Jump to content
ripoff

Cum poţi afla cine te urmăreşte pe internet

Recommended Posts

Mozilla, compania care a creat Firefox, a lansat un nou add-on pentru cunoscutul browser, add-on care le permite utilizatorilor s? ?tie în fiecare moment cine este cu ochii pe ei în timp ce navigheaz? pe internet.

Mi?carea a ap?rut în aceea?i s?pt?mân? în care compania Google a venit cu controversata ei politic? privind confiden?ialitatea, construit? pentru a atrage mult mai multe date business-ului din publicitate AdWords, evaluat la 28 de milioane de dolari în 2010.

Add-on-ul Collusion le permite utilizatorilor s? î?i protejeze informa?iile în fa?a firmelor de advertising web, dup? cum a declarat Gary Kovacs, CEO la Mozilla. Practic, utilizatorii din lumea întreaga vor putea vedea în timp real cine îi urm?re?te.

Firefox de la Mozilla este al doilea cel mai folosit browser din lume, pozi?ie amenin?at? de Chrome de la Google.

Collusion este un produs oficial Mozilla ?i a fost lansat la conferin?a TED, de Gary Kovacs.

Adevarul.ro

About this Add-on

Collusion is an experimental add-on for Firefox and allows you, for the first time, to see all the third parties that are tracking your movements across the Web. It will show, in real time, how that data creates a spider-web of interaction between companies and other trackers.

download link

Edited by ripoff
Link to comment
Share on other sites

Pai si daca stie Google ce fac eu pe net care-i problema ?

Daca mergeti in casa cuiva credeti ca acea persoana nu e indreptatita sa stie ce faceti in casa lui ?

Daca nu va convine faceti-va propriul motor de cautare .

ai dreptate, dar nu prea ai.

nu ai cum sa faci comparatia cu propria ta casa, pt ca este proprietate privata care nu este de uz public.

google este ca un hotel. patronii hotelului NU au dreptul sa stie ce faci tu in camera inchiriata.

tu daca inchiriezi un apartament, trebuie sa sti ora la care mananca chiriasii?

totul se rezuma la "termenii si conditiile" dintre google si utilizator, cu conditia ca acestea sa nu incalce drepturile omului (parca exista si dreptul la viata privata)

Link to comment
Share on other sites

@sulea: Noi nu "inchiriem" nimic... Informatia inseamna putere, nimic nu e gratis... Daca mi`as face propriul hotel si as oferi camere gratis, pai crede`ma ca as pune camere si in farfurii.

La hotelul privat, exista normal si copi de siguranta ale cheilor, ok? Exista camere pe holuri, astfel vede cand parasesti camera, foloseste cheia, intra, iti face un profil psihologic datorita obiectelor pe care le folosesti si sunt prezente in camera, dupa iese si gata, ti`a violat viata personala fara sa stie nimeni nimic. Te pot "studia" cu binoclu pe geam si tot aflu tot ce faci...

Alt exemplu:

Umbli prin oras (pe care presupun ca nu il detii) intri in magazine care normal sunt publice si au camere de filmat pentru siguranta.. imagineaza`ti ca toate camerele sunt conectate la un calculator care are un program de detectare a fetei.. si iti baga poza acolo si programu ii zice pe unde ai umblat in ultimele 7 zile... cam asa functioneaza gugal...

Parerea mea este ca mi`se rupe graavv... atat timp cat nu divulg informatii teroriste sau chestii de genu.. nu o ard cu grupari anti-guvernamentale, nu stau pe chaturi care`s urmarite si de genu... atat timp cat am o personalitate de neclintit, cat tot ceea ce fac consta in cunoastere/evolutie si pun foarte mare accent pe etica...

Nu cred ca spargerea unui site ma ajuta in evolutia personala... in schimb imi pot face propriul site si dupa sa il sparg sa il perfectionez.. dupa sa il sparg din nou... asta inseamna cunoastere si evolutie...

Multi copilasi si chiar si uni din astia mai batrani nu inteleg asta... si asa se instaleaza foarte usor haosul, pentru ca toti lupta pentru acelasi tel dar nimeni nu stie ce vrea....

"Moartea unui singur om e o tragedie, moartea a mai multor oameni, sunt statistici"

Link to comment
Share on other sites

@sulea:

In mare parte cred ca ai dreptate dar pana la urma cred ca totul se reduce la marketing, vanzari si bani. In ideea ca nu pot stii ce vrei si nici nu imi spui , eu nu te intreb ci iti ofer! daca tu vrei mai departe sa cumperi bravo mie, si ma numesc "sales of the year". Cam asta cred ca e ideea.

@DuTy^:

Totusi suna ca apocaliptic. Nu cred ca google e preocupat cu spionajul ci el vinde informatii despre oameni si produse , nevoi si preferinte, so on... Pana la urma afacerea cea mai profitabila e aceea de consulting( si aici intra tot : studii de piata , review-uri ale produselor, marketing, balabla). El fiind simplist , ca si browser normal ca este preferat de toata lumea.

:)) "Pana la urma e o lume libera, democratica !!! "

cel putin asa avem impresia.

Link to comment
Share on other sites

Acum ati aflat ca google/facebook monitorizeaza orice faceti?

Toate reclamele, facebook like button/comment sunt folosite pentru a va urmari, ei bine tot din vina noastra sa ajung aici, toti vreti sa aveti cacaturi de la facebook pe site-ul vostru deci va meritati soarta!

Google nu e interesat de oricare dintre noi ca individ ci este interesat de noi per total ca grup, totul este legat de bani, este ceva normal pentru ca se baga enorm de multi bani si sunt de la diferite firme, totusi serviciul lor e oferit gratuit, nu va obliga nimeni sa folositi google!

Aaa sa nu uit, si mail-urile sunt folosite pentru a va oferi reclame(in concluzie nici mail-ul nu este atat de privat pe cat ai crede)

Link to comment
Share on other sites

Acum mi-am adus aminte de addonul Do Not Track Plus. Blocheaz? tocmai aceste butoane de Like, Tweet etc. Nu î?i vor mai ap?rea statistici de genul „x prieteni de-ai t?i au apreciat”. Ei zic c? butoanele acestea func?ioneaz? (în sensul de ai dat Like, ?i î?i apare pe profil c? ai dat Like), dar eu am întâmpinat probleme pe unele site-uri ?i am fost nevoit s? deblochez butonul Like.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...