Jump to content
daatdraqq

Samsung a pierdut procesul intentat de Apple in Statele Unite

Recommended Posts

Compania Samsung a pierdut procesul intentat de Apple in Statele Unite, care a acuzat incalcarea intentionata a unor patente in realizarea anumitor tablete si smartphone-uri. Instanta din Coreea de Sud a dat insa o decizie diferita.

Samsung va plati suma record de 1 miliard de dolari firmei Apple. Compania coreeana ar fi copiat anumite caracteristici ale produselor Apple, cum ar fi folosirea optiunii zoom prin atingerea ecranului telefonului.

In aprilie 2011, Apple a intentat proces companiei rivale Samsung si a cerut daune de 2,5 miliarde dolari.

La randul sau, Samsung a dat in judecata Apple, pretinzand despagubiri de 400 milioane dolari, insa acum a pierdut procesul.

Totusi, instanta a respins o parte din pretentiile financiare formulate de Apple, compania urmand sa primeasca numai 1 miliard de dolari daune.

Reprezentantii Samsung s-au aparat, sustinand mereu ca nu au copiat nimic, doar au oferit consumatorilor ce isi doreau: telefoane cu ecran mare.

Lovitura grea pentru compania Samsung. A pierdut procesul cu Apple si va plati 1 miliard de dolari

Link to comment
Share on other sites

Daca ti-as zice cate a copiat Apple pentru a face iShit de la alte smartphoneuri de pe vremea lui Pazvanti ai caca caramizi.

iti dai seama ca faptu ca e telefon e copiat dupa un telefon mobil...dar ce a adus revolutionar asta a shutit...iar oamenii au fost mai smecheri ca altii si si-au cerut drepturile... tu nu ai face la fel ?

Link to comment
Share on other sites

Si apple de unde a plecat cu iPhoneu? Nu de la alte telefoane? Nu stiu care a fost primul telefon mobil care-ti putea da posibilitatea sa salvezi numerele in agenda(si nici nu ma indur sa caut), dar asta ar insemna ca ei sa poata da in judecata toate celelalte companii intrucat ofera utilizatorilor aceasta posibilitate, fapt ce nu fusese posibil pana atunci. Judecata tipica Apple.

Link to comment
Share on other sites

era si culmea ca tribunalul din america sa le dea dreptate la coreeni.e vorba sa le mai taie din maioneza la coreeni. prea au luat-o inaintea lu iphone.mai ales in america.ce pula lu vighias, vorbim de nationalismul american.adica iphone nu a ciordit nimic de la telefoanele mobile? nuuuu doamne fereste nici alarma d trezire nici rubrica nimic.

Link to comment
Share on other sites

samsung a avut mereu probleme de soft din cate stiu eu am o presimtire la iphone5 ca o sa fie softu de "cacat" so or s-a se stinga asa vreo 10 milioane intr-o zi sa vezi ras :)) cum a fost cu samsung 5223 nu mai stiu exact numaru :))concluzie putea sa castige oricare dintre ei ca nu mai cumpar in viata mea samsung si apple nu-mi permit :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...