Jump to content
The.Legend

Câteva îndrumări pentru tinerii de pe RST şi nu numai

Recommended Posts

The.Legend of Narnia cred ca ti sa spus deja ca nu primesti nici un fel de rank, nu mai lingusi pe forum pentru ca nu o sa il primesti cat de curand.

Nu am cerut s? am vreo func?ie pompoas?, am zis s? ajut comunitatea având de început doar 3 lucruri (s? pot da avertismente, s? pot edita ?i s? pot închide un thread), care sunt ustensilele principale pentru a face o treab? bun? ?i nu de mântuial?. Am f?cut asta pentru c? m-am autosezizat în spirit de ajutor. V? sim?iti deranja?i de ceea ce spun? Schimba?i-v? voi ?i face?i-v? treaba cum trebuie ca s? fie un loc primitor pentru cei care au poten?ial.

Ceea ce fac eu acum nu se nume?te lingu?eal?, ci din contra. Nytro, în acest thread nu este vorba doar de realiz?ri (aplica?ii create, ajutor reciproc, etc) ci ?i de treaba voastr? ce o ave?i aici. Nu face?i nimic impotriva celor care nu merit? s? fie aici ?i atunci când cineva se ofer? s? ajute îl elimina?i din calcule din prima. Baft? ?i fi?i mai receptivi.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

The.Legend: Ceva suna aiurea ... fals în [tot] ceea ce sus?ii.

E?ti mult prea grabit în a schimba ceva ?i prea iute vii sa dai lec?ii unora.

E ca ?i cand, ori e?ti mai vechi ?i vrei, sub o alt? porecl?, s? î?i redobânde?ti un anume statut, ori vrei s? accezi rapid într-o zon? de unde po?i "vedea" mai bine.

Nu o lua ca pe un atac la persoan? ...

Nu sunt gr?bit, dar acolo unde îmi fac veacul îmi place s? fie totul la locul lui. Nu sunt vechi, nu am mai avut cont aici înainte. Nu doresc s? accesez nici o zon? de unde a? putea vedea mai bine.

Am cerut doar 3 lucruri care le-am spus în reply-ul trecut. Nu vreau acces la vreo sec?iune privat?, sau s? v?d informa?ii despre useri. Voiam doar s? ajut. Dac? se interpreteaz? gre?it, m? pot retrage frumos ?i în?eleg?tor, pentru c? nu pot activa într-un loc unde este nebunie total?. Accept? asta cine dore?te, dar eu nu.

Link to comment
Share on other sites

Egocentrismul ?i ideea de "eu sunt cel mai ba?tan, ca mine nu-i nimeni" a adus ?ara în halul de acuma pe plan fizic ?i mental. Nu exist? unitate între oameni, exist? în schimb miserupism. De ce s? colaborez cu vecinul când fac eu singur treaba ca s? culeg eu laurii?

Ideile de genul ?i preconcep?iile sunt adânc înradacinate ?i cu mare greutate pot fi stârpite. Nu conteaz? cât de r?u o duc, m?car s? moar? capra vecinului.

Vrei schimbare, începi cu tine. Apoi încerci s? le explici celor din jur c? exist? ?i o alta cale, ?i func?ioneaz?. Lucrurile nu se vor îndrepta decât dac? o idee prinde contur, ?i toat? lumea face efortul de a contribui, nu de a se complace cu situa?ia, s? a?tepte dup? ceilal?i.

Am f?cut o paralel? între ce exist? la noi în societate ?i pe forum. Deduce?i voi restul.

Link to comment
Share on other sites

RST nu are nevoie de inchis topicurile sau dat warn-uri. RST are nevoie de proiecte, de tutoriale.

Sa dea warn-uri sau sa inchida topicurile poate oricine, sa creeze proiecte pentru RST putini pot.

Evident. Nu am exclus niciodat? lucrul acesta. Doar c? dac? vrei s? ai un proiect bun, ai nevoie de ordine în rândul celor din comunitate.

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa te felicit pentru topic,dar iti pierzi timpul...aici e vorba de romania.Pana n-o sa avem modele pozitive in viata politica si presa,nu se va schimba mare lucru.

Oricum,acest topic merita facut "sticky" ca macar cei ce intra si vor intra pe rst sa-ti vada mesajul.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Dac? exist? voin?? se pot schimba multe. Ideea este c? trebuie s? î?i mai fac? apari?ia ?i sus?inerea.

Sticky nu o s? ajung? acest topic, deoarece o s? strige to?i c? vreau s? copiez pe altcineva, pe TinKode sau pe Nemessis. Deci nu, mul?umesc.

Tu chiar îl copiezi pe TinKode!

Link to comment
Share on other sites

Cand veti intelege ca nimeni nu da doi bani pe mesaje de genul asta? Toata lumea da like, sigur, e mult text si ii intimideaza, dar nimeni nu-si aminteste mesajul peste cateva ore.

Plus ca viata nu se traieste dupa niste guidelines, scrise de un oarecare pe un forum.

De multe ori imi dati impresia ca prin acest forum capatati vreun fel de putere asupra cuiva.

Dac? ai mentalitatea asta c? oamenii de aici dau like doar pentru simplul fapt c? mi-am pierdut 15-20 de minute sa ofer câteva sfaturi, ai o mare problem?. Nu cred c? fac vreo gre?eal? dac? încerc s? mai schimb pu?in mentalitatea câtorva de aici. Sunte?i înc? foarte tineri. Ave?i nevoie de îndrumare.

Cine a spus c? via?a real? se transpune într-un forum? Aici este o comunitate unde trebuie s? se urmeze anumite reguli ?i o anumit? conduit? pentru a evolua ?i pentru a îl face (pe membru) pentru câteva minute s? se gândeasc? dac? comportamentul ?i atitudinea sa copil?reasc? este corect? aici.

Da, pentru pu?tanii ca tine sunt un oarecare. Voi sunte?i cei care v? sim?i?i prea importan?i ?i nu sunte?i fairplay s? mul?umi?i m?car un moment când cineva se implic? s? v? maturizeze odat? pentru totdeauna. Nu poate nimeni din prima s? fie influien?at, dar în timp probabilitatea cre?te exponen?ial.

Thread-ul acesta l-am scris special caracterelor de genul t?u. Nu înseamn? c? dac? ai o func?ie pe acest forum sau ai f?cut ni?te chestii grafice pentru acest board (oricine cu pu?in timp liber poate face la fel) te face s? te crezi mai presus ca al?ii. Eu în aproximativ 60 de posturi am încercat s? aduc ceva nou, ceva ce lipse?te de mult timp pe RST ?i anume respectul ?i dovada c? înc? se poate s? fii la subiect (ontopic).

Sper c? m-ai în?eles, dar mi se pare firesc ca în momentul acesta s? îmi dai o replic? gen: nu m? aburii cu atâtea argumente / texte (cum obi?nui?i s? spune?i voi).

wildchild: Nu copiez pe nimeni. Nu v?d cum ai ajuns la premisa c? am copiat pe altcineva. O zi pl?cut?.

Edited by The.Legend
Link to comment
Share on other sites

"mi-am pierdut 15-20 de minute sa ofer câteva sfaturi"

"încerc s? mai schimb pu?in mentalitatea câtorva de aici"

"Ave?i nevoie de îndrumare"

"trebuie s? se urmeze anumite reguli ?i o anumit? conduit? pentru a evolua ?i pentru a îl face (pe membru) pentru câteva minute s? se gândeasc? dac? comportamentul ?i atitudinea sa copil?reasc? este corect? aici"

"[eu sunt cel care] se implic? s? v? maturizeze odat? pentru totdeauna"

" Eu ...am încercat s? aduc ceva nou, ceva ce lipse?te de mult timp pe RST ?i anume respectul"

The.Legend, tu stii ca armata nu mai este obligatorie???

Tu vrei sa NE DISCIPLINEZI ? Vrei sa batem pasul de defilare?

Esti superior "pustilor" de aici din ce motiv mai exact?

Vrei sa schimbi ceva? Fa-o într-un mod elegant, f?r? a fi "necioplit".

Dovedeste ca esti deasupra celor la care vrei sa le "schimbi mentalitatea" (cu cata superioritate abordezi subiectul!) prin actiuni subtile, soft, de impact.

Edited by Motanul.Incaltat
Link to comment
Share on other sites

"mi-am pierdut 15-20 de minute sa ofer câteva sfaturi"

"încerc s? mai schimb pu?in mentalitatea câtorva de aici"

"Ave?i nevoie de îndrumare"

"trebuie s? se urmeze anumite reguli ?i o anumit? conduit? pentru a evolua ?i pentru a îl face (pe membru) pentru câteva minute s? se gândeasc? dac? comportamentul ?i atitudinea sa copil?reasc? este corect? aici"

"[eu sunt cel care] se implic? s? v? maturizeze odat? pentru totdeauna"

" Eu ...am încercat s? aduc ceva nou, ceva ce lipse?te de mult timp pe RST ?i anume respectul"

The.Legend, tu stii ca armata nu mai este obligatorie???

Tu vrei sa NE DISCIPLINEZI ? Vrei sa batem pasul de defilare?

Esti superior "pustilor" de aici din ce motiv mai exact?

Nu astept raspuns ... pur si simplu imi repugna modul tau de actiune.

Vrei sa schimbi ceva? Fa-o într-un mod elegant, f?r? a fi "necioplit".

Dovedeste ca esti deasupra celor la care vrei sa le schimbi mentalitatea (cata superioritate!) prin actiuni subtile, soft, de impact.

Nu disciplinez pe absolut nimeni. Sunt o fire c?reia îi place s? fie ordine pe unde umbl?. Nu încerc s? fiu superior. Nici m?car s? par a fiind unul. Am dat doar câteva sfaturi în acest thread pentru a le mai dezghe?a mintea câtorva de aici (?tiu ca nu o s? îi ating? pe to?i). Fiecare dintre noi avem un caracter diferit. Ne exprim?m într-un mod total diferit. Aici doar ne exprim?m prin cuvinte. Nu putem observa mimica mu?chilor s? ne d?m seama ce ar vrea s? fac? cel?lalt.

Îmi place c? la?i indicii subtile ca un adev?rat psiholog! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
Dac? ai mentalitatea asta c? oamenii de aici dau like doar pentru simplul fapt c? mi-am pierdut 15-20 de minute sa ofer câteva sfaturi, ai o mare problem?. Nu cred c? fac vreo gre?eal? dac? încerc s? mai schimb pu?in mentalitatea câtorva de aici. Sunte?i înc? foarte tineri. Ave?i nevoie de îndrumare.

Cine a spus c? via?a real? se transpune într-un forum? Aici este o comunitate unde trebuie s? se urmeze anumite reguli ?i o anumit? conduit? pentru a evolua ?i pentru a îl face (pe membru) pentru câteva minute s? se gândeasc? dac? comportamentul ?i atitudinea sa copil?reasc? este corect? aici.

Da, pentru pu?tanii ca tine sunt un oarecare. Voi sunte?i cei care v? sim?i?i prea importan?i ?i nu sunte?i fairplay s? mul?umi?i m?car un moment când cineva se implic? s? v? maturizeze odat? pentru totdeauna. Nu poate nimeni din prima s? fie influien?at, dar în timp probabilitatea cre?te exponen?ial.

Thread-ul acesta l-am scris special caracterelor de genul t?u. Nu înseamn? c? dac? ai o func?ie pe acest forum sau ai f?cut ni?te chestii grafice pentru acest board (oricine cu pu?in timp liber poate face la fel) te face s? te crezi mai presus ca al?ii. Eu în aproximativ 60 de posturi am încercat s? aduc ceva nou, ceva ce lipse?te de mult timp pe RST ?i anume respectul ?i dovada c? înc? se poate s? fii la subiect (ontopic).

Sper c? m-ai în?eles, dar mi se pare firesc ca în momentul acesta s? îmi dai o replic? gen: nu m? aburii cu atâtea argumente / texte (cum obi?nui?i s? spune?i voi).

wildchild: Nu copiez pe nimeni. Nu v?d cum ai ajuns la premisa c? am copiat pe altcineva. O zi pl?cut?.

In primul rand ce te face sa crezi ca esti mai special decat toti cei care au pus suflet in forumul asta si au incercat la randul lor sa schimbe ceva? Ce?

In al doilea rand, ca sa ai tupeul sa vrei sa schimbi ceva, sa fii ascult, necesita putin respect. Respectul nu se cere, se castiga. Castiga-l si apoi poate, doar poate, vei schimba una sau doua persoane.

Stii cati dintre voi stiti sa dati sfaturi? Toti.

N-am nimic cu tine, felicitari ca ai avut initiativa asta, dar este putin cam devreme. Ca sa poti schimba ceva, oriunde, nu doar pe un forum, trebuie sa fii respectat.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Baieti doar stiti ca eu va respect pe toti, doar ca nu pot sa ma abtin sa citesc din

:
Prea multi bagatori de seama vor sa dea

Sfaturi despre cum ar trebui sa traiesc, sugeti p**a!

Nu o luati in nume de rau, este tarziu si orice asemanare cu acest topic este pur intamplatoare.

----------------------------------------------------------

@Matt: Probabil dorea un nou start, si a renuntat cand a vazut feedback-ul primit.

Edited by eusimplu
Link to comment
Share on other sites

R?spunsul ce i l-am dat ?i lui eusimplu pe PM. Nu. Cum spuneam, îl ?tiu pe TinKode de foarte mult timp. Unde este problema dac? îmi public articolele ?i la el pe blog? Nu înseamn? c? sunt el.

Matt: Crezi c? dac? a? fi lucrat atât de mult la o deghizare de acest gen, m-a? fi desconspirat singur, într-un mod ca ?sta!? Haide c? sunte?i funny. ?i unde m-am rugat eu ca s? fiu moderator c? nu în?eleg aluzia. Doar am f?cut o mic? propunere. Asta nu înseamn? c? m-am milogit. P?streaz?-?i prostiile pentru tine.

Am dat ni?te sfaturi c? avea?i ?i ave?i nevoie (atunci când cineva v? ?ine moral?, înseam? c? nu face?i ceva bine). Deci un sfat nu se urmeaz? orbe?te, ci p?strezi pentru tine ce crezi tu c? e bun. V? sim?i?i ofensa?i la un topic de genul, dar când un pu?tan de 12 ani începe s? înjure, s? fac? trolling, sau posteaz? bazaconii, nu sunteti frustra?i?

Wake up my friends!

Link to comment
Share on other sites

R?spunsul ce i l-am dat ?i lui eusimplu pe PM. Nu. Cum spuneam, îl ?tiu pe TinKode de foarte mult timp. Unde este problema dac? îmi public articolele ?i la el pe blog? Nu înseamn? c? sunt el.

Matt: Crezi c? dac? a? fi lucrat atât de mult la o deghizare de acest gen, m-a? fi desconspirat singur, într-un mod ca ?sta!? Haide c? sunte?i funny. ?i unde m-am rugat eu ca s? fiu moderator c? nu în?eleg aluzia. Doar am f?cut o mic? propunere. Asta nu înseamn? c? m-am milogit. P?streaz?-?i prostiile pentru tine.

Am dat ni?te sfaturi c? avea?i ?i ave?i nevoie (atunci când cineva v? ?ine moral?, înseam? c? nu face?i ceva bine). Deci un sfat nu se urmeaz? orbe?te, ci p?strezi pentru tine ce crezi tu c? e bun. V? sim?i?i ofensa?i la un topic de genul, dar când un pu?tan de 12 ani începe s? înjure, s? fac? trolling, sau posteaz? bazaconii, nu sunteti frustra?i?

Wake up my friends!

De la un pustan nu avem pretentii, de la cineva care da sfaturi avem pretentii.

Aspiratii mari -> pretentii mari -> critici mai dure.

Link to comment
Share on other sites

Hai mai las-o in pula mea ca deja devine penibil, ne dam aghiotanti la nasa si cacat.

Tk a devenit un fel de polonic, "noi nu il vrem dar el ne vrea".

Lectura :

Mutat la cos.

De ce ai mutat acest thread în aceast? categorie? Era la OffTopic. De când ?i pân? când î?i permi?i tu s? faci ce vrei aici? Nu am înc?lcat nici o regul?. Am fost la subiect, nu am înc?lcat absolut nimic.

Ce sunt cu ie?irile astea pe voi!? Am zis un lucru. Nu sunt TinKode. ?i dac? a? fi prin absurd, cu ce v-ar deranja? Nu am gre?it cu nimic. Vede?i! Cum spuneam în acest thread, c? sun?e?i invidio?i din cale afar?. Nu ave?i scrupule. Oricum, toate lucrurile astea negative pe care voi le emana?i se vor întoarce înzecit asupra voastra (karma).

Link to comment
Share on other sites

De ce ai mutat acest thread în aceast? categorie? Era la OffTopic. De când ?i pân? când î?i permi?i tu s? faci ce vrei aici? Nu am înc?lcat nici o regul?. Am fost la subiect, nu am înc?lcat absolut nimic.

The Legend said :

Nu am cerut s? am vreo func?ie pompoas?, am zis s? ajut comunitatea având de început doar 3 lucruri (s? pot da avertismente, s? pot edita ?i s? pot închide un thread), care sunt ustensilele principale pentru a face o treab? bun? ?i nu de mântuial?. Am f?cut asta pentru c? m-am autosezizat în spirit de ajutor. V? sim?iti deranja?i de ceea ce spun? Schimba?i-v? voi ?i face?i-v? treaba cum trebuie ca s? fie un loc primitor pentru cei care au poten?ial.

7. Nu cere?i VIP, Moderator sau alte ranguri pentru c? nu le ve?i primi. Dac? vom avea nevoie, v? vom c?uta noi.

Link to comment
Share on other sites

De ce ai mutat acest thread în aceast? categorie? Era la OffTopic. De când ?i pân? când î?i permi?i tu s? faci ce vrei aici? Nu am înc?lcat nici o regul?. Am fost la subiect, nu am înc?lcat absolut nimic.

Ce sunt cu ie?irile astea pe voi!? Am zis un lucru. Nu sunt TinKode. ?i dac? a? fi prin absurd, cu ce v-ar deranja? Nu am gre?it cu nimic. Vede?i! Cum spuneam în acest thread, c? sun?e?i invidio?i din cale afar?. Nu ave?i scrupule. Oricum, toate lucrurile astea negative pe care voi le emana?i se vor întoarce înzecit asupra voastra (karma).

Tinkode inceteaza, deja devine patetic, nu iti mutam topic-ul daca nu era atat de penibil.

Rank-ul pe acest forum imi permite sa mut topic-uri si asa mai departe, daca eu consider de cuviinta sa il mut la cos, pai la cos ajunge.

Daca tu consideri ca eu sunt invidios pe tine, continua sa crezi asta, nu ma intereseaza parerea ta, tu doar cauti sa fii pupat in cur si sa revii la pozitia de "god" pentru copiii de pe forum, ei bine nu o sa se intample prea curand.

De ce nu mai intri acum pe chat(dupa ce ti sa scos rank-ul), pentru ca acum nu mai esti rosu si sa banezi pe cine iti zice ceva urat(si adevarat) si nu mai ai un "statut".

Nimeni nu te obliga sa stai pe forumul asta, mai sunt sute de forumuri pe care poti activa, tu si cu fuego ce aveti miliarde de fani in romania si toata lumea e invidioasa pe voi, du-te si impodobeste bradul in alta parte.

Edited by Vlachs
Link to comment
Share on other sites

Singurul penibil din acest thread e?ti tu! Cau?i aten?ie acolo unde nu e de tine. Am creat un subiect la sec?iunea OffTopic (s? explic ca la pro?ti:"Discutii pe diverse teme, discutii care nu se incadreaza la celalalte categorii.") care a fost apreciat de foarte mul?i. Cine e?ti tu s? îmi mu?i mie thread-ul f?r? a încalca vreo regul??

Îmi aduci argumentul c? exist? o regul?: c? un moderator sau admin face ce dore?te dac? el a?a crede cu cuvin??? Dar când a fost vorba de TinKode. De ce nu a?i zis la fel? Acolo cic? f?cea abuz de putere.

Sunte?i extrem de patetici la fazele astea. M-am înregistrat pe acest forum doar pentru a ajuta prin cuno?tin?e ?i prin sfaturi. Sfaturi îmi permit s? dau c? am o anumit? vârst?, deci ?i scoala vie?ii (cum o numi?i voi).

Cu ce gre?esc eu dac? apar ?i cei c?rora le-am adresat mesajul ?i din cauz? c? se simt pro?ti m? atac?? Cu ce sunt eu penibil în situa?ia asta? Ce este în neregul? dac? sunt prieten cu TinKode? Sau c? îi iau ap?rarea când cineva comenteaz? nefondat despre el!

Este permis doar s? fie înjurat? Criticat? Ridicularizat? Cum a?a?

?i dac? cineva spune c? nu e a?a, sau poate e doar neutru. Gata, nu mai este permis c? sufer? de pupincurism!

Sunte?i jalnici. ?i ca o ultim? idee! De ce s-a ajuns tocmai la subiectul TinKode!? Ideea topicului era alta.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...