Jump to content
Darwin

Windows VS Linux

Recommended Posts

Un articol care mi-a dat de gandit.

Sincer, desi sunt user de GNU/Linux de ceva timp nu stiu ce e ala inode si de ce ext nu necesita defragmentare (desi parca am citit pe undeva ca nu e adevarat, nu mai stiu sigur). Folosesc GNU/Linux (Fedora 16 momentan) pentru ca ma simt mai 'hacer' cand folosesc terminalul, pentru ca m-am indragostit de KDE, pentru ca vreau. Fiecare foloseste ce vrea, ce ii indeplineste nevoile si cand vrea, maine mi se scoala pula si pun Slackware in loc de Fedora :P

Totul devine o religie si eu urasc religia :)) religia sistemelor de operare, limbajelor de programare, etc. Imi place cum a expus Nytro problema, din cate am citit eu pe forum nu e prea multumit de GNU/Linux si a folosit Mandriva.

Link to comment
Share on other sites

Pai sa vedem:

Linux:

-----

- ce este ELF

- enumera 5 semnale ce se pot trimite unui proces

- la ce feloseste initrd

- ce face fork()

- cum se compileaza un kernel

- cum se incarca un modul de kernel

- scrie o comanda iptables care sa blocheze conexiunile pe portul 1337

- la ce se foloseste sticky bit

- ce stii despre procfs

- exemple de grep, cut, sort si altele

- ce face un sistem de jurnalizare al unei partitii

- ce e serverul X, ce sunt Qt si Gtk

- care sun run level-urile

- ce contine /etc/passwd si ce contine /etc/shadow

- cum redirectionezi output-ul unei comenzi

- cate tipuri de fisiere UNIX cunosti

- ce e un pipe si la ce se foloseste

- cum schimbi MAC-ul pe Linux

Windows:

--------

- ce este VHD

- ce este Windows Management instrumentation

- ce stii despre Group Policy

- cum blochezi pachetele ICMP din Windows Firewall

- ce DLL-uri se incarca automat cu un program

- ce zice Event Viewer-ul

- ce API-uri Windows ai folosit

- Ce e .NET CLR

- la ce e util advapi32.dll

- cum stergi o intrare in Registry fara regedit

- ce sunt controalele ActiveX

- cum functioneaza rootkit-urile

- cum verifici o partitie de bad-uri pe harddisk

- cum schimbi MAC-ul pe Windows

Stiu, sunt intrebari stupide, dar cati stiti sa raspundeti la cea mai mare parte dintre ele? De la voi vreau argumente, cei care nu cunoasteti macar lucruri de baza despre aceste sisteme de operare, va rog sa va abtineti de la comentarii impoertinente.

Link to comment
Share on other sites

Ca tot e deschis subiectul, eu am de facut o lucrare de licenta la sfarsit de an si cum vreau sa continui ca si administrator de sistem, as vrea sa fac ceva legat de linux si windows.

Ma gandeam la un program care sa poata interactiona cu ambele, gen Samba.

Accept orice parere, sugestie, sunt prea multe chestii ce ar fi faine. :D

Link to comment
Share on other sites

Multi sunt asa " LINUX E PESTE WINDOWS" si isi cumpara PC-uri cu linux pe ele si isi pun windows ca ii bat rau linuxu , eu nu ma bag sa zic ca eu stiu sa folosesc linux dar ma descurc cat de cat si pe windows. Dupa parerea mea fiecare OS are avataje si dezavantaje.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ca tot e deschis subiectul, eu am de facut o lucrare de licenta la sfarsit de an si cum vreau sa continui ca si administrator de sistem, as vrea sa fac ceva legat de linux si windows.

Ma gandeam la un program care sa poata interactiona cu ambele, gen Samba.

Accept orice parere, sugestie, sunt prea multe chestii ce ar fi faine. :D

Eu iti recomand Advanced Bash-Scripting Guide si pdf

banuiesc ca stii deja Perl si ce-ti mai trebuie.

Link to comment
Share on other sites

Depinde ce vrei sa faci.

Foarte rar folosesc linux ca simplu user. Mi se pare ca in 90% din cazuri rezolv lucrurile mult mult mai repede cu windows... Nu vad de ce m-as chinui o ora sa fac acelasi lucru in linux cand il pot rezolva imediat in windows.

Dupa care urmeaza jocurile... iar aici nu e nevoie sa mai adaug nimic.

Linux am pe serverul de acasa. E mai stabil, consuma mai putine resurse, am acces ssh la terminal, lucru f. important... Nu ma vad cotrobaind prin windows cu cmd in aceeasi masura in care nu ma vad lucrand cu GUI-ul de la linux.

Pe de alta parte e greu sa le compari... Sunt prea diferite. E bine sa le folosesti pe fiecare cum si unde ai nevoie.

Insa.. daca as fi pus in situatia de a alege in mod fortat un sistem de operare spre a-l folosi pana la sfarsitul vietii, as alege windows.

Si intrebarea nu e "ce poti face in windows si nu poti face in linux"... in principiu intrebarea e "cat de repede". Pentru ca m-am saturat sa citesc sute de pagini de manual ca sa aflu cum fac sa copiez un cuvant.

Edited by crs12decoder
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...