Jump to content
yo9gjx

Goliat in spatiu

Recommended Posts

Primul satelit romanesc a ajuns in sfarsit in spatiu

Racheta purtatoare VEGA

Vettore Europeo di Generazione Avanzata sau Racheta purtatoare Europeana de Generatie Avansata, este noua racheta a ESA, viitorul caraus al batranului continent pentru misiuni spatiale. Prima lansare a avut loc astazi pe 13 februarie 2012 de la spatioportul din Korou,Guiana Franceza incepand cu ora 10:00 UTC.

%25255BUNSET%25255D.jpg?imgmax=800

Vega in asteptarea lansarii

Incarcatura primara consista din noua sateliti, doi italieni LARES si ALMASAT alaturi de alti sapte picosateliti construiti de catre universitati printre care si Goliat, primul satelit romanesc.

%25255BUNSET%25255D.png?imgmax=800

Momentul lansarii

Lansarea a fost transmisa live putand fi vizionata de catre oricine, momentele cele mai spectaculoase fiind cel al desprinderii rachetei de rampa si ridicarea pe orbita cat si momentul in care cei 9 sateliti au fost eliberati in spatiu. Noul vector este un succes si atat dimensiunile mici cat si pretul de cost ii asigura in acest moment intaietatea in fata concurentilor.

Pagina Goliat

Link to comment
Share on other sites

E bine ca se face ceva si in privinta asta si nu ne lasam desi alte tari sunt cu mult in fata.Fiecare lucru maret incepe de jos. Felicitari celor care au lucrat la realizarea acestui proiect :-BD, demonstrand ca si noi putem ! Lucruri de genul asta ar trebui sa fie promovate mai mult de catre mass media in locul manelizarii colective a maselor prin diverse mondenitati si vedetisme inutile.

Link to comment
Share on other sites

Pentru afirmarea tinerilor se pot organiza competitii de design pur si simplu. Nu zic ca-i rau, pula mea, ce-i pomana e bun oricum, da zic ca de la un cacat de-un kil (sunt zile in care eu chiar cac mai mult) sa spui ca Romania are program spatial e o exagerare de cacat, cam cum face media pe la noi tot timpul.

*Si daca tin bine minte, el a fost proiectat de ROSA, unde sunt doar hodorogi batrani. (adica cu studii terminate) Deci cade partea cu afirmarea tinerilor. Astea-s cacaturi facute doar asa, de protocol. N-o sa avem noi niciodata program spatial serios, fiindca nu avem institutii serioase care sa se ocupe cu cercetarea in general, nu neaparat pe domeniu fizicii.

Si avem un invatamant futut in cur, cu profesori care nu stiu ce vorbesc, da vor salarii.

Acuma am citit ca o sa stea pe orbita joasa. Sunt sateliti de telefonie prin satelit care stau pe-acolo, si cad una-doua, fiindca ca sa te mentii pe orbita ai nevoie de combustibil sa te impigi inapoi (frecarea te incetineste, incetinesti -> cobori. Simplu), si desi astia pleaca de pe pamant cu combustibil, la un momendat se termina, si zbeng. Acuma eu nustiu intr-un kil de satelit cat combustibil intra, da nu cred ca prinde 2 ani pe orbita.

Edited by Patrunjel
Link to comment
Share on other sites

Am urmarit putin reactiile presei, si am ramas uimit sa constat, ca ex: la protv, a fost o stire pasagera, 10 secunde 2-3 imagini, la multe altele la fel. Insistand pe "ciume".

Astfel se vede ca au o strategie bine pusa la punct de a face romanii sa se desconsidere, caci in loc sa arate 90% ce este bun si 10% ca se putea si mai bine, fac tocmai invers.

Daca Goliat era american vedeam mari dezbateri publice la ei, si stire de cel putin 30-60 secunde in toata lumea, este incredibil in ce hal cauta astia sa ne faca sa sa credem ca suntem, si creand realitatea asta in mintile noastre ne imping sa o dezvoltam in societate. Pare-se ca Experimentul Pitesti, a fost mic copil pe langa ce se face acum cu noi, la total alt nivel.

Vedeti statusul live al satelitului: Satellite Orbital Propagation Page

Bravo Romania, bravo romani, numai stima si respect!

Link to comment
Share on other sites

Lumea trimite sateliti in spatiu din 1957. Sunt chiar fericit ca in 2012, moment in care oamenii fac pregatiri serioase pentru a explora marte, s-a hotarat si Romania sa faca pasul de a trimite un satelit in spatiu. Chiar daca e vorba de un cub cu diagonala de 17.3 cm. Nu gasesc asta a fi ceva surprinzator pentru omenire totusi...

Ingineri si cercetatori avem... Problema vine de la sistem nu de la resursele umane.

Edited by crs12decoder
Link to comment
Share on other sites

Oricum suntem foarte bine priviti de NASA avand in vedere si partea cu hack-ingul dar si partea aceea unde castiga tot timpul romanii la proiecte. Dar sa iti apara in CV ca ai participat si la lansare mi se pare un plus mare. However, sa speram ca o sa il si foloseasca bine romanii si sa nu fi fost lansat aiurea.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...