Jump to content
wildchild

Alta descoperire importanta despre cancer

Recommended Posts

Daca stai sa te gandesti , creierul e baza.. El se foloseste de perceptie ca sa elibereze anumite substante . EX. atunci cand iti este frica , creste fluxul de sange => mai mult combustibil pentru msuchi, ficatul elibereaza grasimi pentru o energie sporita, plamani isi maresc volumul etc..

fiecare sentiment vine cu o stare fizica deci suntem in stare sa ne controlam doar ca o facem involuntar.

Link to comment
Share on other sites

@benny cand vezi pe vreunu ca se tavaleste de o durere de masea da-i o aspirina si zi-i ca i-ai dat un nurofen forte de 1000 sau ce iti vine pe moment si ai sa vezi ca ii trece deci nu comenta aiurea si vorbeste frumos ca stiu si eu sa fiu porc cand vreau.

Si ca sa fiu mai explicit pentru tine ca tot spui de impulsuri electrice. Tinand cont ca o durere este transmisa prin impulsuri electrice si creierul functioneaza pe baza acestor impulsuri de ce crezi tu ca acest creier nu si-ar putea dezvolta in timp un sistem de genul "ma deranjeaza ce zice nervu si trimit semnalu intr-o zona in care afecteaza doar fizic si nu streaza" ??

Sunt de acord ca teoria este de partea ta dar practica uneori difera putin

@Ellimist nu da lumea peste cap. Sunt si unii care cred ca durerea de masea de acum 1000 de ani era tratata cu nurofen sau ceva

Link to comment
Share on other sites

@benny cand vezi pe vreunu ca se tavaleste de o durere de masea da-i o aspirina si zi-i ca i-ai dat un nurofen forte de 1000 sau ce iti vine pe moment si ai sa vezi ca ii trece deci nu comenta aiurea si vorbeste frumos ca stiu si eu sa fiu porc cand vreau.

Si ca sa fiu mai explicit pentru tine ca tot spui de impulsuri electrice. Tinand cont ca o durere este transmisa prin impulsuri electrice si creierul functioneaza pe baza acestor impulsuri de ce crezi tu ca acest creier nu si-ar putea dezvolta in timp un sistem de genul "ma deranjeaza ce zice nervu si trimit semnalu intr-o zona in care afecteaza doar fizic si nu streaza" ??

Sunt de acord ca teoria este de partea ta dar practica uneori difera putin

@Ellimist nu da lumea peste cap. Sunt si unii care cred ca durerea de masea de acum 1000 de ani era tratata cu nurofen sau ceva

Ceea ce vrea sa zica benny este ca nu are legatura suprimarea durerii, cu modificarea unor gene, sau producerea de mutatii la celule astfel incat sa nu se mai reproduca necontrolat.

Link to comment
Share on other sites

medicina nu accepta metoda aia de tratare pentru ca medicina este o stiinta, nu o arta.

e dreptu ei. personal nu mi'ar placea sa merg la doctor sa ii spun ca ma doar capu si el sa imi zica sa imi imaginez floricela roz si norici pufosi pana imi trece.

de ce nu reuseste sa gaseasca un tratement? nu vor? nu prea cred. problema e ca e o boala foarte dificila de tratat. nici la raceala nu s'a gasit inca un tratament. aspirina si astea doar ajuta corpu sa infranga boala, grabind vindecarea, dar tot singuri ne facem bine.

Link to comment
Share on other sites

te ajuta clar sa gandesti pozitiv am observat pe pielea mea, dar sa spui ca vindeci cancerul doar gandind pozitiv si cu niste bicarbonat de sodiu e exagerat (parerea mea de om indoctrinat). Cancerul nu il stergi cu buretele ca pe vase. Iar treaba cu medicii sunt niste ipocriti....ipocrit esti tu cand spui asta, cand dai de mama dracu' si numai sti ce sa faci nu te duci tot la doctor (care de cele mai multe ori te si vindeca)? Oamenii acum 800 de ani nu mureau de ciuma si febra banala pentru ca erau batuti in cap si nu stiau sa programeze in C, era pentru ca NU EXISTA MEDICINA avansata si normele impuse acum de igiena. E drept ca se mai exagereaza ca in orice domeniu, e mai lejer sa il iradiezi si sa distrugi toate celulele (chimioterapie) decat sa gasesti tu o metoda anume sa opresti raspandirea cancerului asa cum un bruteforce e mai comod decat cine stie ce metoda de aflare a parolei.

off:

google si cancerul

Edited by passfig
Link to comment
Share on other sites

Eu m-am concentrat odata ca sa-mi fac pula mai mare cand o futeam pe una larga .Si m-am concentrat,m-am concentrat,m-am concentrat ,ea a inceput sa tipe si m-am concentrat si mai tare si aia tipa si mai tare ....si da-i si da-i sa-i rup fasu si am terminat .

Cand scot pula , ma uit la ea era nemodificata ca marime da mirosea a cacat .

Asa se intampla si cu autosugestia voastra .

[Acesta este un pamflet ,orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare]

Link to comment
Share on other sites

Ok, nu ii pot satisface pe toti din vorbele care vor urma, pentru ca toti aveti inclinatii, idei, credinte etc. diferite. Slava Domnului nimeni nu e la fel.

Ok, nu incerc sa conving pe nimeni, ci doar imi exprim opinia in functie de ce ati scris mai sus. Poate o sa cautati mai mult, daca stiti si unde. Daca stiti mai mult ca mine, si sunteti stapani pe informatie, macar raspundeti frumos.

Ok, sa incepem.

Creierul, cunoscut ca si "procesorul" nostru, care ia toate deciziile, care ne ajuta sa comunicam cu exteriorul. Avand in vedere ca este inchis in cap, daca nu am avea simturi nu am putea relationa cu exteriorul. Sa luam un exemplu, ochii pe care ii avem ca simt de baza (de aici si vorba "nu vad, nu exista" despre care poate o sa o dezvolt in randurile ce vor urma). Stiti cu totii ca poate fi foarte usor inselat, asa pot fi si celelalte simturi.

Ok, o sa incep prin a va pun cateva intrebari: Cum stocheaza creierul informatia? Cum ramane atat de multa informatie in creierul nostru? cine seteaza "permisiunile" pentru ce informatie sa o "stocam" pe termen lung si pe termen scurt. (nu imi spune`ti de interesul fata de acea informatie, pentru ca ne amintim si lucruri urate si neinteresante). Cine suntem defapt noi? De unde provin instinctele? (nu cred ca au fost facute in laborator). Cum putem sa invatam creierul, daca... noi suntem el, nu? Cum avem acel simt ciudat cand cineva ne priveste? Culmea mai stim instinctiv si de unde, intorcandu`ne ne realizand ce facem.

Simturile: odata cu dezvoltarea urbana si tehnologica s.a.md, am inceput sa ne alteram simturile si perceptiile, pe "vremuri" oamenii junglei (care erau foarte fericiti, apropo), cand aveau pofta de dulce, se duceau si mancau ceva dulce natural, ceva cu vitamine and shit (fructe de exemplu), astazi, omul modern, daca are pofta de dulce ia o lingurita de zahar, ia o ciocolata s.a.m.d, care din pacate nu au nici vitamine nici ceva benefic corpului, in comparatie cu un mar, banana, care azi nu mai sunt nici naturale, nici dulci. Cum sunt, cele crescute in curte si rupte din pom. Gata ca ma lungesc prea mult.

Ideea e ca, creierul este o intreaga retea neurala, cu neuroni care spun da sau nu, 0 si 1, yes or no, treci sau stop.

exemplu: privesti un bec a carui luminozitate creste, il privesti pana la un moment cand ochiul transmite informatia, si neuronul spune, "da" in momentul ala, inchizi ochii pentru a nu iti provoca leziuni. Cam asa functioneaza, (cautati calculatoare neurale, si cum functioneaza).

O sa scurtez totul pentru ca nu mai am timp, si sa va indrum a cauta raspunsurile la intrebarile de mai sus, si sa va reamintesc ca nimic nu e imposibil, si incearca sa crezi chiar daca nu vezi cu ochii tai, chiar daca nu crezi, macar pastreaza acolo informatia pana ii gasesti raspunsul, si hai sa nu ne apucam sa criticam din prima. nimeni dintre noi nu e prost, doar ca suntem din ligi diferite, nimic nu e urat sau frumos sunt doar modele mentale, sa tacem din gura si sa il lasam sa fie "prost" pentru ca ajutorul dat fara a fi cerut strica amarnic, pe noi care ne enervam cand vedem ca nu este de acord cu noi, si pe el pentru ca insistam ca ce zicem e adevarat. Sa lasam dreptatea si sa aplicam corectitudinea :). "O sa imi dau ultima picatura de sange din mine, ca sa ai dreptul sa nu fi de acord cu mine, asta e defapt democratia" nu mai stiu cine zicea asa, asa ca nu va mai plangeti ca statul este comunist, cand insusi voi aplicati mentalitatea, asupra celor mai slabi ca voi.

Toate cele bune, eu am fugit.

Link to comment
Share on other sites

Concluzia mea, din toate discutiile avute in contradictoriu pana aici, e ca mai bine esti optimist in viata si iei totul ca fiind neimportant, dar in acelasi timp esti atent la toate detaliile. Eu cel putin asa am fost in ultimul timp, iar ca o paralela nu am mai fost bolnav de ani de zile. Creierul e atat de complex din cate se vede, incat nici in ziua de azi nu a fost elucidat, sau poate nu a fost dat publicitatii. Si sa nu uitam pe ultima suta de metri de Area 51, care mereu a fost cu enspemii de pasi inaintea multora.

Aici se vad clar 2 tipuri de oameni, cei ce cred in medicina si ceea ce este exact, ca matematica, si cei care vad si posibile valente ale valorilor initiale, cum ar fi Limba Romana.

V-am pupat, succes !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...