Jump to content
crs12decoder

Cateva intrebari generale.

Recommended Posts

1) Daca ai doua bile, ambele arata la fel. Insa una are 10Kg, iar alta are 1Kg(una e de fier, alta e de plastic). Tii bila de fier in mana dreapta si pe cea de plastic in mana stanga la aceeasi inaltime fata de sol. Le dai drumu in acelasi timp. Care va cadea prima pe pamant?

2) Cinci tipi, de vârste diferite, intr? într-un bar ?i se a?eaz? la o mas? rotund?. Care este probabilitatea ca ei s? se a?eze în ordinea cresc?toare dup? vârst??

3) Ai cinci bile care arat? la fel. Una dintre ele este pu?in mai grea decât celelalte. Ai la dispozi?ie un cântar de tip balan??. Care este num?rul minim de încerc?ri în care po?i detecta bila cea mai grea?

4) De ce astronautii plutesc in spatiu?

Edited by crs12decoder
Link to comment
Share on other sites

1) daca ambele au aceeasi dimensiune (raza) atunci vor cadea amandoua in acelasi timp.

daca una e mai mare decat cealalta, cea mai mica va cadea prima (datorita frecarii mai mici cu aerul)

2) Daca ei se cunosc intre ei, potrivit normelor sociale cel mai in varsta se aseaza primul urmat de ceilalti...

3) 4 incercari

4) nu plutesc, stau in imponderabilitate datorita lipsei de atractie gravitationala. In timp vor fi atrasi de cel mai apropiat obiect cu masa cea mai mare... (nava sau un asteroid)

Link to comment
Share on other sites

1. Ating solul in acelasi timp, pentru ca acceleratia gravitationala este aceeasi pentru ambele.

Raspuns aiurea 1: Cealalta!

Raspuns aiurea 2: Cea rosie!

Raspuns aiurea 3: Daca le dai drumul pe picioare, Murphy spune ca cea de fier va cadea prima!

2. Cel mai tanar se aseaza oriunde. Probabilitatea ca dupa el sa se aseze urmatorul ca varsta este 1/4. Probabilitatea ca dupa al 2-lea ca varsta sa se aseze urmatorul ca varsta este 1/3. etc.

Astfel, probabilitatea este (1/4 * 1/3 * 1/2) * 2 = 1/12.

* 2 pentru ca se pot aseza in ordine crescatoare in sens trigonometric sau in sensul acelor de ceasornic. Revin cu un desen daca e neclar.

3. 2 incercari. Nu explic cum decat daca mi se va cere.

4. Astronautii nu plutesc in spatiu. Eu asociez plutitul cu stationarea la suprafata unei ape, ceea ce nu este cazul in spatiu.

Astronautii nu cad pe pamant atunci cand se afla in spatiu pentru ca forta gravitationala este suficient de mica incat sa nu mai atraga semnificativ corpurile astronautiilor.

In fapt, forta gravitationala este inlocuita cu forta atractiei universale, forta invers proportionala cu patratul distantei dintre cele doua corpuri. Cu alte cuvinte, astronautii se afla suficient de departe de orice corp ceresc incat sa nu fie atrasi de acestea in mod semnificativ.

Link to comment
Share on other sites

1.Bila de fier ajunge prima. Ii aceeasi logica ca si atunci cand lasi o bila de bowling si un balon. Fizic ii acceleratia = forta totala/masa. Forta totala e forta gravitationala (g*m)- forta de frecare (care e egala pt amandoua) - forta lui Arhimede sau cum ii zice(tot egala). Faceti voi calculele :P

2. 2/5! = 2/120 = 1/60

3. 2 incerari. masori primele 2 - daca difera ai bila mai grea

- daca sunt egale masori urmatoarele 2 - daca difera ai bila mai grea

- daca sunt egale => a 5-a bila e mai grea

4. fortele gravitationale asupra lor sunt insesizabile (nu cred ca sunt chiar inexistente)

Link to comment
Share on other sites

La 3 am alta metoda decat Cristi, dar tot cu 2 incercari. Pui cate doua bile pe fiecare taler al balantei. Daca sunt egale, a 5-a e cea mai grea. Daca nu sunt egale, atunci compari cele doua bile de pe talerul unde greutatea e mai mare.

Edited by bcman
Link to comment
Share on other sites

1) Daca ai doua bile, ambele arata la fel. Insa una are 10Kg, iar alta are 1Kg(una e de fier, alta e de plastic). Tii bila de fier in mana dreapta si pe cea de plastic in mana stanga la aceeasi inaltime fata de sol. Le dai drumu in acelasi timp. Care va cadea prima pe pamant?

2) Cinci tipi, de vârste diferite, intr? într-un bar ?i se a?eaz? la o mas? rotund?. Care este probabilitatea ca ei s? se a?eze în ordinea cresc?toare dup? vârst??

3) Ai cinci bile care arat? la fel. Una dintre ele este pu?in mai grea decât celelalte. Ai la dispozi?ie un cântar de tip balan??. Care este num?rul minim de încerc?ri în care po?i detecta bila cea mai grea?

4) De ce astronautii plutesc in spatiu?

1. Extrem de riguros, bila de 10 kg, pt ca forta de atractie intre bila si pamant e mai mare. Inginereste, amandoua ating pamantul in acelasi timp pentru ca au acceasi acceleratie gravitationala.

2. regula matematica (Fara demonstratie, si pe de rost) este numarul cazurilor favorabile pe numarul cazurilor posibile. Nr cazurilor favorabile e unul singur: cel in ordinea crescatoare dupa varsta (sa presupunem ca nu sunt varste identice). Numarul cazurilor posibile... ei, aici e de combinari si nu mai stiu. Cred ca sunt vreo 25 de cazuri totale. Deci 1 sansa din 25.

3. 2, desigur.

4. De ce nu? Pentru ca fortele de atractie care actioneaza asupra lor in acel moment sunt de asa natura incat le confera o relativa imponderabilitate, desi ei, "cad" pe langa pamant la modul absolut.

Link to comment
Share on other sites

2. Cum a zis fulminator cazuri favorabile/ cazuri posibile. Numarul cazurilor favorabile poate sa fie ori 1 ori 2(in sensul acelor sau invers). Depinde de interpretare. Iar numarul cazurilor posibile nu cred ca sunt combinari(cum a zis fulminator) este de aranjamente. Mai exact, aranjamente de 5 luate cate 5. Vine mai exact n!/(n-k)! adica n! cazuri(1*2*3*4*5=120). Deci ori 1/120 sau 2/120=1/60

3. Numarul minim este de 1 incercare..(daca la asta te referi cantar balanta http://www.clubuljucariilor.ro/wp-content/gallery/cantar/cantar-balanta.jpg) Sa pui din prima 2 bile(pe fiecare brat al balantei) printre care sa se afle cea cu greutate mai mare.

Sau ar mai fi o idee.. Nicio incercare.. Fara sa cantaresti vreo bila, sa alegi la intamplare una si acea bila sa fie cea mai grea. (probabilitate 1/5)

4. Pentru ca in spatiu este aproape vid.(spatiul este cea mai buna aproximare a vidului(Vid - Wikipedia) Iar in vid acceleratia gravitationala tinde la 0.

1. aici nu ai specificat daca exista frecare sau nu.. Daca nu, amandoua cad in acelasi timp ( vezi caderea libera distanta=1/2gt^2 de unde poti scoate t si va fi la fel) Insa daca exista frecare, atunci se va lua in considerare si Greutatea care depinde de masa. Si in cazul acesta este logic care va cadea prima.

Edited by phynx
Link to comment
Share on other sites

aici nu ai specificat daca exista frecare sau nu.. Daca nu, amandoua cad in acelasi timp ( vezi caderea libera distanta=1/2gt^2 de unde poti scoate t si va fi la fel) Insa daca exista frecare, atunci se va lua in considerare si Greutatea care depinde de masa. Si in cazul acesta este logic care va cadea prima.

Inteligenta observatie in ce priveste frecarea cu aerul. Insa s-a specificat ca: "ambele arata la fel". Deci au aceeasi dimensiune, aceeasi forma etc. Intotdeauna am fost de parere ca nu cel care da cel mai inteligent raspuns e destept, ci cel care pune intrebari urmatoare mai inteligente. Acum, vreau sa aduc si eu inca 3 observatii:

1. inginereste, practic, pt ca au aceeasi dimensiune, acceasi forma, frecarea cu aerul ar fi egala; bilele ajung pe pamant in acelasi timp

2. teoretic, daca e sa fim foarte rigurosi, o bila e din plastic iar cealalalta e din fier. Plasticul, microscopic vorbind, ar trebui sa aiba mai multe asperitati decat fierul, in care celulele sunt mai strans lipite una de cealalalta. Moleculele aerului "se dau la o parte" din fata bilei de fier, insa in cazul bilei de plastic, "intra in gauri", incetinind bila de plastic

3. daca conteaza si rotatia bilelor? Adica, nu poti sa lasi din mana la modul ideal: ii vei imprima si o miscare de rotatie. Daca si viteza de rotatie contribuie la accentuarea fortei de frecare?

Link to comment
Share on other sites

2. Cum a zis fulminator cazuri favorabile/ cazuri posibile. Numarul cazurilor favorabile poate sa fie ori 1 ori 2(in sensul acelor sau invers). Depinde de interpretare. Iar numarul cazurilor posibile nu cred ca sunt combinari(cum a zis fulminator) este de aranjamente. Mai exact, aranjamente de 5 luate cate 5. Vine mai exact n!/(n-k)! adica n! cazuri(1*2*3*4*5=120). Deci ori 1/120 sau 2/120=1/60

3. Numarul minim este de 1 incercare..(daca la asta te referi cantar balanta http://www.clubuljucariilor.ro/wp-content/gallery/cantar/cantar-balanta.jpg) Sa pui din prima 2 bile(pe fiecare brat al balantei) printre care sa se afle cea cu greutate mai mare.

Sau ar mai fi o idee.. Nicio incercare.. Fara sa cantaresti vreo bila, sa alegi la intamplare una si acea bila sa fie cea mai grea. (probabilitate 1/5)

4. Pentru ca in spatiu este aproape vid.(spatiul este cea mai buna aproximare a vidului(Vid - Wikipedia) Iar in vid acceleratia gravitationala tinde la 0.

1. aici nu ai specificat daca exista frecare sau nu.. Daca nu, amandoua cad in acelasi timp ( vezi caderea libera distanta=1/2gt^2 de unde poti scoate t si va fi la fel) Insa daca exista frecare, atunci se va lua in considerare si Greutatea care depinde de masa. Si in cazul acesta este logic care va cadea prima.

Cele mai proaste raspunsuri din lume :))

1. Frecarea nu tine de masa(tine de normala). Avand in vedere ca nu exista frecare(intre2 suprafete) ci o forta data de areul atmosferic, bilele(de aceeasi forma) cad in acelasi timp (newton parca a facut un experiment).

4. Acceleratia Gravitationala NU are nicio legatura cu vidul.

In spatiu plutesti pt ca nu exista o forta gravitationala,mai puternica care sa te atraga undeva.

daca te referi la sateliti, ei orbiteaza prin spatiu deoarece forta gravitationala < forta centrifuga , generata de caderea satelitului. Cu alte cuvinte, satelitul cade. Pamantul fiind rotund, satelitul nu il atinge ci cade tangent cu suprafata lui (orbiteaza).

@phynx Mai mergi la scoala.

@ceilalti Aveti, in mare parte dreptate. raspunsurile mi se pare foarte bune.

PS: intrebarile mi se par putin mediocre!

Link to comment
Share on other sites

1) Daca ai doua bile, ambele arata la fel. Insa una are 10Kg, iar alta are 1Kg(una e de fier, alta e de plastic). Tii bila de fier in mana dreapta si pe cea de plastic in mana stanga la aceeasi inaltime fata de sol. Le dai drumu in acelasi timp. Care va cadea prima pe pamant?

2) Cinci tipi, de vârste diferite, intr? într-un bar ?i se a?eaz? la o mas? rotund?. Care este probabilitatea ca ei s? se a?eze în ordinea cresc?toare dup? vârst??

3) Ai cinci bile care arat? la fel. Una dintre ele este pu?in mai grea decât celelalte. Ai la dispozi?ie un cântar de tip balan??. Care este num?rul minim de încerc?ri în care po?i detecta bila cea mai grea?

4) De ce astronautii plutesc in spatiu?

1.Exista doua explicatii una ar fi cad in acelasi timp pentru ca raza lor este egala avand in vedere ca arata lafel.

Explicatia 2 ar fi bila de plastic depinde ce fel de om esti(dreptaci / stangacii). In cazul in care esti dreptati creierul tau va lucra mai mult cu mana stanga asa avand la incredere bila de plastic dandui drumu cu cateva fractiuni de secunda inainte. In concluzie bila de plastic ar pica prima.

2.Asta depinde si de varsta avand in vedere ca se folosesc posibilitatile ar fi numarul de scaunde care sunt injurul mesei si numarul de persoane. Tinand cont ca este o masa rotunda in orice ordine s-ar aseza la masa atata timp cat sunt in ordine crescatoare dupa varsta ar fi 5>varsta si oricum ai numara varstele (de la stanga la dreapta / de la dreapta la stanga) ei vor fi in ordine crescatoare.

3. Numarul de incercari este 1 supra 5 avand in vedere ca ai un numar infinit de incercari si sunt 5 bine una mai grea ca calalta o sa folosesti proportia si posibilitatile o sa fie 1 supra 5. (Parerea mea)

4. Tine de forta gravitationala in spatiu corpurile au un numar de Kg mult mai mic asta facand ca, corpul sa pluteasca.

@Stiu ca raspunsurile mele nu sunt corecte asa ca nu sariti sa aruncati cu oua si ceapa-n mine.

Asa challenge-uri rar mai vezi pe aici, foarte frumos din partea ta ca ai incercat sa faci ceva diferit de "Shit security".

Link to comment
Share on other sites

De retinut : nu am citit inca commenturile.

1) Daca ai doua bile, ambele arata la fel. Insa una are 10Kg, iar alta are 1Kg(una e de fier, alta e de plastic). Tii bila de fier in mana dreapta si pe cea de plastic in mana stanga la aceeasi inaltime fata de sol. Le dai drumu in acelasi timp. Care va cadea prima pe pamant?

Cea de 10 kg.

2)

3) Ai cinci bile care arat? la fel. Una dintre ele este pu?in mai grea decât celelalte. Ai la dispozi?ie un cântar de tip balan??. Care este num?rul minim de încerc?ri în care po?i detecta bila cea mai grea?

3.

[dupa citire: numarul minim e o incercare (LOL@Birkoff)]

4) De ce astronautii plutesc in spatiu?

Sunt in afara ariei campului gravitational al terrei.

Mda, am raspuns corect la 1 din 4 :))

Edited by abraxyss
Link to comment
Share on other sites

Referitor la intrebarea 1. Galileo Galilei a facut un experiment practic in care a demonstrat ca doua bile care arata la fel dar au mase diferite cad in acelasi timp.

LE:

Conform teoriei fundamentale despre miscare a lui Aristotel, daca doua corpuri cu greutati diferite sunt lasate sa cada in acelasi timp, corpul cu masa mai mare va cadea primul. In 1589 in varful turnului din Pisa a facut un experiment, ajungand la concluzia ca cele doua corpuri ating suprafata pamantului in acelasi timp. Astfel Galileo a formulat "Legea caderii coprurilor". Experimentul este insa contestat de unii, dar dupa moartea lui Galileo, fizicianul Robert Boyle a facut un experiment prin care a demonstrat veridicitatea afirmatiei lui Galileo. Apoi, in 1971, in timul expeditiei pe luna a ultimei misiuni Apollo 15, comaqndantul David Scott a facut o demonstratie in direct pentru camerele de televiziune. Experimentul a fost realizat cu un ciocan geologic si o pana. Deoarece se aflau practic in vid, nu exista rezistenta aerului care sa se opuna caderii corpurilor, iar ciocanul si pana au cazut cu aceeasi viteza. Punct.

Edited by bcman
Link to comment
Share on other sites

Cele mai proaste raspunsuri din lume :))

1. Frecarea nu tine de masa(tine de normala). Avand in vedere ca nu exista frecare(intre2 suprafete) ci o forta data de areul atmosferic, bilele(de aceeasi forma) cad in acelasi timp (newton parca a facut un experiment).

4. Acceleratia Gravitationala NU are nicio legatura cu vidul.

In spatiu plutesti pt ca nu exista o forta gravitationala,mai puternica care sa te atraga undeva.

daca te referi la sateliti, ei orbiteaza prin spatiu deoarece forta gravitationala < forta centrifuga , generata de caderea satelitului. Cu alte cuvinte, satelitul cade. Pamantul fiind rotund, satelitul nu il atinge ci cade tangent cu suprafata lui (orbiteaza).

@phynx Mai mergi la scoala.

@ceilalti Aveti, in mare parte dreptate. raspunsurile mi se pare foarte bune.

PS: intrebarile mi se par putin mediocre!

Frecarea nu tine de masa? Te-ai facut de ras. Nu ma obosesc sa iti dau explicatii.

Si ca intrebare... Ce normala exista desteptule cand corpurile sunt in aer?

Inteligenta ta e cam mediocra. Intrebarile chiar sunt interesante.

Referitor la acceleratia gravitationala.. nu am fost atent, m-am pierdut in idei. Raspunsul la intrebarea se afla in legea atractiei universale(cred). Orice obiect in spatiu este atras de altul. Insa daca nu intra in sfera lui de atractie, orbiteaza in jurul sau(pluteste)<--presupun ca se afla intr-un fel de echilibru-->... De exemplu luna in jurul pamantului.. pamantul in jurul soarelui.. si tot asa.

Edited by phynx
Link to comment
Share on other sites

Frecarea nu tine de masa? Te-ai facut de ras. Nu ma obosesc sa iti dau explicatii.

Si ca intrebare... Ce normala exista desteptule cand corpurile sunt in aer?

Normala se refera la forta radiala (pe pamant) cu care corpul este atras. Chiar daca este in aer, normala corpului nu apasa pe un plan inclinat sau orizontal cu care suntem obisnuiti, ci "apasa" pe aer. Aerul avand o densitate mai mica decat cea a corpului, se trage la o parte, facandu-i loc. Parerea mea personala. Dar o sa revin cu un edit.

Edit 1: phynx, daca corpul e in aer, in cadere libera, atunci forta greutatii sale e aceeasi cu normala. Insa daca corpul are si alta forta decat cea a greutatii sale? Atunci fortele se descompun: o forta care are directia pe axa orizontala si o forta pe verticala (normala), care este de fapt greutatea + o parte din forta lansarii! Propun o problema pentru asta!

Problema

Sa zicem ca avem doua corpuri, doua gloante. Unul e tras dintr-un pistol pe directia orizontala cu o viteza de 300 de m/s (sa presupunem ca e ideala, adica constanta pana cand cade glontul), iar celalalt glont, e lasat din mana sa cada liber, IN ACELASI MOMENT. Distanta dintre lansarile celor doua corpuri pana la pamant este de 1 m. Care dintre gloante atinge primul pamantul?

Edit 2: Am gasit cursul de gravitatie a lui Feynman. Incepe asa: legea gravitatiei este atunci cand orice obict in univers atrage orice alt obiect cu o forta ce [...] este proportionala cu masa fiecaruia si variaza invers proportional cu patratul distantei dintre ele.

Adica avem 2 corpuri de masa m1 si m2 care se atrag. Asupra corpului 1 actioneaza F1, care e forta de atractie, si F2 idem pt corpul 2. Dar aceste forte sunt egale, pentru ca de fapt, este o singura forta de atractie intre corpuri! Iar aceasta forta este F = g * m1*m2/r^2, conform legii. Deci, acceleratia dintre cele doua corpuri se reduce.

Asa ca imi revizuiesc primul raspuns la problema 1: corpurile cu masa mai mare se atrag mai puternic, INSA ASTA NU e neaparat masura acceleratiei lor, ci a inertiei lor. Acceleratia se reduce din calculul fortei de atractie intre 2 forte, iar asta inseamna ca, indiferent de masa lor, corpurile cad in acelasi moment pe pamant. Asta facand abstractie de forta de frecare, bineinteles.

P.S. in notitele lui Feynman am gasit si raspunsul la a 4-a problema, pe care nu l-a furnizat nimeni pana acum. Se pare ca problemele nu erau atat de triviale.

Edited by fulminator
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...