Jump to content
zoondark

Ce face-ti la bac?

Recommended Posts

Bacul este diferentiat, daca nu esti capabil de cel normal il poti da oricand pe cel profesional, asa ca nu iti face griji, un viitor poate avea toata lumea. Respect faptul fiecare are dreptul sa isi faca propriul viitor cat mai bun, dar sa o faca cu respect. Vrei ceva? Munceste frate!

@lutulika

notele de la simulare au fost foarte bune, iar pana la bac sper sa adaug cel putin 2+ la nota

CE MA???? La ce au fost note mari? La romana? Am luat 8.80 si ma cac pe ea de nota ca este perfect irelevanta, a cazut cel mai usor subect posibil daca citeai asta si auzeai in viata ta de Plumb luai 8+, iar pana la urma cui ii pasa ca iei 10 la romana... Acum ce zici de mate? Am luat 6, iar in tot liceul (si nu e unul slab) un singur om a luat 8 si vreo 15 nota 7, iar per total ~50% au promovat si este unul din primele 3 procente din Bucuresti. La 2 licee mediocre au promovat cam 10% la mate....asa de bune sunt notele?

Scuzati tonul nervos...detest mentalitatea asta de bascalie fata de orice pe care o intalnesc nu neaparat in topicul asta, ci in general la oameni de varsta mea. Eu unul dau anul asta bacul la mate unde fac meditatii, la romana si info. Intentionez sa invat pentru toate, cam asta am sa fac.

o seara buna

Link to comment
Share on other sites

@ fallen_angel =))

Nu romana e problema, ci matematica baga-mi-as pula... eu nu-l iau anul asta cu siguranta, nu stiu matematica nici de clasa a-6-a. O gasesc foarte interesanta si frumoasa, dar imi e lene s-o "invat".

Vedem noi ce facem la BAC, nu va faceti griji, chill.

Btw, corect este "faceti" nu "face-ti"... ce ironic este titlul sa-mi bag pula.

Edited by Oust
Link to comment
Share on other sites

-156211.jpg

Glumesc desigur, dar e amuzanta poza si multi romanasi aplica asta.

Pentru bac mai am timp un an de invatat, mai ales in vara deoarece eu momentan sunt in clasa a XI-a .

Cred ca voi face pregatire la matematica, e singura materie care imi face probleme, dar in rest stau bine.

Nu ma laud, nu sunt mare zmeu la invatat dar nu ma domina pe mine un bac.

Daca nu reusesc sa iau in prima serie bacul la matematica, continui sa fac exercititii si dau iar doar la aceasta materie.

Asta cred ca e cel mai bine sa faca toti cei care dau bacul.

Link to comment
Share on other sites

Citesc aceste posturi si realizez ca Romania e la pamant. Elevii isi fac probleme daca iau sau nu iau bacul, care dupa parerea mea este cea mai usoara forma de examinare din cate vor fi. Baieti, nu e obligatoriu sa luati toti bac-ul! Acest examen face diferenta intre unul care e in stare sa mearga la o facultate si unul care ar trebui sa stea acasa, fiindca, fie e prea lenes, fie nu`l duce capul. Ar trebui sa se dea bac din ce in ce mai greu, numai cativa sa il ia, sa nu mai vezi tot prostul la facultate nestiind sa scrie ,, Ce faceti la bac?". Imi este rusine.

Edited by nikel1992
Link to comment
Share on other sites

Re: Ce face-ti la bac?

Ai 0.0001% sanse ca sa iei bacu.

Eu in locul tau m-as apuca de invatat; Nu de alta, dar esti tanar si te ia lumea peste picior

fallen_angel ai niste aiere in cap :-j ..

SE ZICE AERE

Grav coaie. Pune mana pe o carte ca esti la pamant cu gramaticile astea

Edited by laz
Link to comment
Share on other sites

Vreti sa copiati ? Bagati telefonu la pula, casti din acelea minuscule de se lipesc de timpan, microfonu lipit de piept si un prieten.

Fiecare ia bac-ul cum poate, din partea mea sa copie nea Gigel si sa ia bac-ul ca oricum tot un pardaf o sa ramana :)

Link to comment
Share on other sites

Bacul (cel putin pentru mine ) nu reprezinta mare diferenta , cu el sau fara imi este indiferent .

Spun asta deoarece m-am hotarat ca nu doresc sa merg la facultate , ci sa ma bag la munca pe undeva.

Bacul nu imi este folositor decat daca vreau sa merg la facultate , daca am bacul si ma angajez la o firma normala nu ii pasa nimanui ca am luat sau nu bacul atat timp cat muncesc , nu sunt platit cu un salariu mai mare daca l-am luat sau nu .

Pot face un curs sau ceva de utilaje si asta este.

Asa ca pentru mine cel putin nu este asa de important.

Nu spun ca nu voi incerca sa-l iau , voi scrie exact ce stiu, si asta e .

Link to comment
Share on other sites

Bacul (cel putin pentru mine ) nu reprezinta mare diferenta , cu el sau fara imi este indiferent .

Spun asta deoarece m-am hotarat ca nu doresc sa merg la facultate , ci sa ma bag la munca pe undeva.

Bacul nu imi este folositor decat daca vreau sa merg la facultate , daca am bacul si ma angajez la o firma normala nu ii pasa nimanui ca am luat sau nu bacul atat timp cat muncesc , nu sunt platit cu un salariu mai mare daca l-am luat sau nu .

Pot face un curs sau ceva de utilaje si asta este.

Asa ca pentru mine cel putin nu este asa de important.

Nu spun ca nu voi incerca sa-l iau , voi scrie exact ce stiu, si asta e .

Si eu gandeam la fel pentru ca nu se gasise nimeni care sa-mi explice avantajele unei facultati deci pentru altii care gandesc la fel ( si vor sa se angajeze in informatica nu sapat santuri ) here goes :

1. Daca ai o facultate esti scutit de impozit pe venit in domeniul informaticii

2. Poti sa fii tu cel mai bun auto didact care a existat vreodata, o sa te angajezi greu deoarece auto didactii pe domeniul asta sunt extrem de rari. Datorita acestei raritati NU veti avea ocazia sa ajungeti macar la un interviu.

Nu e ca-n filme ca te uiti in ziar si te duci la interviu, defapt depui CV-ul ori in persoana ori mai nou pe site-uri de joburi si astepti sa te contacteze.. cine crezi ca te contacteaza cand n-ai facultate? raspuns : foarte putini. De ce? Deoarece auto-didactii sunt asa de rari incat nu se asteapta sa gaseasca unul si nu vor sa-si piarda timpul.

3. In codul muncii ( nu stiu exact unde ) sunt partajati muncitorii cu studii superioara si aia fara studii superioare deci presupunerea lui configuration de mai sus cum ca e platit la fel cu bac sau fara bac e gresita, decat daca lucrezi pe santier, acolo chiar ca nu conteaza facultatea. In alte cuvinte.. un angajator n-are voie sa plateasca un om fara facultate la fel ca unul cu facultate.

3. Firmele mari cauta talente in facultate nu in liceu. Daca nu te-ai afirmat cu un proiect foarte faimos sau ingenios n-ai sanse sa te angajezi la o firma mare.

4. Freelancing : e greu sa faci rost de un proiect si mai ales unul bine platit.. majoritatea freelancerilor fac in jur de 1000-1500$ pe luna daca-s buni si au calificative bune.. este un domeniu extrem de competitiv unde muncesc indieni cu un dolar pe ora, daca va bazati numai pe freelancing o sa fiti foarte limitati dpdv financiar.

Tot ce am zis mai sus e valabil daca vreti sa munciti legal.. dar cum suntem pe rst stiu ca nu multi aveti visul asta asa ca voi enumera si motivele pentru care merita sa munciti legal.

1. Daca nu stati doar cu haviju si cu toate ghidurile pay to click in brate toata ziua si va pricepeti la programare salariile sunt mult mai mari in legalitate decat va puteti imagina ( de la 2000-3000 euro in sus pentru cei cu experienta ).

2. Mai devreme sau mai tarziu tot o sa ajungeti pe mana legii, chiar daca nu va cauta in special pe aia de dati deface-uri la site-uri cu 100 de vizite zilnice tot o sa va dea in gat prietenu ala care face multi bani din hacking ( carduri ) ca sa-si injumatateasca sentinta.. daca 'lucrezi' in domeniul asta ori esti extrem de paranoic si-ti futi nervii toata viata cu grija ca ajungi la puscarie ori esti foarte prost si stai linistit ca n-o sa te prinda.

3. Daca aveti norocul sa nu va prinda decat foarte tarziu ( sa zicem 25+ ani ) si voi n-ati facut altceva decat tampenii si nu aveti experienta adevarata care poate fi folosita legal ( programare / administrare servere ) v-ati futut 5+ ani din viata dampulea, trebuie sa incepeti de la 0 adica de unde ati fi putut incepe la 20 de ani.

4. Cand ramai pe partea ilegala mai intotdeauna o sa ai un anturaj care face acelasi lucru, cunostintele astea nu te vor ajuta in viata, n-o sa ai la cine apela cand intri in cacat.

tl;dr : faceti facultatea ca n-aveti nici cea mai mica idee ce va asteapta in urmatorii ani. NU cunoasteti viata asa de bine pe cat credeti, va spun astea din proprie experienta.. eu vroiam sa ma las de scoala in a 11-a dar am luat bac-ul numai ca sa ma lase parintii in pace 'sa-mi vad de viata mea ca stiu eu ce fac'. va spun din nou, nu stiti ce faceti.

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca mai bine invatzati si luati bacul, decat sa copiati. De ce v-ati futa pe voi insiva? Si in plus, ce alte griji aveti voi, ca simtiti nevoia sa furati? Nu aveti nici o alta grija momentan, decat sa invatzati, sa terminati liceul, si dupa aia sunteti liberi ca frunza-n vant. Am dat si eu bacul cu cativa ani buni in urma. Cu mate am stat cam naspa, dar mai mult a fost labareala pentru ca s-au incurcat subiectele; am picat la prima sesiune si am dat-o din nou in toamna. Am trecut. Mai slab am fost la mate, in rest, la toate am luat cel putin 8 (de ex la romana oral am luat 9, scris 8, daca mai tzin minte). Am invatzat. Cand treci pe forte proprii ai un sentiment diferit decat cand treci prin furat si realizezi faptul ca ai terminat si esti liber. Nu pot explica sentimentul decat cei care au realizat ceva in viata prin forte proprii (dar si cu ajutorul lui Dumnezeu). Ai un fel de sentiment de mandrie, ca ai trecut bacalaureatul si ca esti gata. Simti de parca viitorul arata mai bine, ca lumea e a ta. Stiu cum suna asta, dar e un sentiment, care poate ramane cu tine toata viata.

Sper ca furatul asta de la bac, sa nu va dea impresia ca puteti sa treceti asa si prin viata. Nu se poate fura in viata totul si orice, desi romanul crede asta din frageda pruncie. Va furati pe voi insiva, si ce invatzati si cititi sunt autori romani, cu care ne place sa ne mandrim, si le folosim numele de parca suntem cititi si mandrii (de realizarile altora), dar pe cand noi insine, nu le-am citit nici macar o data scrierile si nu am exprimat pe hartie un rezumat al scrierilor lor. Si pana in ziua de astazi mai am caietele de la liceu, si cum am invatzat pentru bac, si imi face multa placere sa le mai citesc (desi in fuga), si imi aduc aminte cu placere acele clipe, cand am stiut ca am terminat si mi-am ridicat diploma de liceu (in luna Octombrie, chiar de ziua mea).

E pacat ca va pierdeti vremea cu gainarii, in loc sa cititi o carte si sa deveniti mai educati si sa cultivati o inteligenta unica romaneasca.

Link to comment
Share on other sites

1. Daca ai o facultate esti scutit de impozit pe venit in domeniul informaticii

Asta o s? se schimbe într-un timp foarte scurt. Poate nici nu apuc eu s? termin facultatea s? fiu scutit de la impozit.

2. Poti sa fii tu cel mai bun auto didact care a existat vreodata, o sa te angajezi greu deoarece auto didactii pe domeniul asta sunt extrem de rari. Datorita acestei raritati NU veti avea ocazia sa ajungeti macar la un interviu.

Nu e ca-n filme ca te uiti in ziar si te duci la interviu, defapt depui CV-ul ori in persoana ori mai nou pe site-uri de joburi si astepti sa te contacteze.. cine crezi ca te contacteaza cand n-ai facultate? raspuns : foarte putini. De ce? Deoarece auto-didactii sunt asa de rari incat nu se asteapta sa gaseasca unul si nu vor sa-si piarda timpul.

La facultate te înva?? ceva util? E aproape egal cu 0 ce se face la informatic?. Dac? vrei s? înve?i ceva serios, trebuie s? fii autodidact. Iar dac? ai înv??at ?i te descurci bine într-un domeniu, o s?-?i g?se?ti de lucru. Sigur nu ai nevoie de angajatori care prima dat? se uit? la diplome ?i apoi la ceea ce poate face omul, pentru c? sunt mul?i pro?ti cu diplom?.

3. In codul muncii ( nu stiu exact unde ) sunt partajati muncitorii cu studii superioara si aia fara studii superioare deci presupunerea lui configuration de mai sus cum ca e platit la fel cu bac sau fara bac e gresita, decat daca lucrezi pe santier, acolo chiar ca nu conteaza facultatea. In alte cuvinte.. un angajator n-are voie sa plateasca un om fara facultate la fel ca unul cu facultate.

Aici ai dreptate. Oricât de bine ai fi preg?tit într-un domeniu, nu o s? fii la fel de bine pl?tit ca unul cu studii superioare. Pentru c? angajatorul caut? s?-?i dea câ?i mai pu?ini bani, iar lipsa unei diplome e un motiv bun, din p?cate.

Dac? te întrebi ”Ce face-?i la bac?” atunci nici n-are rost s? te gânde?ti la o facultate. O s? fii tot un prost, dar cu diplom? ?i mul?i bani în minus.

Link to comment
Share on other sites

La facultate te înva?? ceva util? E aproape egal cu 0 ce se face la informatic?. Dac? vrei s? înve?i ceva serios, trebuie s? fii autodidact. Iar dac? ai înv??at ?i te descurci bine într-un domeniu, o s?-?i g?se?ti de lucru. Sigur nu ai nevoie de angajatori care prima dat? se uit? la diplome ?i apoi la ceea ce poate face omul, pentru c? sunt mul?i pro?ti cu diplom?.

Te invata bazele indeajuns incat sa te angajezi, am un prieten care-i lenes si nu vrea in ruptul capului sa faca mai mult decat ii cere la scoala, dar e atent la cursuri si temele le face calumea. Tocmai s-a angajat din anul 2 si are experienta 0 in aplicatii real world.

Oricum ca te invata ca nu te invata, de acolo se angajeaza , asta-i realitatea ca vrei s-o accepti sau nu e treaba ta. Sunt de acord ca trebuie sa fii si auto didact dar majoritatea merg si la facultate, eu vroiam sa zic ca-s rari auto didactii fara facultate.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...