Jump to content
Matt

Opera.com a fost spart si utilizatorii au primit o actualizare infectata

Recommended Posts

390794-opera-security.jpg?thumb=y

In data de 19 iunie reteaua informatica a companiei Opera Software a fost sparta. A fost utilizat un certificat semnat digital de catre companie pentru a semna un executabil infectat, ce a fost trimis apoi ca o actualizare “oficiala” a browserului.

Timp de 36 de minute, baietii rai au avut acces la infrastructura Opera si au trimis aceasta actualizare falsa infectata catre utilizatori. Nu se stie exact cati din cei 300 de milioane de utilizatori au descarcat-o, insa cert este ca dupa instalare acest malware cauta parolele stocate in browsere si clientii FTP.

De asemenea, dupa cateva minute, calculatorul utilizatorului era blocat de un troian din categoria “Ransom” care solicita 300$ pentru deblocarea sistemului.

Daca ati fost afectati de aceasta problema, scanati PC-ul de pe un CD bootabil antivirus.

Sursa: Fake Opera Browser Update Distributes Ransomware | Malwarebytes Unpacked

Alt link : https://rstforums.com/forum/71254-opera-breached-code-cert-stolen.rst

Edited by Matt
Link to comment
Share on other sites

@Reckon

Opera = browser fantoma? Ai habar ce vorbesti? Opera a fost primul browser cu taburi. Prin noutatile ce le aducea a revolutionat browserele moderne. Ofera aceleasi facilitati ca si Firebug, doar ca by default, mai are si un client de torrent inclus si a avut optiunea de sincronizare mult inainte de Chrome. Browserele din "big five" nu pot fi numite "fantoma": Firefox, Chrome, Opera, Safari, IE.

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea.. Chrome este cel mai rapid si cel mai ok, insa e foarte naspa cu controlul asupra datelor personale.Opera l-am incercat de cateva ori nu mi se parea suficient de rapid.Aveam pagini care se incarcau foarte greu.Safari : arata bine dar se misca mai greu ca celelalte.Firefox : l-am folosit la inceput si in viitor il voi folosi din nou. IE - n-are rost sa comentez.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu exact care era problema .. dar era usor de sesizat.Am facut un test odata : Deschideam Opera , apoi Chrome si vedeam ca Chrome e mult mai rapid.Apoi incercam sa deschid pagina sport.ro care e o pagina cu destul de multe pe homepage Chrome deschidea imediat pe cand la Opera treceau si 5-6 secunde peste Chrome.

Link to comment
Share on other sites

Safari : arata bine dar se misca mai greu ca celelalte

Este adevarat, dar ca si celelalte produse Apple e facut sa ruleze bine doar pe Mac OS.

Vazusem niste teste si Safari se misca pe Mac OS la fel cum Firefox&Chrome se misca pe Windows.

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea.. Chrome este cel mai rapid si cel mai ok, insa e foarte naspa cu controlul asupra datelor personale.Opera l-am incercat de cateva ori nu mi se parea suficient de rapid.Aveam pagini care se incarcau foarte greu.Safari : arata bine dar se misca mai greu ca celelalte.Firefox : l-am folosit la inceput si in viitor il voi folosi din nou. IE - n-are rost sa comentez.

Cel mai rapid e maxthon :) incearca si vezi.

Iar opera este si va ramane un browser excelent pentru cei cu net de "proasta calitate"

Link to comment
Share on other sites

In momentul de fata folosesc Chrome si Opera insa nu am fost afectat nici un fel de acel virus,soft antvirus licentiat plus alte programele anty malware instalate,Ori cum nu fac banking pe pc nu am facut nici odata si daca doresc sa imi ia conturile nu am nimic important de pierdut doar conturile de pe cateva trackere ca tot ce s-a putut am bagat pe confirmare telefonica prin cod deci nu au decat sa imi suga .....

Link to comment
Share on other sites

Cel mai rapid e maxthon :) incearca si vezi.

Iar opera este si va ramane un browser excelent pentru cei cu net de "proasta calitate"

Maxton folosesc si eu de un an si mi se pare mult mai rapid ca Google Chrome + ca are multe functii utile prin el.

@Matt a durat doar vreo 3-4 zile problema, baietii s-au miscat repede si au scos update

Edited by florin_darck
Link to comment
Share on other sites

Maxton folosesc si eu de un an si mi se pare mult mai rapid ca Google Chrome + ca are multe functii utile prin el.

Maxthon n-avea probleme cu Adobe Flash Player? Imi amintesc ca l-am incercat acum ceva timp insa chiar nu imi mai amintesc de ce l-am scos.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...