Jump to content
Krisler12™

Cat face PC-ul asta ?

Recommended Posts

Ma gandesc sa vand ce am si sa mai pun bani sa imi iau un laptop.

Am asa:

Procesor: Intel Pentium Dual Core D925 3.0 Ghz pe x64 bits

RAM: 2GB (doua placute a cate 1 GB fiecare)

Placa de baza: Gigabyte GCMX-S2

HDD: 2 harduri, unu de 500GB si altul de 320GB

Placa video NVidia GeForece 9500GT

DVDRW LG

Porturi usb in fata, in spate, mufe de internet etc. In fata mai are si niste mufe ptr. carduri SD/MMC, miniSD etc.

Are Windows 7 Ultimate dar ii pot pune orice vrea clientul: XP, Linux, alt Windows 7, orice.

Cat as putea lua pe el ?

Link to comment
Share on other sites

OK.deci te rog frumos sa ma asculti lucrez in domeniu....de 12 ani vand asa ceva,fac upgraduri,laptopuri etc...

colegii de mai jos nu au dreptate...un calculator daca il vinzi tot...se presupune ca ii faci reducere si il dai mai ieftin.

Ex.10 piese de calculator,ram,cpu,video,sursa etc.....care daca le vinzi la bucata iei pe ele 10 milioane

daca faci un sistem complet din ele iei 8 milioane pe el.astea sunt regulile jocului.

Daca vinzi pe bucati calculatoru ala...iei maxim...MAXIM 7 milioane omule...si asta pentru ca pretul hardurilor a crescut...

tie hardurile iti ridica pretul calculatorului ca el este praf...

procesorul ala face parte dintr-o gama care se numeste ''pentrium D procesors"".....

pretul lui este de maxim 1 milion...problemele acestui procesor.:

-consuma foarte mult 95W....(un i7 al zilelor noastre cu 8 threduri consuma tot 95 w.)..deci fa o diferenta

-tehnologie de fabricatie este de 65 nanometri......(dupa asta a aparut 45 nanometri...si ultima aparitie 32 nanometri)

nu conteaza pe ce placa il pui...ce frecventa au ramii care ii pui...datorita faptului ca tehnologia de fabricatie a acestui procesor este VERY OLD>.....face procesorul limitat.

Daca vrei iti pot oferi eu un kit....placa de baza asus ..ce suporta 16 giga de rami...pe platforma AM3..si dual core din 2010 2.8 ghz la 280 de ron.

Atat tu si multi altii trebuie sa invatati o lectie importanta...un calculator i7...da clasa unui laptop i7 din aceeas gama...nu conteaza ce zic restu de pe forum..asta e realitatea.asa ca IN VIATA ta sa nu dai un calculator la schimb pe un laptop..

Daca cineva de pe acest forum are nevoie de componente de calculator...kituri sau alte jucarii va pot ajuta cu cea mai mare placere,trebuie doar sa imi spuneti.

Respect la toata lumea.

Edited by dany_love
Link to comment
Share on other sites

Daca tot te dai expert si spui ca noi gresim, macar nu spune si tu prostii:

-tehnologie de fabricatie este de 0.65 nanometri......(dupa asta a aparut 0.45 nanometri...si ultima aparitie 0.32 nanometri)

Ultima aparitie e pe 22nm, Ivy Bridge.

0.65 nm e fabula, ai cam incurcat ordinele de masura

Link to comment
Share on other sites

Krisler poftim procesorul tau man...te rog sa nu te iei dupa preturile de acolo..exprimate in USD....AIA e fabula..ce zic aia la 80 de dolari...a fost demult atat...te rog acceseaza linkul..este virus free.

Picz.ro - GAZDUIRE IMAGINI

Iar pentrul domnul the time...doresc sa iti aduc la cunostina ca am folosit termenul nanometru pentru ca este mai cunoscut...am preferat sa nu ma apuc sa ii transform baiatului ca 65 nanometri cat are el cpu este 0.065 microni...ca il incurc...uite poftim..am dat edit la post mai sus,sper ca esti happy acum

legat de ultima aparitie de la ivy brige da sunt pe 22 nm ai dreptate....acolo e mult marketing...sincer nu stiu daca aia sunt 22 nm reali...asta chiar nu stiu....

cat despre faptul ca amagesti baiatu aiurea aici ca o sa ia ''

'''''''Procesor + mobo + ram => 300lei'''''...parerea mea este ca il amagesti si isi face sperante aiurea...

salut

Link to comment
Share on other sites

Iar pentrul domnul the time...doresc sa iti aduc la cunostina ca am folosit termenul nanometru pentru ca este mai cunoscut...am preferat sa nu ma apuc sa ii transform baiatului ca 65 nanometri cat are el cpu este 0.065 microni...ca il incurc...uite poftim..am dat edit la post mai sus,sper ca esti happy acum

Domnule dany_love stiu ce unitate de masura ai vrut sa folosesti, dar ai fost mult pe langa. 0.65 nanometri nu este acelasi lucru cu 65 nanometri, iar de microni nu a zis nimeni nimic inainte sa incepi cu scuzele penibile. Nu ti-ai editat postul ca sa ma faci pe mine "happy", ci ca sa-ti rectifici prostiile spuse.

legat de ultima aparitie de la ivy brige da sunt pe 22 nm ai dreptate....acolo e mult marketing...sincer nu stiu daca aia sunt 22 nm reali...asta chiar nu stiu....

Sunt sigur ca nu ai masurat tu nici 32 nm pe Sandy bridge sa stii sigur ca aceea este valoarea reala, ci te bazezi tot pe specificatiile producatorilor.

Sau, daca ai fi facut vreo facultate in domeniu, ai fi invatat ca lungimea tranzistorilor nu poate fi aleasa la intamplare, ci trebuie sa respecte ecualiile lui Maxwell si relatiile lui Neumann Hermite. Pe scurt, intre 2 tehnologii succesive lungimea nanometrilor scade cu aproximativ 30%. Dupa 32nm nu poti sa ai decat o tehnologie de 22nm, iar viitorul ne asteapta cu o tehnologie de 15nm.

Imi pare rau daca am fost putin pe langa topic, dar nu imi place sa vad cum unii se dau experti in domeniu, dar se incurca la lucruri elementare.

Link to comment
Share on other sites

THEtime mergi la somn baiatule...si numai cauta atat pe google ca o sa obosesti.

nu ma apuc acum sa ma cert cu toti copii de pe forum..mergi la somn ca e tarziu si numai copil frustat ce esti..m-am saturat de oameni insuficient dezvoltati intelectual ca tine...

eu ii numesc ..barbati la kilogram....iti place sa ai tu ultimul cuvant...??poftim baiatule...il ai..eu habar nu am despre ce vorbesc..am 12 ani...bine ca stii tu...

salut.

stima.

Edited by dany_love
Link to comment
Share on other sites

@dany_love:

- Puteai da edit la post.

- "mergi la somn" nu este un argument tehnic. Daca vrei si te bazezi pe ceva, poti sa-l contrazici aducand argumente. Era vorba de o discutie tehnica sau am eu halucinatii de la atata cafea ?

kain_12 este imposibil prietene....dami tu mie 900 de lei si iti dau calculator cumplet I3.....cu video hd integrat cu tot ce vrei...

Vreau si eu un calculator de genul. Se poate ca in loc de clasicul disc sata sa am un "OCZ RevoDrive 3 X2 Max IOPS 960GB" ? Deci nu prea e tot ce vrem, e o configuratie foarte minimala si cu componente de proasta caliate.

Link to comment
Share on other sites

Sau, daca ai fi facut vreo facultate in domeniu, ai fi invatat ca lungimea tranzistorilor nu poate fi aleasa la intamplare, ci trebuie sa respecte ecualiile lui Maxwell si relatiile lui Neumann Hermite. Pe scurt, intre 2 tehnologii succesive lungimea nanometrilor scade cu aproximativ 30%. Dupa 32nm nu poti sa ai decat o tehnologie de 22nm, iar viitorul ne asteapta cu o tehnologie de 15nm.

Mai sincer sa fiu din cate stiu ecuatiile lui Maxwell descriu undele electromagnetice. Nu am auzit insa de folosirea lor in descrierea evolutiei tehnologice.

Repet. Nu cunosc prea multe.

Link to comment
Share on other sites

Daca tot esti politehnist, poate ai ocazia sa dai peste Max (laborantul de la proiectarea dispozitivelor numerice, automatica). Si-a pierdut ceva timp incercand sa ne explice legatura dintre legile lui Moore si fizica ce o studiem in primul an de facultate. Daca chiar esti interesat de demonstratii si ecuatii, poate iti fac rost de ceva documentatie. Idea in sine nu este asa complicata: performantele tranzistorilor CMOS nu depind liniar de marimea lor, dar exista anumite marimi la care tranzistorii functioneaza optim. Stiu ca aceste marimi au fost gasite plecand si de la ecuatiile lui Maxwell.

Nu e nevoie sa ma credeti, puteti intreba experti adevarati in domeniu, oameni care nu incep sa jigneasca atunci cand raman fara argumente.

Link to comment
Share on other sites

@dany_love:

- Puteai da edit la post.

- "mergi la somn" nu este un argument tehnic. Daca vrei si te bazezi pe ceva, poti sa-l contrazici aducand argumente. Era vorba de o discutie tehnica sau am eu halucinatii de la atata cafea ?

Vreau si eu un calculator de genul. Se poate ca in loc de clasicul disc sata sa am un "OCZ RevoDrive 3 X2 Max IOPS 960GB" ? Deci nu prea e tot ce vrem, e o configuratie foarte minimala si cu componente de proasta caliate.

salut tex.stai linistit ca nu ai halucinatii....legat de chestia care ai zis-o "'o configuratie minimala cu piese de proasta calitate''...sincer nu stiu daca i3 e asa de prost facut...eu uite am un i3 si o placa de baza ..minimala....si nu pot cere mai mult,merge extraordinar...are video hd procesoru ,cosuma putin,numai trebuie sa tin placi video sa le aud vajaitu..vu vu vu vu....e foarte silent...scot punctaje cu el la fel ca si cu i5u...si este putin sub i7....al meu scoate in win 7 scor 7.1...iar i7le scoate 7.2.........7.3......

LEgat de tehnologia care o doresti tu....OCZ RevoDrive 3 X2 Max IOPS 960GB.....sincer aia sunt nebuni...in tara nu cunosc pe nimeni care sa aiba asa ceva...e exagerat de scump...si cred ca nici nu e nimeni pe forum care isi poate permite...presupun...nu se justifica......exact ca la masini...dai 10.000 de euro iti iei un BMW...il tunezi maxim...scoti 4.5 secunde la 100 metri....dar tot nu esti multumit...iti iei dupaia ferari dai 300.000 euro pe el si scoti 3.5 secunde \100km...nu stiu daca o sa ma intelegi....dar din punctul meu de vedere ...pentru 1 secunda + la performanta...cei 290.000 euro nu sunt justificati...la fel si cu ocxu tau....din punctul meu de vedere pretul nu este justificat.

stima

Link to comment
Share on other sites

in jur de 11 mil dute la un depozit de pcuri si in 3 min teai rezolvat :))

un i7 second hand este vreo 7 milioane...si tu ii zici ca ia 11 milioane pe pentium d dual core...

vai doamne....va multumesc din suflet admini dragi ca nu m-ati facut moderator...ca asa as bana la ei...cred ca as ramane singur pe forum.:(((((

respect.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...