Jump to content
Hannibal.

Recomandare - limbaj de programare.

Recommended Posts

Deci, sa va explic in primul rand cum sta treaba.

Anul viitor voi termina liceul la un profil de mate-info si am de gand sa urmez Politehnica la facultatea de Automatica si Calculatoare (nu e nimic batut in cuie inca, mai am un an de scoala).

In 3 ani de zile am studiat in liceu Pascal (cel mai prost limbaj de programare, daca il pot numii asa, de pe planeta). Lasand la o parte limbajul, nici profesorii nu au fost cine stie ce, deci se intelege de ce ma nemultumeste asa tare.

Am de gand sa imi construiesc un viitor cu programarea si deci am nevoie de o baza solida, nu de Pascal sau alte reboot-uri deastea.

Am bazele, am gandirea aia algoritmica de care am nevoie, dar am nevoie de un limbaj de programare solid si de ceva de viitor.

Si deci, va cer parerea voua care sunteti mai experimentati.

Ma gandisem sa incep sa invat pe cont propriu C sau Python.

Sunt mai orientat spre python deoarece are o sintaxa mult mai usoara, dar sunt nesigur.

Astept recomandarile voastre.

Link to comment
Share on other sites

Pascal nu este un 'reboot' asa cum il numesti tu. Fara o intelegere vasta asupra bazei de programare in Pascal sau alt limbaj starter de genul acesta, sa incepi sa inveti ceva complex ca C++ o sa fie un chin.

Ontopic, python este usor, poti face foarte multe cu el, il inveti foarte repede, este foarte intuitiv, INSA este limitat, insensul ca nu poti sa dezolvti anumite aplicatii la fel de complexe ca unele in C/C++.

Asa ca, recomandarea mea ar fi sa incepi sa inveti C/C++, dar daca nu ai niste cunostiinte elementare asupra unui limbaj ca Pascal, sau cel putin sa iti dezvolti gandirea in pseudo cod, pentru rezolvari logice are unor programe, o sa iti fie foarte greu.

Succes.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Desi nu stiu java, este cel mai recomandat libaj de programare ar fi acesta deoarce multe device-uri de pe planeta folosesc ca si limbaj de programare JAVA ex:Android,aplicatii windows,aplicatii web,chiar si telefoanele mobile mai vechi folosesc java.Acum trec in al 3 an de liceu si pana acum am facut c++,majoritatea aplicatiilor din windows sunt scrise in c++ chiar si cele .NET au la baza c++ si din aceasta privinta acest limbaj m-a multumit.Acum depinde de ce anume vrei sa faci in programare daca vrei sa treci pe partea de web ai putea invata php si JavaScript.Eu in gimnaziu am facut asa sumar,prin clasa 6-7 PASCAL dar profu era cam aiurit si nu stia ce face.Cat despre profi depinde de ce profi dai,eu spre exemplu pana acum am avut 2 profi unu cu care fac 4 ore de practica pe grupe si 1 cu care facem 1 ora de curs cu ambele grupe si sunt foarte dedicati in ceea ce fac si sunt foarte de treaba,dar sunt si uni profi care se afla la catedra numai din simplu fapt ca nu au avut de ales si fac cea ce fac doar din interes si asta ar trebui sa ai si tu in vedere.Oricum este alegerea ta eu as recomanda urmatoarele limbaje

-Pentru aplicatii web: PHP si JavaScript +gestiunea bazelor de date

-Pentru aplicatii pentu pc sau deviceuri:C++ sau JAVA

Link to comment
Share on other sites

Pascal nu este un 'reboot' asa cum il numesti tu. Fara o intelegere vasta asupra bazei de programare in Pascal sau alt limbaj starter de genul acesta, sa incepi sa inveti ceva complex ca C++ o sa fie un chin.

Ontopic, python este usor, poti face foarte multe cu el, il inveti foarte repede, este foarte intuitiv, INSA este limitat, insensul ca nu poti sa dezolvti anumite aplicatii la fel de complexe ca unele in C/C++.

Asa ca, recomandarea mea ar fi sa incepi sa inveti C/C++, dar daca nu ai niste cunostiinte elementare asupra unui limbaj ca Pascal, sau cel putin sa iti dezvolti gandirea in pseudo cod, pentru rezolvari logice are unor programe, o sa iti fie foarte greu.

Succes.

Asta ziceam si eu, am bazele..am partea de algoritmica si pseudocod pe care am deprinso din Pascal dar nu ma atrage, pur si simplu, limbajul.

Este invechit, foarte limitat, nu am avut nici de la cine sa invat prea mult in scoala, dar am noroc ca am o gandire foarte buna si am prins majoritatea lucrurilor din exemple/carti.

@Nytro..sunt constient ca in facultate o sa mi se ceara C dar am inteles si ca se ia totul de la 0.

As incepe sa invat Python pentru ca are un limbaj usor, partea de declarare a variabilelor cel putin mi se pare excelenta..si apoi..nu stiu..

Ar fi fost altfel daca as fi studiat C++ in scoala, mi-ar fi fost mult mai usor..

Link to comment
Share on other sites

De ce C++ si nu Python:

1. Pentru ca iti trebuie la facultate, sa te vad la admitere si examene cum scrii cod in Python...

2. Pentru ca e limbaj interpretat, in timp ce C++ e compilat. Adica Python necesita interpretor

3. C++ e mai rapid (direct pe procesor)

4. C++ consuma mai putina memorie (tipuri de date, nu are supraincarcarea generata de interpretor)

Bine, practic trebuie doar sa te gandesti la punctul "2" si tragi multe concluzii.

Vezi cateva idei: Is Python faster and lighter than C++? - Stack Overflow

De ce Python si nu C++:

1. Scrii cod mai putin, deci scrii cod mai repede

Bine, tu ai pus intrebarea incorect, ca si cum ai intreba: "Ce sa imi iau, un Lamborghini sau o Ducatii?" cand intrebareile corecte sunt "Lamborghini sau Ferarri?" si "Ducatti sau Suzuki?".

Cu alte cuvinte, sunt 2 limbaje din categorii diferite. E important ce ai de gand sa faci cu ele.

Link to comment
Share on other sites

Dac? le ai cu Pascal-ul, po?i trece u?or la Delphi.. faci aplica?ii native pentru iOS, Mac ?i Windows destul de u?or.

Anyway, recomandarea mea este C++. Atunci când ai s?-l st?pâne?ti bine.. po?i face cam orice (dac? înve?i ?i pu?in ASM, chiar c? po?i s? faci orice!)

Baft?.

Edited by H3xoR
Link to comment
Share on other sites

Am ales C++. Daca nu sunt multumit, sau simt ca nu e pentru mine, cred ca am sa incerc si Python.

Momentan ma fixez pe C, multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Niste materiale bune pentru incepatori (carti) imi poate recomanda cineva?

Incearca manualele pentru clasa a 9-a/a 10-a a lui Tudor Sorin (le gasesti pe filelist/doscpedia) .

Eu cred ca sunt foarte bune pentru cineva care face cunostinta pentru prima oara cu C++. Dupa poti trece la carti care abordeaza intr-un mod mai avansat limbajul . :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...