Jump to content
mah_one

Ratb

Recommended Posts

Buna,

Am o curiozitate, am fost prins de controlorii de ratb fara bilet si am refuzat sa le dau buletinul, ei m-au tinut in autobuz inca vreo 5 statii si eu tot incercam sa ma dau jos, iar ei nu ma lasau.

Tin sa precizez ca politia nu era cu ei. Nu erau imbracati la costum (pe site-ul ratb se precizeaza clar ca un controlor este imbracat la costum), as fi putut sa cred ca sunt in afara programului.

As dori sa raspunda un cunoscator al legilor, de preferat un avocat, daca e normal ca un tigan cu burta iesita in afara (nefiind imbracat la costum) sa ma retina in tranvai pe motiv ca nu am bilet, iar el e mare GIGI la RATB.

P.S.: Eu inteleg ca am gresit urcandu-ma in ratb fara bilet, zic asta pentru cei care o sa vina cu offtopic de genul "nu ai avut bilet, suporti consecintele".

Link to comment
Share on other sites

Nici macar nu au voie sa puna mana pe tine ! Dar mite sa te impiedice sa cobori din ratb.

Urmatorul lor pas ar fi fost sa solicite conducatorului RATB sa blocheze usile iar ei sa cheme politia.

Important este, daca n-au procedat asa, tu sa nu fi cedat si sa le fi dat datele sau buletinul intr-un final.

Inteleg ca incearca sa isi faca treaba, dar daca in locul tau era un tigan balos nebarbierit si solid nici macar nu ar fi indraznit sa il intrebe de bilet.

Link to comment
Share on other sites

Privare de libertate?

Controlorii RATB nu au dpdv legal dreptul de a te retine. Trebuia pur si simplu sa pleci. Daca te lovea(desi ar fi fost cazul cel mai defavorabil cu putinta) puteai sa-i faci plangere penala pt. vatamare corporala(trebuia totusi sa ai si martori... oameni greu de gasit...)

Trebuia sa pleci pur si simplu. Controlorii RATB nu sunt politisti. Teoretic nu au ce sa-ti faca. Practic daca isi depaseau drepturile ii puteai acuza.

Eu mi-am pierdut legitimatia de student si nu mi-am mai facut abonament la RATB ceva timp. O data a venit o tipa la mine sa-mi ceara cartela si i-am zis ca nu am, mi-a cerut actele si i-am zis ca nu am. Si-a chemat colegii, si cand a ajuns RATB-ul in statie pur si simplu m-am dat jos. Nu s-au luat dupa mine.. dar pot exista si cazuri extreme.

Edited by crs12decoder
Link to comment
Share on other sites

Cum zice si crs12decoder.

Pe langa asta, daca te-ai dat jos din autobuz/tramvai poti sa pleci unde vrei tu, nu au dreptul sa-ti dea amenda sau sa te legitimeze. Autoritatea lor pe domeniul public e egala cu 0. In locul tau as fi chemat eu un echipaj de politie, si ma puteam scuza crezand ca dansii au legitimatii false, nefiind imbracati corespunzator. Cel mai probabil erau sanctionati, dar puteai lua si tu amenda.

Altu' mai curajos le radea in fata si-i dadea pe toti odata la o parte. Eu cand nu am bilet si ma prind astia de la Transurb (sunt din Galati) ma scuz spunand ca am urcat in graba si am uitat sa-l capsez, am mereu cu mine 2-3 bilete necapsate. In cel mai rau caz ma mai tin o statie in autobuz si ma pun sa-mi mai iau vreo 3 bilete. Amenda n-o sa-mi dea fiindca stiu sa comentez. Totusi, ii inteleg si pe ei ca tre sa-si faca datoria si chiar ma simt prost cand le comentez in fata stiind ca au in mare parte dreptate.

Link to comment
Share on other sites

Controlorii RATB nu te pot obliga sa te legitimezi. Legitimarea se face doar cu acordul tau. Cat despre faptul ca nu te-au lasat sa cobori, asa cum a spus si crs12decoder, nu au acest drept si poti sa suni tu la politie. Deasemenea daca reusesti sa cobori sau sa ii faci sa te dea jos din RATB, nu mai au ce sa faca, trotuarul nu este proprietate RATB. Data viitoare ia-ti bilet, asa e corect.

Link to comment
Share on other sites

Bai ce revoltati sunteti voi, fratele meu nu ai platit bilet plateste amenda fara suparare... Si nu mai faceti pe tipii duri ca era o victima daca primea bataie nu daca il retineau...

Blackvein, prietene, nu prea iti sti drepturile( pe asta si mizeaza astia de la RATB, mizeaza ca prinde oameni ca tine pe care sa ii prosteasca). Daca cineva trece pe rosu, iar eu il vad, nu imi intra in atributiuni sa ma duc sa il opresc si sa il iau la rost pana vine politia.....

Eu ma folosesc de orice drept care mi se cuvine.

Link to comment
Share on other sites

@mah_one,

E o discutie complicata, usor sensibila, dar daca vorbesti de drepturile tale fara sa iti indeplinesti in prealabil si indatoririle, cu siguranta nu ai dreptate. Era datoria ta sa iti iei biletul, daca ai fost prins fara nu e realist sa te astepti sa fii tratat dupa drepturile pe care le mentionezi. Din punct de vedere moral, contractul social nu mai e valabil daca nu iti respecti indatoririle. Din punct de vedere legal, legea nu va fi de partea celor care pagubesc, desi ne place noua sa citim printre randuri.

Da, ei au facut abuz in serviciu, ar fi trebuit sa-ti iei avant si sa fugi de acolo. Sau, sa accepti ca ti-ai asumat un risc si sa suporti consecintele, fara a-i mai pune pe respectivii in situatia de a-si incalca atributiile. Oamenii aceia nu sunt platiti sa fie corecti, sunt platiti sa bage spaima si sa imprastie amenzi. Asta este.

Data viitoare fugi. Punct. Sau asigura-te ca ai plan de rezerva.

LE:

http://metropotam.ro/La-zi/Ce-sa-faci-si-ce-sa-nu-faci-daca-te-prind-controlorii-art3324109848/

Edited by TheTime
Link to comment
Share on other sites

Thetime, iti dau cea mai mare dreptate, si nu o zic ironic, dar baietii astia trebuie sa se prezinte intr-o anumita tinuta, asa cum precizeaza site-ul ratb, ca de altfel as crede ca sunt in afara programului sau niste borfasi care incearca sa faca si ei un ban. E ca si cum ar veni un politist in haine de civil si m-ar lua pe sus.

Alt amanunt important, nu au voie sa puna mana pe tine, e chiar asa greu de inteles? Inteleg ca nu aveam bilet, dar am si eu drepturile mele, ele nu dispar, asa cum tu precizezi, e prezumtia de nevinovatie. In ultimul rand, nu am de ce sa mint, as fi vrut sa imi fac abonament, fiindca facultatea deconteaza cu 100%, dar nu era deschis in locul unde faceam eu abonament si chiar ma grabeam la servici.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...