Jump to content
Guest Nemessis

Apocalipsa dupa Nemessis [RST version (1)]

Recommended Posts

Am tot citit printre comentariile voastre (ma rog, mai cu seama primele 3 pagini) cat sa imi pot forma o opinie, zic eu, pertinenta.

Plec de la ideea ca, niciodata nu am fost la vot. Nu stiu daca e de bine, sau daca nu; Am considerat ca asta e modul prin care eu protestez (chiar daca, degeaba) impotriva prostiei si subculturii. Refuz sa cred ca dupa atatia ani de civilizatie trebuie sa aleg intre 2 sau 3 rele, astea fiind singurele optini.

Deci:

1. Ceea ce a spus Nemessis in postul cu care a deschis thread-ul, e un adevar crud care reprezinta un act mâr?av pe care partidele politice il comit, platind persoane nongrate si ieftine sa comenteze si sa infunde internetul cu propaganda lor scarboasa; Nu a ramas nici un mediu de comunicare nealterat. Ex: Antena3 il plangea pe Nastase, ca Felix e vandut politic, si trebuie sa prestez servicii, exact ca si o curva. In fine, ideea e ca, din pacate, in anul 2012 nu mai poti miza pe nimic din ziare (online/offline) sau TV. Incetul cu incetul toate mediile de comunicare a informatiei vor fi opturate si ne vom indrepta spre o democratie cu dictatori.

2. Am observat ca, oarecum, se vehiculeaza ideea "sustinerii PDL-ului" (ma rog, unii) pentru ca ar fi mai putin rai decat USL. Nu frate. Nu votam. Noi nu votam, parintii mei nu voteaza, prietenii mei nu voteaza. Facem in asa fel incat prezenta la vot sa fie formata din familiile cainilor din partide si plebea & pensionarii care se vand pe sarmale. Se trage un semnal de alaram, le punem bete in roate.

3. Un ultim punct in comentariul meu: Presupunand ca T. Basescu a fost ales prin vot, de catre POPOR pe o perioada de 4 ani, pentru ca ne balacim in democratie, actul care cere suspendarea lui, intocmit de catre USL e nimic altceva decat manifestarea unei dictaturi de ultima speta. Si asta e parerea mea, a unuia care nu voteaza si in mod normal nu da 2lei partide; Dar e vorba de principii. Si nu imi plac oamenii fara principii.

Link to comment
Share on other sites

Guest Kovalski

:| eu am cativa ani buni de cand am parasit Romania.. eu pana astazi nu am auzit de USL.. sincer, a fost nevoie sa caut pe google ce inseamna acronimul USL.. eu nu stiu din ce partid face parte Vadim Tudor.. da da da stiu e un pic cam sonat omu.. da sincer.. ne-ar curata tara de unguri, tigani, ciorditori, manelari, camatari, laturi, scursuri, etc.

ce USL ce MUE si alte cretinisme.. sunt aceleasi personaje sub un alt nume.

daca ar candida Cheloo la presedentie as fi primul care l-ar vota! pana atunci Vadim Tudor ramane cea mai buna optiune.

parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Hai sa va zic ideea mea despre "indreptarea" Romaniei (si nu numai):

Anarhie totala timp de 5-10 ani.

De ce? E nevoie ca toata mentalitatea asta tampita sa fie redusa la zero, e nevoie de o perioada de timp in care toti sa-si restructureze viata si sa-si restabileasca valorile. Dupa ce o sa realizam ca luptam pentru supravietuire, o sa apara si lideri competenti si impreuna o sa avem acelasi scop.

Pana atunci: Nastase se impusca in gusa, Basescu o arde prost, Ponta o suge, Crin o suge si el. O mare labareala.

Link to comment
Share on other sites

La proteste, Piata Victoriei, vreo 400 de oameni tacuti, cu foi cu diverse inscriptii, am stat putin apoi am mers la Universitate.

La Fantana, vreo 300 de oameni, si dupa cum zicea cineva, 50 de jurnalisti si 50 de ultrasi. A fost misto, am cantat, am urlat, am trecut strada in partea cealalta, dar nu prea a fost organizare...

Link to comment
Share on other sites

Pai nu ati avut la cine sa protestati mai @ Nytro . In mintea fiecaruia era TVA de 24% pe care il platiti in fiecare zi cand luati paine si tigari .

De fapt eu nu-mi dau seama pentru ce ati protestat , care erau cerintele ? Ce vroiati ,sa nu cumva sa va schimbe cineva TVA?

Edited by daatdraqq
Link to comment
Share on other sites

NU am fost PENTRU PDL. Am discutat deja cu prea multe persoane, m-am plictisit.

1. USL ?i PDL: aceea?i mizerie! - RomanianUltras.net

"Sigur ca sunt implicati, e in interesul lor, sa faca tot ce pot, pe mine ma deranejaza ca au incalcat constitutia, azi au modificat Monitorul oficial, vor sa aiba controlul Curtii constitutionale, vor sa desfiinteze Consiliului Na?ional de Atestare a Titlurilor, Diplomelor ?i Certificatelor Universitare (oare de ce?), au revocat Avocatul poporului, si vor sa demita presedintele, practica vrand sa obtina intreaga putere in tara, aceasta fiind practic o lovitura de stat, presedintele fiind ales prin VOT! O sa se ajunga din nou la ceva asemanator comunismului, o singura putere in stat, o dictatura, democratia o sa dispara. Citeste articolele de pe evz.ro sau adevarul.ro pentru mai multe detalii."

"Opinii fara informare, clasic, din auzite, nu am zis nimic de PDL, nu am zis ca "sunt curati" pentru ca NU sunt, nu am zis ca ei nu au incalcat legi pentru ca probabil au facut-o, dar nu in halul acesta. Am ascultat si eu ce spuneau si Basesc si Ponta si Antonescu (video) si tind sa nu le dau dreptate. Da, este tara lui Basescu, asa e, dar e asa pentru ca L-AM VOTAT (noi, romanii, chiar daca acum NU ne convine, L-AM VOTAT, e dreptul nostru constitutional). In urma demiterii, Crin Antonescu ar deveni presedinte, unul pe care NU L-AM VOTAT, practic instaurat cu forta (lovitura de stat?), cand presedintele se alege prin VOT. Sa astepte si USL-ul pana la alegeri, si sa vedem ca cu USL (care negociau posturi administrative cu UNGURII pisa-m-as pe ei de unguri) o sa o ducem mult mai bine... Daca tie ti se pare ca e mai ok asa, ca e ok ce face USL, o sa vedem in viitorul apropiat cat de bine o sa fie. Inca o data, ca sa fiu sigur ca ai inteles opinia mea: MUIE PDL"

Am luat cu Copy/Paste dintr-o discutie de pe Facebook, ce am scris.

Câte legi a înc?lcat USL de azi-diminea?? - Partide > EVZ.ro

STRATEGIE. Cum vrea USL s? îl suspende pe pre?edintele Traian B?sescu - Parlament > EVZ.ro

PRIMA VICTIM? A LOVITURII DE STAT A USL: Vasile Blaga, revocat de la ?efia Senatului - Parlament > EVZ.ro

România, amenin?at? cu suspendarea din UE

Curtea Constitu?ional?, blocat? prin „abuz de putere“

EXCLUSIV Premierul ?i-a falsificat CV-ul. Pre?edintele Universit??ii din Catania: Victor Ponta nu a f?cut niciun master la Universitatea Catania

USL l-a schimbat pe Vasile Blaga din fruntea Senatului. USL vrea s? controleze Parlamentul ?i Curtea Constitu?ional? în vederea suspend?rii pre?edintelui

Articolele de pe Jurnalul sunt de partea USL-ului, am vazut articole scrise de Victor Ciutac, PDL, care lucreaza la Jurnalul. Nu spun ca ceilalti de la evz sau adevarul sunt sau nu pro-PDL, dar na...

Cererea de suspendare a pre?edintelui Traian B?sescu, depus? azi de USL. Referendum, pe 15 sau 22 iulie | Jurnalul National

Parlamentul nu da lovituri de stat | Jurnalul National

Mark Gitenstein: "Suspendarea pre?edintelui va avea consecin?e serioase dac? nu va fi f?cut? constitu?ional" | Jurnalul National

PS: MUIE PDL, MUIE PSD, nu sunt de partea nimanui, sunt de partea "dreptatii", a democratiei, a respectarii constitutiei...

Cat despre TVA, Romania are "ceva" datorii pe care cumva trebuie sa le acopere, sau vom ajunge in situatia Greciei.

Link to comment
Share on other sites

Guest Nemessis

EVZ sunt pro PDL de ani buni. EVZ + B1 TV au fost printre putinii pro Basescu la alegerile prezidentiale trecute. Ii poti baga in acelasi jeg politic cu ziarele pro PSD fara sa iti faci griji ca gresesti cu ceva.

Link to comment
Share on other sites

Da, poate eu si alti romani suntem prosti, si nu vedem corect situatia.

Dar si ambasadorul SUA (Mark Gitenstein), Reuters si France-Presse, CNN, The Economist,Deutsche Welle, cei din Parlamentul European, din Consiliul European, presedintele Comisiei de la Venetia si probabil multi altii, sunt si ei prosti ca mine?

Acum la 10, se citeste cererea de suspendare, caz in care interimar fiind Crin Antonescu (care nu s-a prezentat la nici 20% din dezbaterile din Parlament la care trebuia sa ajunga si care nu iese din casa inainte de ora 13:00 parca, se odihneste na, e obosit) va primi pentru 3 luni aproape toata puterea presedintelui.

Info:

Pre?edintele Comisiei de la Vene?ia cere României s? respecte independen?a justi?iei

AFP: România într-o situa?ie îngrijor?toare dup? ofensiva puterii

Deutsche Welle: Noaptea democra?iei, cea?a ra?iunii

„The Economist“ despre Ponta: „M? numesc Paste. Copy Paste“

Presa interna?ional? comenteaz? criza politic? de la Bucure?ti ?i îngrijorarea observatorilor externi - Interna?ional > EVZ.ro

REAC?II DURE DE LA BRUXELLES. România, în pericol s? fie suspendat? din UE - Politica > EVZ.ro

Mark Gitenstein: "Când puterea e concentrat? în mâinile câtorva persoane, ??rile e?ueaz?" - Actualitate > EVZ.ro

Ambasadorul SUA: Dac? suspendarea pre?edintelui este f?cut? prin înc?lcarea Constitu?iei, aceasta va avea un efect serios - Partide > EVZ.ro

Mark Gitenstein: "Suspendarea pre?edintelui va avea consecin?e serioase dac? nu va fi f?cut? constitu?ional" | Jurnalul National

Suspendarea lui B?sescu, în presa interna?ional?: O criz? politic? risc? s? izbucneasc? în România | Jurnalul National

Reuters ?i France-Presse comenteaz? evolu?iile politice de la Bucure?ti | Jurnalul National

Nu spun ca PDL sunt mai cu mot, pentru ca nu sunt, dar se putea proceda ca in 2007 cu demiterea presedintelui, atunci aceasta miscare a fost facuta constitutional, acum e cert ca USL vor sa obtina intreaga putere in tara:tot un fel de dictatura este.

Link to comment
Share on other sites

Problema cu natia noastra e ca suntem viteji doar cand ne ajunge cutitul la os. Daca avem paine pe masa..ehehe, poa' sa ne futa cat vor, sa ne bage la gangbang si sa ne fure cat vor. N-o sa facem nimic, ba mai mult, o sa zambim. Nu sunt din Bucuresti ca sa pot sa ma implic in ceva, dar pot ajuta la o campanie de informare daca este nevoie.

Numai bine!

Merge asta, nu:

Ai nimanui..:)

Link to comment
Share on other sites

Incepand cu secunda 35 :->

dar par cam dezorganizati, s-ar putea sa aiba dreptate tipul asta...

Oamenii acestia nu au un mesaj unitar! Sunt un pericol pentru miscarea anticoruptie initiata de cele 14 ONG-uri. In felul acesta se disperseaza energia in mod ineficient. Sunt tineri intre 16 si 25 de ani dezinformati, care nici macar nu-si dau seama ca? stau pe post de "carne de tun

Link to comment
Share on other sites

shaggi. Da, nu a fost organizat, dar nici cele "14" ONG-uri (s-au prezentat fiecare cu cate un om sau doi de eram atat de putini?) nu au organizat nimic, a fost ceva spontan.

DuTy^ E si diseara de la 19:00, e posibil sa mai trec pe acolo, dar nu stiu daca am timp.

0x004 Nu, apar si eu in cateva cadre, dar abia m-am vazut eu.

alecseu E o idee in care cred, ii respect pentru ca vor binele tarii, oricum Piata Universitatii este "centrul", unii erau acolo ca sa nu darame fantana...

Link to comment
Share on other sites

ENCODED daca inclini catre USL inseamna ca ai o afinitate politica pentru unul dintre partidele din alianta. In cazul tau despre ce partid este vorba?

Nu am apartenenta politica ... dar ma gandesc oarecum destul de logic : In 8 ani de zile , nu s`a facut nimic in tara asta ... de ce as vota cu PDL ? Mai departe ... Degeaba votez cu un partid mic daca nu are o sustinere macar asemanatoare sau apropiata de cele 2 mari puteri in stat ( PDL - USL ) ... asa ca mai bine votez cu USL care nu au mai fost la guvernare de 8 ani , decat sa mai fie PDL`ul ... alta solutie nu este decat Regalitatea...care la noi nu este posibila ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...