Jump to content
aelius

Am fost complice la o talharie [putin ajutor]

Recommended Posts

Nu stiu cum este chestia cu complicitatea, normal sunteti complici atat la prima cat si la a II-a. In declaratiile tale, ai afirmat ca stiai intentia omului ce a facut talharia ?

Tu ca sofer poti ramane fara permis foarte mult timp, pentru ca te-ai folosit de masina pentru a savarsi o infractiune.

Trecand peste astea ... eu v-as bate cu lantul de bicicleta. Cum saracia sa jumoli lantisoarele de la gatul femeilor frate ? mai rau ca animalele au ajuns oamenii... Sper sa nu consideri asta o ofensa, este doar ce simt eu.

Edited by aelius
Link to comment
Share on other sites

@GoogleMe

Si tot sa ne cacam pe noi ca tiganii ne-au facut de rahat in afara?

Frumos.

eu nu ma cac pe nimeni eu incerc doar sa traiesc intr-o lume de cacat, mentionez ca nu-mi pasa si nu mi-a pasat niciodata de ce fac tiganii in afara, sunt si ei oameni si fiecare are nevoie sa puna ceva pe masa, nu sunt genul sa judec

Edited by GoogleMe
Link to comment
Share on other sites

De asta port cu mine mereu o rozeta tip bratara. Sa dau de astia ca voi sa fa incalzesc.. La puscarie, asta va trebuie macar vreo juma' de an sa vedeti ce inseamna talharie.

lasa copilariile astea cu rozete daca cineva vrea sa-ti faca rau crede-ma ca o sa-ti faca; un pistol cu aer comprimat ia-ti :)

Link to comment
Share on other sites

da mai multe detalii

de unde ati furat lant? magazin? de la o piti, baba etc

ce suma ati primit la amanet?

etc etc. orice

2 babe, am luat 530 lei pe cel din Piatra, iar pe cel din Onesti l-am restituit, Doamnei de la Piatra i-am inapoiat suma de 1200 lei intrucat vrea si dezpagubiri

Link to comment
Share on other sites

eu nu ma cac pe nimeni eu incerc doar sa traiesc intr-o lume de cacat

Nu ai inteles ce am vrut sa zic.

am in 1 ora eram la Bacau unde am amanetat lantul pe numele meu; am impartit banii si ne-am facut de cap

Pentru asta ati avut nevoie de bani?

Ce scuza ai frate cand spui ca ai dat in cap, ai furat si ti-ai facut de cap cu banii aia ?

Da-o in masa de treaba.Zici ca e lume de cacat? Pai daca toti am fura unde plm s-ar ajunge? Si da visam la o tara europeana cu drepturi si alte tampenii rahat.

Da na plm fiecare o face pe pielea lui.

Link to comment
Share on other sites

Nu ai inteles ce am vrut sa zic.

Pentru asta ati avut nevoie de bani?

Ce scuza ai frate cand spui ca ai dat in cap, ai furat si ti-ai facut de cap cu banii aia ?

Da-o in masa de treaba.Zici ca e lume de cacat? Pai daca toti am fura unde plm s-ar ajunge? Si da visam la o tara europeana cu drepturi si alte tampenii rahat.

Da na plm fiecare o face pe pielea lui.

incearca sa nu generalizezi, visezi nu visam, rectific nu ne-am facut de cap baiatul acela Dinu avea nevoie de bani intrucat masa e betiva si a cheltuit banii cu care trebuia sa plateasca asociatia pe bautura, de restul ce-i drept am mancat si noi ne-am luat un suc tigari etc

nu a dat nimeni in cap nimanui eu doar am stat in masina cu respectivul Tudor si nici macar nu am vazut victimele, si din ce ne-a spus Dinu si declaratiile la babe nu le-a agresat doar le-a smuls si a fugit

Link to comment
Share on other sites

lasa copilariile astea cu rozete daca cineva vrea sa-ti faca rau crede-ma ca o sa-ti faca; un pistol cu aer comprimat ia-ti :)

Bre tu esti pericol pentru societate. Cum de va sta gandul numai la astea nu am idee. Este chiar threadul facut de tine unde spui ca ai calcat stramb si nu cred ca esti in postura de a da sfaturi.

Pentru rozeta poate lua cel mult o amenda contraventionala (arma alba). Pentru pistol pe aer: singurul care nu intra la regimul armelor si munitiilor este unul pentru AIRSOFT (ai voie sa-l detii si sa-l transporti in geanta lui, neincarcat, si obligatoriu bilele de 6mm sa fie de plastic, nu din sticla sau aluminiu).

Daca face uz de el, poate lua si 10 ani inchisoare.

Cea mai buna arma e brain-ul. Invatati un stil de lupta (arte martiale) si feriti-va de inchisoare.

Edited by aelius
Link to comment
Share on other sites

Conform art.211 Cod Penal, furtul savarsit prin intrebuintare de violente sau amenintari ori prin punerea victimei in stare de inconstienta sau neputinta de a se apara, precum si furtul urmat de intrebuintarea unor astfel de mijloace pentru pastrarea bunului furat sau pentru inlaturarea urmelor infractiunii ori pentru ca faptuitorul sa-si asigure scaparea, se pedepseste cu inchisoare de la 3 la 18 ani.

Talharia savarsita in urmatoarele imprejurari:

a) de doua sau mai multe persoane impreuna;

B) de o persoana avand asupra sa o arma sau o substanta narcotica;

c) de o persoana mascata, deghizata sau travestita;

d) in timpul noptii;

e) intr-un loc public sau intr-un mijloc de transport;

f) intr-o locuinta sau in dependinte ale acesteia;

g) in timpul unei calamitati;

h) a avut vreuna din urmarile aratate in art. 182,

se pedepseste cu inchisoare de la 5 la 20 de ani.

1.cauta avocat, fa rost de bani..

2.daca ai fost un exemplu de copil, note bune la scoala etc...ai sanse.. sa scapi doar cu suspendare

3.niciodata sa nu ai incredere in politai orice ar zice,

e complicat...

1.era masina ta (complicitate)

2. ai amanetat lantul pe numele tau ( complicitate)

Am dat declaratie si ne-a explicat tipul (comisarul) ca eu si Tudor nu suntem complici la talharie doar de tainuire deoarece am beneficiat de banii luati pe lantisor (asta fiind al 2-lea dosar la Onesti ne-a facut pentru complicitate la talharie).

Conform art.221 Cod Penal, primirea, dobandirea sau transformarea unui bun ori inlesnirea valorificarii acestuia, cunoscand ca bunul provine din savarsirea unei fapte prevazute de legea penala, daca prin aceasta s-a urmarit obtinerea, pentru sine ori pentru altul, a unui folos material, se pedepsesc cu inchisoare de la 3 luni la 7 ani, fara ca sanctiunea aplicata sa poata depasi pedeapsa prevazuta de lege pentru infractiunea din care provine bunul tainuit.

maine la prima ora...cauta avocat :)

Link to comment
Share on other sites

Una din babele alea putea fi ma-ta sau ma-ta mare. Ma pis pe motivele voastre de 2 lei, nu sunt de acord sa furi de la om fie ca-i smulgi lantu de la gat, fie ca-i golesti cardu. Puneti mana si munciti. Bani de benzina de unde ati avut?

Link to comment
Share on other sites

Tâlhari condamna?i cu suspendare | Liderul de Opinie

talharie/prostie Pagina 1 - Forum, Avocatnet.ro

Regretandu-va fapta , ati obtinut un avantaj de care se va tine cont in etapa individualizarii pedepsei.Lipsa antecedentelor va contribui deasemenea la atenuarea pedepsei.Depinde insa si cate agravante avem .Din cate imi dau seama avet i deja una, si anume, svarsirea faptei intr-un loc public. Talharia constituie o infractiune cu un grad ridicat de pericol social , asa incat pedeapsa , chiar si pentru forma simpla a infractiunii , are limite uprinse intre 3 si 18 ani. In opinia mea ati avea sansa sa obtineti un minim al pedepsei , cu mentiunea ca pe parcursul executarii ati putea obtine si o eliberare conditionata daca veti fi staruitor in munca, veti da dovezi de indreptare, etc. Sansa de a obtine suspendarea conditionata a executarii pedepsei , o aveti in conditiile in care instanta va aprecia ca potrivita o astfel de masura.

singura ta sansa, e sa cauti un avocat decent ( merita banii )

cautati de munca chiar de maine. nu conteaza salariul. si gunoier e bine ! orice doar sa vada ca MUNCESTI ( cu carte de munca bineinteles ) iti da avocatul mai multe detalii

Link to comment
Share on other sites

Sincer, imi pare rau pentru situatia in care esti si ti-ai cautat-o dar daca una din victime era o ruda de-a mea ma asiguram ca lucrez 10 ani doar sa platesc avocati ca sa faci inchisoare. Poti fi pus in situatii nasoale sa faci rost de bani insa asta nu-i niciodata o solutie. Legea e de vina ca nu-i destul de aspra cu cei care fac frecvent asta.

Link to comment
Share on other sites

Una din babele alea putea fi ma-ta sau ma-ta mare. Ma pis pe motivele voastre de 2 lei, nu sunt de acord sa furi de la om fie ca-i smulgi lantu de la gat, fie ca-i golesti cardu. Puneti mana si munciti. Bani de benzina de unde ati avut?

Dute ma si munceste tu ca sclavu :) eu stau cu pwla in sus si fac intr o zi cat faci tu intr o luna...:)

Ce conceptii...frate bat pariu...ca 99% din ''oamenii astia cinstitii'' daca le ai da combinatie sa faca 1000 la zi...te ar pwpa si in...si + majoritatea...daca i ar turna ar sifona tot...daca te as cunoaste...te ai plimba numa la portbagaj...pana te ai muta din oras...:))

Sincer, imi pare rau pentru situatia in care esti si ti-ai cautat-o dar daca una din victime era o ruda de-a mea ma asiguram ca lucrez 10 ani doar sa platesc avocati ca sa faci inchisoare. Poti fi pus in situatii nasoale sa faci rost de bani insa asta nu-i niciodata o solutie. Legea e de vina ca nu-i destul de aspra cu cei care fac frecvent asta.

Ai dreptate dar nici 10 ani frate a fost o prostie...ceva de moment...si el practic a condus doar...

Edited by novarulles
Link to comment
Share on other sites

Mda, atata tot ca victima putea sa aiba o arma si sa o foloseasca in legitima aparare. Daca ii impusca mortal, legea de la noi dadea vina pe ea, de ce a tras.

Este arhicunoscuta Romania pentru faptul ca aici mereu hotii si paria au parte de mila cand ar trebui sanctionati la modul cel mai serios. Legea-i pentru fraieri si munca-i pentru tractoare si negrii la noi.

Fa-ti bagajele, o sa faci cunostinta cu Tinkode! Glumeam! Data viitoare cand mai vin altii cu idei de genu, da-le o palma zdravana peste cap, poate s-or destepta.

Link to comment
Share on other sites

Nu, cu cel care a comis fapta. Trebuia sa-i scuture si sa-i trezeasca la realitate, nu sa-i duca cu masina. E destul ca automat esti complice daca ai la cunostinta ce aveau de gand sa faca. In fine, nu-s in postura sa judec insa arat cu degetul spre cei care lasa in libertate pe toti care ar trebui sa putrezeasca in inchisoare.

Link to comment
Share on other sites

Dac? nici unul dintre voi nu î?i "ia fapta pe el", s? scape "turma"... v? pa?te între 5-7 ani la mititica(de?i încadrarea este mai mare).

Pentru complicitate la furt mai scapi cu suspendarea execut?rii pedepsei, dac? e?ti la prima abatere.! Pentru complicitate la tâlh?rie.... nici-o ?ans?.

Dac? era?i la prima fapt?, cine ?tie...poate, poate erau mici ?anse de vreo pedeaps? cu suspendare... dar cum voi a?i "recidivat"... no chance. Atu-ul vostru este c? faptele nu sunt savâr?ite cu violen??, ?i prejudiciul s-a recuperat.

Edited by dixongsm
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...