Jump to content
xTremeSurfer

Baaaac !

Recommended Posts

Sper ca nu pui intrebarea asta in calitate de proaspat absolvent al celor 12 clase, ca eu zic sa te inscrii in liceu din nou.

Trebuie sa fii cel putin idiot sa pui intrebarea asta. Bacalaureatul nu este un examen pe categorii de elevi, gen media 10, media 9, media 8. Singuru criteriu de diferentiere fiind numarul de ore studiat de fiecare la materiile de bac, acele profile pe care le stii tu.

Daca nu ti se pare corect sa dai asa greu ca olimpicii, nici lor nu li se pare corect ca tu, o lichea care ai frecat menta 4 ani sa iei aceasi nota la bacaulreat cu ei care au invatat pe bune 4 ani.

Prietene, nu stau sa ma cert acum cu tine pe tema asta si ca sa-ti spun sincer si eu puteam sa ma inscriu la bacul olimpicilor pentru ca am intrat in lot la o materie, dar nu eram pregatit sa dau bacul atunci.

Link to comment
Share on other sites

Cateva lucruri si precizari care poate ajuta pe cineva (pe cei de la real in special) :D

SUBIECTUL 1:

ROLUL SEMNELOR DE PUNCTUATIE:

1) Virgula:

- desparte structurile in vocativ de restul cuvintelor

- marcheaza o enumeratie

- marcheaza o apozitie (o explicatie suplimentara)

- stabileste un raport de juxtapunere

- desparte vorbirea directa de cea directa

- marcheaza elipsa predicatului (lipsa predicatului)

2) Cratima:

- d.p.d.v. ortografic leaga doua cuvinte diferite pronuntate legat datorita ritmului rapid al vorbirii

- d.p.d.v. fonetic indica elidarea (lipsa) vocalei si disparitia unei silabe

- d.p.d.v. morfologic marcheaza despartirea a doua parti de vorbire diferite

3) Punctele de suspensie:

- marcheaza intreruperea sirului gandirii/comunicarii

- marcheaza o pauza afectiva ce accentueaza sentimentele exprimare

- confera o nota de expresivitate

4) Linia de pauza:

- marcheaza o pauza care deschide perspectiva unei dezvoltari/precizari

- atrage atentia asupra a ceea ce urmeaza, conferind o nota de expresivitate

5) Doua puncte:

- atrag atentia asupra a ceea ce urmeaza

- marcheaza o pauza ce anunta/introduce o enumeratie/exclamatie/explicatie/vorbele unei persoane

6) Punct si virgula:

- marcheaza ezitarea de a trece la alt segment de comunicare facand o legatura intre cele enuntate anterior si cele ce urmeaza sa fie spuse in continuare

ATENTIE: O TRASATURA COMUNA A SEMNELOR DE PUNCTUATIE DE MAI SUS ESTE REPREZENTATA DE FAPTUL CA MARCHEAZA O PAUZA IN DISCURSUL EPIC/LIRIC

7) Semnul exclamarii:

- marcheaza un enunt exclamativ accentuand sentimentele exprimate

- marcheaza grafic o atitudine a vorbitorului/o stare sufleteasca

- marcheaza adresarea directa sau evocarea (Doamne! Ajuta-ne sa luam bac-ul! :)) )

8) Semnul intrebarii:

- marcheaza un enunt interogativ

- evidentiaza starea de incertitudine sau marcheaza starea de meditatie a eului liric

SENSUL CUVINTELOR

Sensul conotativ = sensul figurat al cuvintelor

Sensul denotativ = sensul propriu al cuvintelor

TEMA SI MOTIVUL LITERAR

In general tema reprezinta un domeniu vast ce cuprinde mai multe motive.

Ex: Tema naturii - Motivul: frunzelor, pomilor, pasarilor, etc.

Teme: iubire, natura, timp, singuratate, istorie, lupta, tema varstelor (copilarie, adolescenta, etc.)

Motive: obiecte (fantana, izvor, lac, mare, ploaie, lacrima, floare, brad, carte, oglinda, cheie), culori, cifre, sentimente, personaje (mitologice: Orfeu, Hercule / folclorice: Manole, haiducul, zana, Fat-Frumos / biblice: Iisus, Lucifer, sarpele, Adam)

MARCI LEXICO-GRAMATICALE / MARCI ALE EULUI LIRIC

Marci pronominale: pronume personale la persoana I si a II-a - "eu", "tu", "mi-(a)", "m-(am dus)", etc.

Marci verbale: verbe la persoana I si a II-a: "nu sunt", "astept", "ai fost", "vrui", etc.

PERSPECTIVA NARATIVA

Perspectiva narativa subiectiva: naratiune la persoana I si a II-a

Perspectiva narativa obiectiva: naratiune la persoana a III-a

INTEROGATII RETORICE

Trasaturi:

- sunt intrebari la care nu se asteapta un raspuns

- fac parte din monolog

- dau expresivitate textului

- se cauta raspunsuri la probleme care ne framanta

- personajele incearca sa gaseasca raspuns la anumite probleme interioare

DIMENSIUNEA SPATIALA SI DIMENSIUNEA TEMPORALA

Dimensiunea temporala: "se las? un amurg/De toamn?-ntârziat?", "Dragostea pe care ?i-o purtam pe-atunci", "Acum,/când întâmplarea binecuvântat?/mi te-a adus în cale"

Dimensiunea spatiala: "A venit toamna", "?i-atunci m? apropii"

TRASATURI - GENUL LIRIC/EPIC/DRAMATIC

Genul liric (poezii):

- prezenta figurilor de stil si a imaginilor artistice

- prezenta eului liric - evidentiat de marci lexico-gramaticale

- scriitorul (poetul) isi exprima in mod direct gandurile, ideile si sentimentele prin intermediul eului liric

Genul epic (roman, basm, nuvela):

- prezenta personajelor, a actiunii, naratiunii, descrierii, dialogului

- prezenta monologului interior

- scriitorul (autorul) isi exprima indirect gandurile, ideile si sentimentele prin intermediul actiunii si personajelor

- prezenta antitezei

Genul dramatic (comedie, drama, tragedie):

- prezenta didascaliilor (explicatii scenice)

- lipsa liniilor de dialog - in dreptul fiecarei replici fiind scris cu majuscule numele personajelor

- textul este impartit in acte si scene

SUBIECTUL 2:

TEXTUL ARGUMENTATIV

Parerea mea este ca structura textului este una dintre cele mai importante lucruri pe care trebuie sa le urmariti. In primul rand trebuie sa bateti campii (cu cap bineinteles), sa epuizati toate ideile pe care le aveti (idei strict legate de tema data) si in al doilea rand sa folositi cat mai multi conectori!

Doua structuri pe care le utilizez cel mai des:

Introducere scurta (ceva despre tema data - puteti si este recomandat sa folositi chiar parti din cerinta pentru a structura aceasta introducere)

In primul rand, ... + EXEMPLU (dintr-o opera sau din viata de zi cu zi)

In al doilea rand, ...

Parerea mea este ca ... / In opinia mea, ... / etc.

In concluzie, ...

SAU

O scurta introducere care sa contina "Parerea mea este ca ... / In opinia mea, ... / etc." + ceva detalii legate de tema

In primul rand, ... + EXEMPLU (dintr-o opera sau din viata de zi cu zi)

In al doilea rand, ...

In concluzie, ...

Am recapitulat toate aceste lucruri si m-am gandit sa le scriu si aici, desi este cam tarziu ce-i drept...

Sper sa nu fi gresit ceva :D

Succes tuturor!

Edited by KillerMC
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Celor de la profil uman le-a picat foarte usor simbolismul dupa parerea mea.E cel mai usor lucru de invatat Bacovia ( Plumb ) , sunt putine strofe , o inveti pe de rost imediat , deci ar trebui sa fie bucurosi zic eu.

Pentru cei de la Real sa zicem ca a fost un pic mai greu insa nici acolo nu e mare "inventie".La mine in liceu profesoara ne-a batut la cap tot anul cu Arghezi/Bacovia/Barbu , ne-a pus sa le invatam calumea de tot si tocmai ca n-a picat aia, asta fiind acum ceva timp.Deci unul dintre Arghezi/Barbu/Blaga tot ati invatat sau macar studiat intr-un an de zile.

Nu aveti de ce sa va plangeti , subiectele sunt abordabile pentru toata lumea.

Link to comment
Share on other sites

Ce Plumb, ma? A cazut Arghezi, Blaga si Barbu.

Si eu care credeam ca tu chiar ai fost atent si ai invatat. La profilul uman a fost PLUMB, iar la cel real, o poezie de Arhezi, Blaga si Barbu. ( varamiu a scris Testament, si a fost bine )

Link to comment
Share on other sites

a fost naspa de tot. iara facem subiecte la bataie de joc. eu am dat anul trecut, insa subiectele de anul asta mi se pare mult mai grele (atat real cat si uman).

buba e ca la uman subiectul II si II au fost grele. la real 3-ul a fost iara greu. prin urmare notele o sa fie undeva intre 5 si 7. e imposibil sa faci la subiectul III baremul.

Link to comment
Share on other sites

Pula mea, deja se stie varianta, niste "bogatani" prosti se laudau azi ca vor primi varianta rezolvata pe mail. Sper sa fie un bluf si sa primeasca fix pula.

De dimineata o duduie din grupul mentionat mai sus statea bine mersi cu un caiet in mana si repeta. O intreba ca ce naiba mai invata la ora aia. Ea: Arghezi.

Deci bacu s-o cumparat.

Pula mea, am scris de vreun 6. Imi scot media la mate si la info.

Link to comment
Share on other sites

se poate face reclamatie.

SCANDAL la BACALAUREAT 2013. Conducerea Liceului Dimitrie Bolintineanu din Bucure?ti, demis? dup? suspiciuni de fraud? - Gandul adica tot subiecte pe sub mana.

Detalii:

Publicul poate semnala orice suspiciune privind desfasurarea examenului de Bacalaureat 2013 si pe site-ul Acas? - educatiepentruviitor.ro sau la Telverde valabil in fiecare judet.

Numarul este 0800.801.100 ?i poate fi apelat, gratuit, intre orele 8.00 - 21.00.

Link to comment
Share on other sites

De ce pula mea sa faceti reclamatie, ma nenorocitilor? Va fura careva painea de la gura daca absolva cineva bacalaureatul inaintea voastra? Fiecare e pentru el. Cel care a denuntat situatia din Bolintineanu merita schingiuit. Dupa ce ca suntem un neam sarac, le mai taiati si sansa alora de a se angaja cu o diploma de bac in mana.

Fututen gura sa te fut de tigan prost. Nu esti coaie in stare sa iei un examen pe pula ta ? Tre sa plateasca mata/tactu ? Mars la munca, tiganule.

Link to comment
Share on other sites

De ce pula mea sa faceti reclamatie, ma nenorocitilor? Va fura careva painea de la gura daca absolva cineva bacalaureatul inaintea voastra? Fiecare e pentru el. Cel care a denuntat situatia din Bolintineanu merita schingiuit. Dupa ce ca suntem un neam sarac, le mai taiati si sansa alora de a se angaja cu o diploma de bac in mana.

Pentru ca unii mai si invata ca sa treaca bacul.Foarte bine au facut cu reclamatia , intr-o tara civilizata asa se face.M-am saturat sa tot ii vad pe aia de la sapa cum vin cu galetile si damigenele de vin la profesori sa treaca clasa.Bacalaureatul trebuie sa il ia doar cine este destept !!

//M-am abtinut de la injuraturi , dar cel de deasupra mea m-a inlocuit cu succes. :))

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...