Jump to content
Matt

Romania se pregateste de lupta impotriva hackerilor.

Recommended Posts

Romania-se-pregateste-de-lupta-impotriva-hackerilor--Avem-strategie-de-securitate-cibernetica.jpg

CSAT a aprobat, in sedinta de marti, Strategia de Securitate Cibernetica, document care vizeaza protectia infrastructurilor cibernetice "in concordanta cu noile concepte si politici din domeniul apararii cibernetice elaborate si adoptate la nivelul NATO si al Uniunii Europene".

"Strategia de Securitate Cibernetica a constituit un alt subiect care a fost discutat in cadrul sedintei. Consiliul Suprem de Aparare a Þarii a aprobat aceasta strategie care vizeaza implementarea unor masuri de securitate care sa conduca la cresterea nivelului de protectie a infrastructurilor cibernetice in concordanta cu noile concepte si politici din domeniul apararii cibernetice elaborate si adoptate la nivelul NATO si al Uniunii Europene", informeaza Presedintia, intr-un comunicat remis dupa sedinta CSAT.

Presedintele Traian Basescu declara, pe 21 ianuarie, ca in perioada care a trecut "Romania a fost supusa unui atac cibernetic fara precedent", caruia a reusit sa-i faca fata gratie pregatirii care a inceput in urma cu trei ani, cand in CSAT s-a facut o prioritate din protejarea sistemelor informatice.

"In perioada care a trecut, Romania a fost supusa unui atac cibernetic fara precedent", a spus Basescu, la intalnirea anuala cu sefii misiunilor diplomatice acreditati in Romania.

"Octombrie Rosu" a fost cel mai puternic atac cibernetic la adresa Romaniei in ultimii 20 de ani, SRI identificand entitati cibernetice ostile care urmaresc culegerea de informatii confidentiale inclusiv despre resursele naturale romanesti, a afirmat sambata purtatorul de cuvant al Serviciului, Sorin Sava.

Sursa Business24

Link to comment
Share on other sites

Romania se pregateste de lupta impotriva hackerilor :)):))

se pregatesc astea sint basme ii obliga uniunea europeana de la 1 ianuarie au deschis un biro nou "EU-Behörde contra Cybercrime" biroul ii pentru a pedepsi mai aspru atacurile hacking.

articole sint pe germana dar traducetile sau cautati voi pe google

https://netzpolitik.org/2013/europaische-union-rustet-polizeibehorden-gegen-cyberkriminalitat-piraterie-und-hacktivismus/

iara discuta de 3 zile la tv in parlament la bruxelles sa dea o lege care zice asa

firmele si alti sint obligati sa anunte atacurile de hackeri si arhivate pentru cercetari si a lua masuri inpotriva atacurilor (o suge :)) binenceles daca o arzi cu havij o sugi :)) ) binenceles ca la firme nu le convine sa anunte pentru ca clienti pierd increderea in firma sau alte motive etc..

Meldepflicht bei Attacken geplant: EU will Cyber-Aufklärung leisten - n-tv.de

EU will Meldepflicht bei Hacker-Attacken • format.at

Edited by neox
Link to comment
Share on other sites

ar trebui sa se puna in practica,totusi e vorba si de intimitate/

am fost in vizita la niste prieteni sot si sotie cu copil mic,calculatorul in living room,imi spun ca uneori se aprinde ledul de webcam fara a fi folosit pe messenger,nu au dat prea mare importanta.le-am explicat ca cineva ii poate observa cand are chef prin webcam.

ganditi-va ca majoritatea din cei care au calculatoare sunt in situatia asta,sa le spun noobi suna prea superficial.nu degeaba US are legi atat de aspre,trebuie constientizat fenomenul

Link to comment
Share on other sites

Doar eu cred ca sau tacanit?! Orice ar fi nu scapa, orice sistem de operare,browser,script si restul coitelor au fost penetrate cu succes in ultimi 6 anii ei se trezesc acum sa faca ceva?! Eu nu cred ca rezolva nimic pana ca si site-urile/programele facute de "haxori" au fost penetrate de alti "haxori" si ei cred ca o sa reuseasca?! De un atac cibernetic nu scapi niciodata nu o sa reusesti sa scapi de "bad guys" never. Sunt peste tot d'abi asteapta o noua provocare. Parerea mea!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...