Jump to content
section11

Salutari ;)

Recommended Posts

Salut ma numesc Calin, am 16 ani. Imi place sa lucrez probleme de informatica in c++. De aproape 9 luni am inceput sa invat despre dezvoltarea web. Folosesc PHP, JavaScript si cred ca unul dintre cele mai secure framework-uri CodeIgniter. Sunt in cautare de noi metode de hacking pentru a ma putea ferii de ele. Voi ce imi recomandati sa mai citesc, ma gandeam sa trag mai multe ochiuri pe o carte de Apache si Unix, avand in vedere ca serverele sunt bazate pe Unix. Daca imi puteti recomanda niste carti care sa ma ajute sa fac site-uri cat mai securizate, si daca o sa ma ajute si la jsp.

Din nou salutari, o sa stau pe aici o perioada cat invat.

Link to comment
Share on other sites

Citeste tutoriale despre SQL injection, XSS, LFI, RFI, si ce mai gasesti, si incearca sa inveti sa faci si tu asa ceva, iar daca stii cum sa injectezi cod SQL sa zicem, vei sti si cum sa iti feresti scripturile de asa ceva.

Un server este bazat pe componente :), poate voiai sa zici ca sistemul de operare este bazat pe Unix, si ruleaza Apache ca server web, dar nu este in totalitate corect, o mare parte din serverele actuale si site-urile cunoscute ruleaza pe servere cu Windows Server si IIS :)

Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult. Si din cate vad lumea e primitoare pe aici :D. Asta imi place cel mai mult.

Stai sa vii cu tutoriale interesante sa vezi cat o sa te scuipe lumea in gura... Nu ai idee ce invidiosi sunt unii pe aici :P... Am vazut tutoriale foarte interesante, dar se trezea un morcovel bubuit de invidie sa posteze impotriva celuia care a postat.

ON:

Welcome.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...