Jump to content
FiliBlox

Deunde sa incep in invatarea PHP?

Recommended Posts

Salut,vreau sa ma pun serios pe invatat php,mysql.Am 17 ani si cred ca e timpul sa inteleg mai bine programarea.Imi doresc ca pe viitor sa imi castig existenta din asta.Sunt o persoana serioasa si care se tine de treaba.Mi-as dori pe cineva care poata sa ma invete sau daca nu, macar sa ma ajute cu sfaturi sau tutoriale de pe internet.

Vorbesc serios,si va rog frumos nu lasati comentarii tampite ! PACE :)

Edited by FiliBlox
Link to comment
Share on other sites

ca sa inveti PHP&MySQL trebuie sa stiii HTML(este bine ca in momentul cand inveti HTML sa inveti si CSS ), in cazul in care aceasta conditie este indeplinita poti trece la pasul urmator adica PHP&MySQL, pentru asta iti recomand php.net este un site foarte bun pe care l-am folosit la inceput de asemenea poti cauta pe google si alte tutoriale in functie de ce ai nevoie

Link to comment
Share on other sites

O sa te plictisesti daca stai sa citesti toate tutorialele alea.

Eu zic sa-ti faci un site micut, fara o platforma anume, fiindca nu trebuie sa stii programare ca sa folosesti wordpress/joomla, si sa incepi sa modifici fiecare lucru in parte. Nu acorda prea multa atentie la inceput, fiindca trebuie sa faci greseli ca sa stii cum sa le rezolvi. Eu asa am inceput si stiu destul de bine PHP.

Succes!

Link to comment
Share on other sites

de ce Javascript inainte de php ? nu va inteleg

FiliBlox iti dau un sfat prietenesc invata js si python sa zicem, php-ul decade, js-ul este mai complex ca concept decat php-ul, back end-ul se poate scrie in js exista nodejs, tu faci cum doresti insa asta e sfatul meu

Link to comment
Share on other sites

no ,am vazut la multi conceptul ca php-ul decade ...

acuma depinde ce faci ,ca daca faci un proiect gen facebook ..logik ca trebuie mult mai mult decat php ...dar daca faci un proiect normal ...php-ul este si va ramane mult timp (parerea mea) un limbaj de programare ce se va cere pe piata ...e foarte bine sa nu te opresti doar la el

cum spunea si colegul mai sus ..e ok sa treci si prin pyton si chiar prin canvasuri si javascript pentru mobile si html 5 ..astea sunt chestii de viitor ...si parerea mea astea sunt viitoarele aplicati de prezentare web

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...