Jump to content
hades

Avatarele voastre

Recommended Posts

Observ ca deja a devenit un trend printre cei de pe forum sa isi asocieze nicknameului un avatar "d-ala ca la anonymous".

Sunt curios cati dintre voi stiti ce reprezinta cu adevarat masca aia, de la ce a plecat ideea si cine e "initiatorul". Pentru ca de altfel, imi pare rau sa va distrug visele si sa va spun ca nu Anonymous a inventat gaura din macaroana.

Dada, sunt gata sa iau warn & shit. Totusi, din nou, sunt curios cati dintre voi, stiu povestea mastii. Fara sa caute pe google, acum.

Link to comment
Share on other sites

Guy Fawkes, se crede a fi primul terorist al istoriei, si cred ca majoritatea am vazut "V for Vendetta", deci sigur stiu despre cine este vorba :)

Si da, sunt de acord, multi folosesc masca aceea dar nu stiu defapt dupa fata cui a fost facuta si de ce.

EDIT: Poza cu conducatorul Anon: http://i48.tinypic.com/8z0ihh.jpg

Edited by BogdanNBV
Link to comment
Share on other sites

Guy Fawkes a intrat in istorie cu "Gunpowder Plot", care a fost un atentat asupra lui King James, dar tipul (Guy Fawkes) a fost prins de parlamentari cu mai multe butoaie de praf de pusca.

Judecat -> condamnat la moarte. Toata treaba a fost prin 5 noiembrie, motiv pentru care si in filmul V for Vendetta se tot recita:

Remember remember the fifth of November

Gunpowder, treason and plot.

I see no reason why gunpowder, treason

Should ever be forgot...

Si totusi, multa lume asociaza masca cu Anonymous sau V for Vendetta, cand ea, de fapt, e reprezentarea lui Guy Fawkes.

Link to comment
Share on other sites

@alecsu:

Da, pentru ca Anonfags o poarta, lumea ii considera quul, unici, magici si mari voevozi si toti cred ca ei au inventat internetul chiar. Tin minte ca dupa ce am vazut filmul prin 2006-2007 mi s-a parut asa de epic V incat voiam si eu o asemenea masca, dar n-am gasit pe atunci si multa vreme mi-am dorit o masca dinaia, dar cand am vazut ca vin bazatii astia si toti incep sa aibe masti Guy Fawkes mi s-au naruit visele :(

Link to comment
Share on other sites

Oricum e un cacat anonymous.DDoS poate sa dea si bunicamea cu LOIC.Faza e ca retardatii astia de la TV ii arata pe aia de parca ar fi Dumnezeii internetului."A fost daramat site-ul CIA", ma bufneste si rasul aia aveau un cacat de infrastructura oricum, a povestit un agent intr-un interviu.Si oricum nu inteleg ce rezolvi daca dai ddos la CIA ca doar nu le furi coordonatele submarinelor nucleare.

Link to comment
Share on other sites

Oricum e un cacat anonymous.DDoS poate sa dea si bunicamea cu LOIC.Faza e ca retardatii astia de la TV ii arata pe aia de parca ar fi Dumnezeii internetului."A fost daramat site-ul CIA", ma bufneste si rasul aia aveau un cacat de infrastructura oricum, a povestit un agent intr-un interviu.Si oricum nu inteleg ce rezolvi daca dai ddos la CIA ca doar nu le furi coordonatele submarinelor nucleare.

Esti penibil frate; Mai mult ca sigur si tu ii idolatrizezi. Era vorba despre o masca, un concept, o idee; Dar tu faci legatura cu Anonymous. Keep up the good work!

Link to comment
Share on other sites

Daca intrebi pe strada 100 de pustani corditi sau 100 de plapumarese despuiate cine a fost Ciprian Porumbescu, fac pariu ca nu stiu nici macar 20% din ei. Poate te si scuipa, ca faci misto de ei.

Baaaaaa, dar ce sistem de valori pretentios ai. Eu m-as multumi sa ii intreb de Avram Iancu, Nicolae Balcescu si Antonescu.

Link to comment
Share on other sites

Esti penibil frate; Mai mult ca sigur si tu ii idolatrizezi. Era vorba despre o masca, un concept, o idee; Dar tu faci legatura cu Anonymous. Keep up the good work!

Conceptul il inteleg.Ideea o inteleg.Dar pe mine ma deranjeaza publicitatea proasta si idiotii astia de la televizor care cica fac ei stirile.Ei sunt cei care nu inteleg si baga in mintea oamenilor tot felul de cacaturi.

Daca toata lumea ar prelua invataturile de la sursa si nu de la tot felul de oameni care pana la urma schimba ideea de baza, sistemul de valori ar fi fost normal.

Nu am mai vedea oameni care vor sa ajunga ca Becali pentru ca el e bogat.Da, probabil e bine sa ai bani, dar asta nu inseamna ca nu te mai duci la scoala pentru ca nici Becali nu a mers si el acum este bogat.

Edited by DiP
Link to comment
Share on other sites

Conceptul il inteleg.Ideea o inteleg.Dar pe mine ma deranjeaza publicitatea proasta si idiotii astia de la televizor care cica fac ei stirile.Ei sunt cei care nu inteleg si baga in mintea oamenilor tot felul de cacaturi.

Tu te-astepti sa primesti informatii la TV? Informatia se castiga, nu se primeste; Prin munca, research si multe altele. Tie ti se ofera dreptul la informare (intr-o oarecare masura); De-aici incolo ai de depus munca serioasa. Cu cat mai serioasa munca, cu atat mai de calitate e informatia pe care o asimilezi.

Link to comment
Share on other sites

Guest Kovalski

Masca nu reprezinta pentru mine Anonymoloz, nu nu, nici pe departe.

Ceea ce reprezinta pentru mine (inspirat din "V from Vendetta") este o revolutie, o idee de schimbare, o dorinta de mai bine.

O rebeliune impotriva sistemului.

ps. banuiesc ca threadul asta ma tintea in special pe mine, scuze de intarzierea raspunsului, vizionam un film.

Link to comment
Share on other sites

majoritatea dupa wap si web folosesc pseudonimul de Anonymous si folosesc de asemenea avatare cu acestia....asta aratand faptu ca multi chiar apreciaza Anonymous !!! si eu sunt unul dintre cei care apreciaza aceasta grupare sunt de acoord cu actiunile lor ! :)

Faptul ca multi apreciaza un lucru, nu inseamna neaparat ca lucrul respectiv merita apreciat. De ce apreciezi gruparea? Din cauza spiritului de turma indus de mass media?

Link to comment
Share on other sites

Guest Kovalski

@JerryCo, Eu ma pis implicit pe toata gruparea Anonymoloz si pe toti adeptii lor!

Masca nu reprezinta deloc acea grupare (poate acum da) dar cu siguranta masca este un simbol al libertatii si al revolutiei impotriva sistemului.

Este total gresit sa asociezi portretul lui Che Guevara cu altceva decat revolutia pe care a condus-o.

La fel cum este total gresit sa asociezi masca lui Guy Fawkes cu Anonymoloz.

Edited by ps-axl
Link to comment
Share on other sites

majoritatea dupa wap si web folosesc pseudonimul de Anonymous si folosesc de asemenea avatare cu acestia....asta aratand faptu ca multi chiar apreciaza Anonymous !!! si eu sunt unul dintre cei care apreciaza aceasta grupare sunt de acoord cu actiunile lor ! :)

Anonymous este condus de cativa smecherosi plini de bani la ora actuala care nu mai au chef de nimic. In schimb, zeci de milioane de pusti vor sa se alature in anonymous si spera ca intr-o zi sa faca parte din aceasta grupa. De altfel, gruparea nici macar nu exista, cei mari frecandu-si carasul de fotomodele pe canapele de lux.

Intr-un cuvant nu ai cum sa apreciezi ceva ce nu exista concret!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...