezbatut pacilea, chiar daca subiectul s-a adaugat pe la inceputul acestui an, il consider permanent viabil si de actualitate. Citind citeva posturi l-am gasit foarte interesant. Chiar a-mi propusesem in viitor echiparea Router-ului cu o antena care sa-mi " arunce" semnalul la distante apreciabile.

Bruttus139, recunosc ca ai facut o treaba excelenta aici, cunosc si citeva persoane in anturajul meu ce doresc extinderea razei de bataie a semnalului wireeles, le voi indica link-ul si poate cine stie datorita efortului si a articolului tau acest forum sa cistige oaresce adepti in plus.

Sper sa nu te deranjeze daca te voi contacta pe PM pentru citeva detalii. Stima maxima

Link to comment
Share on other sites

Multumim pentru aprecieri.Nu ma supar daca ma vei contacta pe PM,cu conditia sa nu ma intrebi despre antene.Daca vroiam sa tin subiectul secret,as fi vorbit cu lumea numai pe PM,in cazul asta insa,nici tu,si nici multi altii care sint interesati nu ati mai fi aflat de el.

Cum este o tema publica,prefer orice discutie pe forum,in felul acesta orice persoana interesata poate sa citeasca si sa invete cite ceva in acest domeniu.

Salutari si numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...