Jump to content
begood

Ce carti nu recomandati ?

Recommended Posts

  • Povestea Tarfelor mele triste - Gabriel Garcia Marquez -- ma gandeam ca poate se ridica macar tangential la nivelul "lolitei", dar e dezamagitor de proasta, mai ales ca am primit-o "cadou" de la o tipa care o lauda ca fiind una din cartile ei preferate.

Voi ce carti ati citit si NU recomandati ?

Link to comment
Share on other sites

Cel mai iubit dintre p?mânteni de Marin Preda.

”Written in 1980, it is an intricate fresco of Communist Romania and the horrors of the Stalinist era.” Cine vrea s? citeasc? cartea pentru pove?tile despre comunism, mai bine renun??. Am citit aproape 2 din cele 3 volume cu speran?a c? o s? fie ceva interesant, dar nu a fost nimic.

Link to comment
Share on other sites

Copilul Divin Pascal Bruckner- Multi zic ca este o carte superba, dar pe mine m-a dezamagit. Am pierdut cateva ore sa inteleg ce vad altii frumos la ea. Cine a mai citit-o o sa spuna ca aiurelile alea sunt superbe si profunde si ca este o parodie inteligenta la viata cotidiana. E neinteresant, atata timp cat cartea, ca intreg, este este scrisa dezamagitor de prost.

Java de la 0 la expert - am vrut sa invat java dupa ea, dar m-am lasat dupa cateva zeci de pagini. Daca nu ai cunostinte de OOP dinainte, o sa iti fie foarte greu sa inveti dupa ea. Are exemple, acopera multe chestii, dar pe care nu le intelegi daca esti incepator. Mai bine citesti documentatia oficiala sau head first java, ca sa te familiarizezi cu niste concepte.

Link to comment
Share on other sites

Java de la 0 la expert - am vrut sa invat java dupa ea, dar m-am lasat dupa cateva zeci de pagini. Daca nu ai cunostinte de OOP dinainte, o sa iti fie foarte greu sa inveti dupa ea. Are exemple, acopera multe chestii, dar pe care nu le intelegi daca esti incepator. Mai bine citesti documentatia oficiala sau head first java, ca sa te familiarizezi cu niste concepte.

subscriu :)

Link to comment
Share on other sites

The Official EnCE second edition , Steve Bunting - second edition .. Nimic nu este concret /structurat , mai mult te incurca ..

Critica ratiunii pure-Kant ... iti trebuie cateva dictionare sa intelegi toate aspectele , dupa recitire te gandesti de ce nu ai inteles ;))

Toate cartile lui Cioran -- dupa prima pagina esti deja deprimat :)

Official CEH -review Guide vs 7.1 - Steven DeFino,Larry Greenblatt - parca ai citi fifty shades of grey varianta mobi :) .. nu recomand ...

mai urmeaza ...

Link to comment
Share on other sites

The Official EnCE second edition , Steve Bunting - second edition .. Nimic nu este concret /structurat , mai mult te incurca ..

Critica ratiunii pure-Kant ... iti trebuie cateva dictionare sa intelegi toate aspectele , dupa recitire te gandesti de ce nu ai inteles ;))

Toate cartile lui Cioran -- dupa prima pagina esti deja deprimat :)

Official CEH -review Guide vs 7.1 - Steven DeFino,Larry Greenblatt - parca ai citi fifty shades of grey varianta mobi :) .. nu recomand ...

mai urmeaza ...

Cioran te pune fata in fata cu tine, si asta deprima. Pe mine cioran m-a ajutat extrem de mult. Nihilismul, dincolo de grotesc, inseamna asumare si, desi suna ciudat, te face mai optimist.

Kant e superb daca il citesti in germana. Am citit critica ratiunii pure prea devreme si nu m-a ajutat decat la logica. In rest...

P.S daca vrea cineva sa citeasca Kant, sa-mi spuna si-i trimit gratuit cartea. Platesc si taxe postale.

Link to comment
Share on other sites

Ca vorbeam despre nihilism :)).. eram destul de tinerel cand am terminat colectia Cioran .. deja se simte efectul parisului si asupra cartilor scrise dupa exil ,

The Conspiracy against the Human Race - Thomas Ligotti - carte citita cu ceva vreme in urma , o combinatie ciudata Nietzsche , Sestov, Sartre si Lovecraft ... nu recomand fiindca poate sa te faca sa privesti in urma si inainte , sa vezi ca e vid ...

Intelegerea Vietii -- alfred adler as spune outdated ,

Kingpin- Kevin Poulsen prea multa aroma de hollywood - nu recomand

Link to comment
Share on other sites

  • Povestea Tarfelor mele triste - Gabriel Garcia Marquez -- ma gandeam ca poate se ridica macar tangential la nivelul "lolitei", dar e dezamagitor de proasta, mai ales ca am primit-o "cadou" de la o tipa care o lauda ca fiind una din cartile ei preferate.

Voi ce carti ati citit si NU recomandati ?

Well, Lolita a fost in voga la vremea aparitiei datorita subiectului, insa ca scriitura e cam slaba. Nu am citit "Povestea Tarfelor mele triste" dar nu am citit vreo carte de Marquez care sa fie slaba (si am citit vreo 5).

Nu recomand "scriitori" ca Stephen King (Shining), Clavell (Shogun), Stoker (Dracula), Dan Brown (Da Vinci Code).

Link to comment
Share on other sites

Well, Lolita a fost in voga la vremea aparitiei datorita subiectului, insa ca scriitura e cam slaba. Nu am citit "Povestea Tarfelor mele triste" dar nu am citit vreo carte de Marquez care sa fie slaba (si am citit vreo 5).

Nu recomand "scriitori" ca Stephen King (Shining), Clavell (Shogun), Stoker (Dracula), Dan Brown (Da Vinci Code).

Cum sa nu recomanzi scriitori ca Stoker sau chiar Dan Brown care este aproape un geniu.

Link to comment
Share on other sites

Well, Lolita a fost in voga la vremea aparitiei datorita subiectului, insa ca scriitura e cam slaba. Nu am citit "Povestea Tarfelor mele triste" dar nu am citit vreo carte de Marquez care sa fie slaba (si am citit vreo 5).

Nu recomand "scriitori" ca Stephen King (Shining), Clavell (Shogun), Stoker (Dracula), Dan Brown (Da Vinci Code).

Dracula este o carte foarte buna si, pe langa cateva din cartile lui Stephen King, e printre putinele carti care chiar baga un pic de frica in tine. Legat de Shogun, nu am citit, dar foarte multi mi-au recomandat cartea ca fiind una dintre cele mai bune. Si totusi, nu ai dreptul sa pui cuvantul scriitori intre ghilimele, pentru ca acele carti pomenite de tine sunt unele dintre cele mai mari din istorie. (mai ales Shogun si Dracula)

Link to comment
Share on other sites

Dracula este o carte foarte buna si, pe langa cateva din cartile lui Stephen King, e printre putinele carti care chiar baga un pic de frica in tine. Legat de Shogun, nu am citit, dar foarte multi mi-au recomandat cartea ca fiind una dintre cele mai bune. Si totusi, nu ai dreptul sa pui cuvantul scriitori intre ghilimele, pentru ca acele carti pomenite de tine sunt unele dintre cele mai mari din istorie. (mai ales Shogun si Dracula)

Care este. Trist.

Link to comment
Share on other sites

Topicul asta este o prostie, nu exista cartii care NU trebuie citite. Cititi tot si faceti o parere personala despre carte. Fiecare are cate o opinie.

Sigur ca nu exista carti care nu trebuie citite !!

Sunt carti care sunt proaste din diverse motive, argumentate.

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

O carte pe care nu o recomand e "Cum sa ajungi in top pe Google".

E o carte scurta (am citit-o in doua ore pe tren) si foarte foarte generala. Daca nu ai cunostinte deloc despre SEO, te ajuta, dar atat. Nu iti ofera cine stie ce informatii valoroase, ci doar o schema veche care nu prea mai functioneaza.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...