Jump to content
DrPsychO

Transfer bancar ING - BancPost

Recommended Posts

Am urmatoarea problema. Mi-au fost transferati niste bani de pe un card de ING de la o persoana din Bruxelles pe cardul meu BancPost din Romania. Banii au fost transferati miercuri [30.05.2012] si nu mi-au intrat nici pana astazi. La inceput am crezut ca problema este din partea acelei persoane deoarece cardul meu este de lei iar ea a pus euro dar, am intrebat in orasul meu la BancPost si mi s-a spus ca banca efectueaza automat schimbul valutar euro/lei daca cardul este in lei. Sugestii/pareri?

Link to comment
Share on other sites

E o problema la Bancpost cu transferurile/retragerile si multe altele.Am avut si eu ceva asemanator acum ceva timp si mi s-a zis ca banii nu mi-au intrat in cont ca trebuiau ei sa faca nu stiu ce verificari .Bani mi-au intrat dupa 18 zile .

Cel mai bine ar fi sa schimbi banca.

Link to comment
Share on other sites

Astazi am fost din nou la sediul BancPost, am intalnit aceeasi doamna dar de aceasta data m-a indrumat catre alta "experta" deoarece dansa era prea nervoasa pentru a ma baga in seama. Raspunsul de astazi : "Nu veti putea primii banii. Nu se pot depune sume de euro intr-un cont de lei. Banii sunt momentan "blocati intre banci" dar vor intra inapoi in contul persoanei din Bruxelles in 7-10 zile."

BancPost FTW!

Link to comment
Share on other sites

Astazi am fost din nou la sediul BancPost, am intalnit aceeasi doamna dar de aceasta data m-a indrumat catre alta "experta" deoarece dansa era prea nervoasa pentru a ma baga in seama. Raspunsul de astazi : "Nu veti putea primii banii. Nu se pot depune sume de euro intr-un cont de lei. Banii sunt momentan "blocati intre banci" dar vor intra inapoi in contul persoanei din Bruxelles in 7-10 zile."

BancPost FTW!

Pai ce bre, intre banci circula cu porumbel voiajor, cum adica intre ele. Cand intra marafetii in euro, trebuie sa te sune de la banca si sa intrebe daca doresti un account in euro sau vrei ca suma sa fie convertita automat.

Baga-ti mandrina in serviciile lor de comunisti.

Link to comment
Share on other sites

Asa a incercat sa imi explice incompetenta lor, printr-un "blocaj". Apoi mi-a sugerat sa imi deschid un cont in euro tot la ei.
Asta se numeste serviciu comunist.Personalul nu este in grad sa aiba o conversatie cu clientii.Alte exemple dupa o scurta plimbare prin romania.

Clientul:As vrea va rog frumos o punga de chips

Vanzatorul: Dute si ia de pe raft

Clientul: Ce tip de salam aveti

Vanzatorul:Vezi ce este pe raft

Aratati-mi cu degetul o tara din europa care mai ofera un serviciu atat de comunist (cei care sau mai plimbat putin pot vedea diferentele)Majoritatea spun ca sunt rasist dar luand ca exemplu cele mai comuniste tari precum polonia veti vedea ca exista o mare diferenta de comportament si serviciu.Oriunde ai merge parca esti tratat ca un comunist indiferent de loc: bar,hotel,restaurant ,banca,posta etc.Un israelian care a deschis un self-service in romania intrun oras avea mai multi clienti decat un roman care a deschis un self-service in romania.Pana si turcii ofera un serviciu de calitate intre prsonal si client.Sh*t si cafeaua de la un bar de lux ti-o arunca intro scarba comunista.Ce pot sa iti spun deschideti un cont mai putin comunist intro alta tara.

Link to comment
Share on other sites

Astazi am fost din nou la sediul BancPost, am intalnit aceeasi doamna dar de aceasta data m-a indrumat catre alta "experta" deoarece dansa era prea nervoasa pentru a ma baga in seama. Raspunsul de astazi : "Nu veti putea primii banii. Nu se pot depune sume de euro intr-un cont de lei. Banii sunt momentan "blocati intre banci" dar vor intra inapoi in contul persoanei din Bruxelles in 7-10 zile."

BancPost FTW!

Nu cred ca ti-a zis asta, probabil asta ai inteles tu, am si eu bancpost, cont in lei si am primit lire si dolari si nu a fost nici o problema, conversia se face automat, un transfer intre banci dureaza de la 3 la 7 zile, daca e vorba de tari diferite poate dura si 3 saptamani.

Eu iti recomand sa te duci sa vorbesti iar cu cineva de la bancpost.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...