Jump to content
pyth0n3

[Important]Calendar Sesiuni AnsiC|PHP|Linux

Recommended Posts

In acest topic se vor publica orariile sesiunilor pe acest forum care evident vor trebui sa coincida cu caledarul oficial.Aici fiecare va putea posta sperand ca userii care au votat pentru crearea acestor cursuri sa participe la ele.

Astazi la ora 20:00 a fost tinuta o alta sesiune PHP la care au participat cativa useri care pot fi numarati pe degetul unei maini, (pardon vroiam sa spun pe degetele unei maini) Pentru cei care organizeaza cursurile este important ca userii sa participe deoarece pe langa faptul ca o persoane pierde din timpul pretios ca sa tina un curs gratuit ar trebui sa il tina singur deoarece nici macar cei care au votat pentru crearea cursurilor nu participa.Inteleg ca nu aveti timp dar daca ma intreb cand a fost timp vreodata?Momentan cursurile vor continua dar materialul nu va fi pus la dispozitia fiecaruia.Spre exemplu screen-ul cursului de astazi poate fi descarcat doar daca completati urmatorul form Get Download Codes.In acest form confirmati faptul ca veti participa la urmatorul curs si veti primi codul de download la adresa de email specificata.

confm.pngIn momentul in care confirmati ca veti participa si nu veti face prezenta nu veti primi urmatoarele Screen-uri.Tin sa precizez ca link-ul va fi valabil pana duminica (sper ca si interesul vostru sa fie valabil).Cei care primesc codul de download sunt rugati sa nu faca sharing.Cei care vor face sharing primind codul vor fi eliminati din urmatoarele sesiuni.

Rog cei care se ocupa de cursuri sa isi publice orariile in calendarul oficial si in acest topic

NOTE:

In momentul in care vom observa ca userii isi vor pierde intereseul asupra sesiunilor ne vom pierde si noi interesul asupra acestor lucruri si ne vom ocupa de lucruri mai importante.Incepand cu data de 15 septembrie vom crea un form unde fiecare va anunta participarea la sesiune iar daca nu se vor strange cel putin 10 persoane nu vom tine sesiunea.

@Synthesis in cazul in care nu vor fi cel putin 10 useri la urmatoarea sesiune decizi tu daca vrei sa tii sesiunea sau sa o inchizi.(idea ar fi sa o inchizi deoarece un procent mai mare de 10 au votat PHP ).Cat despre AnsiC voi inchide sesiunea daca numarul userilor va fi sub 10 si sper sa intelegeti de ce am ales sa fac acest lucru.(Crearea unei sesiuni imi ia destul din timpul liber si nu o fac pentru bani asadar efortul de a participa ar putea rasplati ceea ce in mod gratuit vine facut pentru a impartii informatia.)Readuc aminte ca sesiunile AnsiC vor continua in flux normal dupa data de 15 septembrie.

Acestea fiind spuse va astept la urmatoarele sesiuni si in acelasi rand astept sa fie confirmata oficial in calendar data si user-ul care va tine sesiunile Linux dealtfel vom cauta un voluntar sau in cel mai rau caz vom elimina cursul.

Edited by pyth0n3
Link to comment
Share on other sites

Updates.

Ca sa demonstram ca ceea ce facem nu e o pierdere de timp invitam userii care vor sa participe la urmatoarea sesiune PHP care se va tine pe data de 6 Septembrie sa confirme acest lucru accesand urmatorul link.Subscribe.Daca vor fi mai putin de 10 sesiunea nu va avea loc si vom reprograma totul pentru o alta data.Daca userii care completeaza form-ul nu vor participa si nu vom avea cel putin 10 useri pe data de 6 la ora 20 vom inchide sesiunea.Inscrierile se pot face pana duminica iar daca duminica lista nu ajunge la cel putin 10 persoane anulam data inainte de a incepe sesiunea.Momentan 2 useri au confermat ca vor participa

FredX

shaggi

Lipsesc inca 8 pentru a completa lista.Decizia pe care am luato este definitiva, deoarece fiecare din noi a depus efort pentru acest proiect .Cat despre ora sesiunii suntem destul de corecti si cursul va incepe la ora 20:00 nu la 20:01.Va sugerez sa va creati o agenda, sa va programati lucrurile , sa va sincronizati ceasurile.Noi vom sincroniza timpul folosind urmatorul portal The World Clock – Time ZonesVa trebui sa va organizati si sa fiti precisi precum ceasul elvetian ("Swiss made").

Note:

Va reamintesc ca nu vom fi dispusi sa reprogramam o sesiune mai mult de 3 ori.Daca este necesar si userii vor confirma ca nu reusesc sa faca fata , noi vom renunta la acest proiect lasand altora oportunitatea de a face ceea ce le trece prin cap folosind directive diverse de administrare.Cei care au intradevar nevoie vo participa indiferent de circumstante.

Link to comment
Share on other sites

In momentul in care confirmati ca veti participa si nu veti face prezenta nu veti primi urmatoarele Screen-uri.Tin sa precizez ca link-ul va fi valabil pana duminica (sper ca si interesul vostru sa fie valabil).Cei care primesc codul de download sunt rugati sa nu faca sharing.Cei care vor face sharing primind codul vor fi eliminati din urmatoarele sesiuni.

De ce sa tai accesul la informatie celor care nu pot / nu au timp sa participe la curs ?

Vrei sa faci ceva , fa-o calumea si lasa cursurile publice :) . Class students oricum o sa ai , aia vor fi baietii care vor fi priveligiati sa rezolve primii probleme propuse si care vor putea interactiona cu profii .

Link to comment
Share on other sites

De ce sa tai accesul la informatie celor care nu pot / nu au timp sa participe la curs ?

Un singur lucru pe care l-am invatat pana acum este ca nimic nu poate fi obtinut prin comoditate.Daca un lucru este in interesul meu imi fac timp oricat de ocupat as fi.Timpul vine organizat si programat intro agenda.
Link to comment
Share on other sites

@curiosul Ten minus five equals five si curiosul + 9 = 10

1.u0m3

2.eassy

3.ps-axl

4.passfig

5.drgs

6.xZu

7.Koala

8.FredX

9.shaggi

Chiar daca ma asteptam sa participe mai mult de 10 useri cu greu s-au strans 10 .Urmatoarea sesiune nu va fi momentan anulata.Multumesc celor care au depus efortul pentru a participa.

Edited by pyth0n3
Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

Cursul de PHP va avea loc in aceasta seara de la ora 8:00. Daca suntem minim 15 oameni incepem cursul, daca nu il amanam. Sa nu aud ca 15 e un numar mare pentru ca la curs s-au inscris pe liste peste 50 de persoane.

EDIT: Cursul a fost amanat pentru 23 septembrie.

Edited by Dragos
Link to comment
Share on other sites

@rtfmplay Probabil ideile noastre sunt prea Old School si s-au nascut inainte sa apara Skype de acea am adoptat un template clasic, oricum eu as tine cursurile intro sesiune telnet pe un server Unix cu un terminal serial daca ar fi posibil sau in cel mai rau caz intro sesiune criptata ssh sa nu spun ca nu am avoluat .Cel putin eu am ramas fidel terminalului si nu cred ca imi voi schimba idea.Parerea altora ar putea fi contrara cu a mea dar eu am petrecut cei mai multi ani in fata unui terminal Unix si nu pot avea o parere diversa.Puteti descarca Screen-ul 5-php-session impreuna cu logurile de la sesiunea de astazi de pe portalul cursurilor.Urmatoarea sesiune PHP va fi pe data de 28 ora 20.Readuc aminte ca punctualitatea este importanta iar daca nu vor fi un minim de 15 persoane synthesis nu va amana sesiunea.

Edited by pyth0n3
Link to comment
Share on other sites

OldSchool am ramas si eu, dar ma gandesc la skype pentru ca vocea inseamna altceva, sa poti pune o intrebare prin viu grai e diferit. Profesorul va prezenta materialul iar cand cineva are o intrebare in mod ordonat isi tasteaza numele iar profesorul ii poate confirma ca are cuvantul. Cred ca este ceva sa asculti vocea mea care citeste textul asta si altceva sa il citesti cu mintea ta! Am putea incerca un beta pe skype sa vedem cum iese. Ce parere ai/aveti?

Link to comment
Share on other sites

Am testat deja cateva aplicatii si am ajuns la concluzia ca Free Online Business Collaboration & Social Apps, Web Collaborative Services by Banckle ofera o aplicatie destul de performanta care acopera deja caracteristicile skype dar vine implementat si un sistem de slide si diverse alte optiuni, problema insa este ca nu ne mai complicam cu nimic deoarece putini mai au un interes asupra programarii sau cursurilor , majoritatea au doptat noul stil unde vin folosite soft-uri create de catre altii cu scopul de a distruge si acest concept il chiama hacking,noi am intrat din greseala in epoca facebook dar nu ii apartinem.O data ce voi termina cursurile voi colabora doar cu cateva persoane care isi dau interesul, probabil la un proiect personal, in rest voi renunta la sustinerea unui grup care nu exista si ma voi retrage pentru a lasa altora posibilitatea.Sunteti voi cei care veti aduce ideile si le veti pune in practica.

Link to comment
Share on other sites

Reminder:

Fifth PHP Session September 28, 2012 @ 20:00

Synthesis va anula sesiunea daca nu se vor face un minim de 15 prezente.Avand in vedere faptul ca sesiunea incepe la ora 20 se cere ca userii sa fie deja prezenti cu 10 minute inainte.A fost trimis si un email la cei 149 de useri inscrisi cu o adresa de mail valida cu un reminder general pentru urmatoarele sesiuni.

mailfs.png

P.S. Se cauta si o persoana care va face un ScreenRecording maine deoarece user-ul XOperator nu va fi disponibil.Cel care se va ocupa de acest lucru este rugat sa ne trimita un email prin care ne confirma ,asadar ii vom trimite un server FTP unde va putea face upload.Pentru linux poate fi foosit xvidcap sau RecordMyDesktop fiind doua software-uri de calitate.

Edited by pyth0n3
Link to comment
Share on other sites

@Dragos OK , anunta-ma doar inainte ca am programat un newsletter care trimite email in automat cu 24 de ore inainte.Daca nu vreti sa mai primiti mesaje pe adresa de mail raspundeti la ultimul mesaj primit cu un mesaj de tipul REMOVE ME in titlu.Un sondaj facut astazi demonstreaza ca din 149 de useri care au primit email-urile doar 26 de membri le-au citit.Din acesti 26 de useri se poate demonstra ca sunt membri activi dar nu toti participa la acelasi curs.

@DarkyAnge am facut un mic update (o mica greseala facuta in graba)

Edited by pyth0n3
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...