Jump to content
co4ie

Parere Laptop

Recommended Posts

ASUS - Laptop N76VZ-V2G-T1176D (Intel Core i7-3630QM, 17.3"FHD, 8GB, 750GB @7200rpm, nVidia GeForce GT 650M@2GB, USB 3.0, HDMI) merge beton, zboara.Ca sa te "bucuri" deplin de el, mai cumpara si un ssd-u de min 240 Gb, de preferinta samsung sau intel, si baga ssd-ul in el, in locul dracoveniei aleia de strutocamila (aka hard ssh).

O sa-ti creasca viteza de "reactie" si o sa-ti mareasca autonomia, cam cu o ora, + ca e imun la socuri fizice, vibratii (poate il iei in masina, pe tren, cu bicicleta, in pat, etc.Am futut un harddisk sata, 5400 RPM, l-am umplut de bad-uri, cand am dat intr-o groapa, la nici 70km/h.Laptopu era in masina pe scaun, functiona, insa nu a rezistat socurilor)

Si da, asteapta pana pe 23, ca si o reducere mica, o sa-ti permita sa economisesti de un alcool ceva, sa dai de beut prietenilor, cand le prezinti "jucaria".

Edited by Sithalkes
Link to comment
Share on other sites

@Sithalkes: Merci mult ... o sa tin cont de parere doar ca as prefera varianta de 15" (ASUS - N56VZ-S4264D )

@Oust: Sunt in miscare 90% din timp ... Si o sa il folosesc doar cu linux pt multe lucruri ... de la programare la john si aircrack ...

Edited by co4ie
Link to comment
Share on other sites

Mai pune niste banuti in plus si i-al pe asta, Asus 15.6'' G55VW-S1025D Ivy Bridge Core i7 3610QM 2.3GHz 8GB 750GB GeForce GTX 660M 2GB Black Notebook / Laptop - PC Garage

Sau ai o alta alternativa aici http://www.pcgarage.ro/notebook-laptop/lenovo/ideapad-y580-ivy-bridge-core-i7-3610qm-23ghz-6gb-782gb-geforce-gtx-660m-2gb-win-7-home-grey/ cu aceasi placa video GTX 660M, care este peste ceea ce a mai fost postat pana acum.

EDIT: E exact ceea ce ti-a pus si robertu, doar ca e mai ieftin.

Link to comment
Share on other sites

pentru dfiecare model prezentat aici sau gasit pe net verific intai existenta driverelor sau modul in care se comporta acestea, configurari si altele ... dau un ban si vreau sa il pot folosi la maxim !

In legatura cu Lenovo ... parca am ceva retineri in a-mi cumpara unul .. nu stiu de ce dar (chiar daca au ~ aceleasi configurari cu alte marci de renume) parca ma astept sa am mai multe probleme cu el (brainwashed)...

Asus - am placa de baza la desktop de la asus si nu m-am inteles deloc bine cu ea ... intradevar e veche tare dar, cand am cumparat desktop-ul era printre cele mai bune si driverele pentru linux si windows lipseau ~ in totalitate, nici acum nu gasesc driver audio pt linux (chiar daca e realtek chip-ul driverele nu merg si asus nu ofera si nu a oferit niciodata suport) ... in schimb mi-a placut Asta

Samsung Ador telefoanele lor si cred ca e una dintre cele mai bune firme in domeniul it-electro... dar din cate stiu se incalzesc destul de tare si eu o sa il folosesc intensiv cu cu multe procese la maxim ... alte pareri ??

Dell eveam pata pusa pe n5110 dar nu au placa video care o vreau eu ... sau asta dar e peste pretul pe care vreau sa il dau ...

Sony mi se pare aberant cat cer pe un laptop ...

HP lucreaza mai mult cu ATI ... si nici nu au cine stie ce performante notabile...

Dell/AlienWare Scumpe ... bune dar prea scumpe ...

Acer Au preturi Bune ... dar nu stiu prea multe despre ele ... voi?

Apple nici sa nu aud de ele ...

Wireles NIC nu prea ma intereseaza in mod expres pt ca o sa folosesc o placa externa dar nu ar fi rau sa suporte si aia monitor/injection ...

Edited by co4ie
Link to comment
Share on other sites

Fujitsu-Siemens: Nu î?i recomand. Eu am avut. Câ?iva cunoscu?i de-ai mei au avut (modele diferite). Al meu s-a ars dup? ce l-am ?inut ~10 ore în stand-by ?i pe de-asupra era mereu încins. ?i ceilal?i au p??it la fel, dup? utilizare continu? (cam 5 ore) ?i astfel de lucruri normale (când vine vorba de alte laptop-uri) s-au ars.

Asus: Am auzit numai de bine de iei (de?i nu cunosc pe nimeni s? aib? Asus)

Toshiba: ?tiu pe cineva care are ?i nu a avut probleme. Nu se înc?lze?te, rezist? la ?ocuri etc. ?i are unul cu i5.

Link to comment
Share on other sites

@gotroot: Sper sa il prind la reducere de black friday ... bugetul meu e de 1000E si intins la maxim il iau pe asta, dar mai vreau si placa wifi externa si geanta daca e ... si altele ... dar pana la urma daca nu e la reducere tot il iau ...

@cifratorul: Din cautarile mele dell lucreaza mai mult cu ati si intel (mai putin la alienware si alea sunt peste bugetul meu)... eu vreau nvidia de cel putin 2gb preferabil gtx ... asa ca a ramas o lupta intre astea 2 Link unul are ca plusuri designul si placa video celalalt are pretul si cam atat ... Link apasa compara si vezi si tu ...

Oricum...daca sunt reduceri nesimtite (cum sper sa fie) o sa ma arunc si mai sus ...

Edited by co4ie
Link to comment
Share on other sites

@bogtheman: Din cate stiu eu G75 si g55 au cam aceleasi componente ... daca ai cum si bineinteles daca vrei ... poti da urmatoarele comenzi

lspci 
ifconfig
iwconfig
lshw -class network

in linux (backtrack sau ubuntu) si sa imi dai rezultatele pe privat??

Nu ma deranjeaza greutatea ... nu poti avea si laptop performant si usor si ieftin ...

De black friday am strategia mea... sper doar sa fie la reducere g55vxw ...

Edited by co4ie
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...