Jump to content
mah_one

Symantec!!!!!

Recommended Posts

Sal,

I-am ajutat acum o saptamana pe cei de la Symantec cu un bug in siteul lor prin care luam orice cont de la ei din baza de date.Mi-au promis ca imi vor da o scrisoare de multumire "traditional sent", dar acum nici nu ma mai baga in seama.

Faza a fost ca am gasit doua buguri, le-am dat unu sa prinda incredere in mine, iar pe al doilea am zis ca il dau dupa ce imi vor multumi(era ca test sa vad dc vor face asta)........

Uitati ce mesaj mi-au trimis dupa ce i-am ajutat:"Thank you for the information about the vulnerability."

Iar acum nu mai vor sa vb cu mine..............

P.S:inca nu le-am zis ca mai am un al doilea bug.

CE SA FAC? SA II *** PUTIN?, Sa fac publica vulnerabilitatea?..........Le sunt compromise toate conturile:))))))))))))

Link to comment
Share on other sites

faza e urmatoarea, eu le-am dat bugul asta si am vrut sa vad daca sunt seriosi spunandu-le sa imi dea in scris ca i-am ajutat,

iar pe langa scrisoarea asta de multumire i-am intrebat daca au internshipuri.

Iar acum cand trebuie sa imi trimita scrisoare de multumire , au dat inapoi si nici nu imi mai raspund la emailuri.

Edited by mah_one
Link to comment
Share on other sites

Man, e simplu, daca ai ales sa ii ajuti ii ajuti neconditionat pana la capat, nu poti amesteca lucrurile, pentru ca sunt multi nebuni si nu sti cand se sucesc, si te cauta pentru vulnerabilitate, pentru ca pentru ca pentru a ajunge la ea a trebuit sa accesezi db neautoritzat, iar exact asa este definit hackingul in codul penal.

Eu te sfatuiesc ca atunci cand ajuti sa ajuti neconditionat, cand nu ajuti nu ajuti deloc. SI chiar cand ajuti iti iei masuri de protectie, pot sa iti zimbeasca in fata si in spate sa te "injure". Eu am patit cand i-am spus patronului de la o firma cu care colaboram de o vulerabilitate, si bausem cateva beri impreuna, sa isi ia mare panica si sa inceapa sa ma ameninte, spunand mai departe ca orice s-ar intampla e ca si pus pe numele meu.

De atunci sunt f atent...nu merita sa ti-o furi gratuit, doar pentru ca unii sunt dobitoci si nu ai cum sa iti dai seama ca sunt decat cand se intampla.

Tine cont ca ei stu ca tu mai sti o vulnerabilitate, iar chestia asta cu raspunsul este doar un joc pe care il fac sa te fiarba, important este ca din toate discutiile sa nu poata demonstra ca tu ai avut cea mai mica retinere in a-i ajuta, doar. Altfel te poti incadra la santaj, tainuire, etc... Si nu are rost sa transformi o intentie pozitiva in una negativa, ca apoi ff usor sa ti-o furi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...