Jump to content
The.Legend

Evidenţierea membrilor pentru o comunitate mai bună

Susţin ideea?  

49 members have voted

  1. 1. Susţin ideea?



Recommended Posts

În rândurile urm?toare vreau s? propun o idee care mie mi se pare plauzibil?. În ce const? acest lucru? Este simplu. S? cre?m un sistem de a premia moral membrul lunii ?i al anului. Adic? fiecare care aduce o anumit? contribu?ie comunit??ii prin material tehnic sau reputa?ie (adic? prin reclam?, gen în programele bug bounty) s? fie premiat cu un titlu.

De ce am ajuns la concluzia asta? Dac? vrei s? faci ceva constructiv, care s? te ambi?ioneze, ai nevoie de competi?ie. Competi?ia scoate ce e mai bun din fiecare. Dac? aceasta nu exist?, automat v? conduce c?tre plafonare, spre indiferen??.

Cum ar ar?ta?

S? spunem c? un membru a g?sit 2,3 vulnerabilit??i în câteva site-uri importante care au un program bug bounty ?i acesta s-a trecut în lista Hall Of Fame cu nickname@comunitate. Este o contribu?ie important? pentru c? a?a face o reputa?ie bun? forum-ului.

Sau, un membru scrie 5,6 tutoriale importante menite s? ajute pe ceilal?i. Înseamn? la fel, o contribu?ie pentru forum, adic? va atrage un val proasp?t de oameni ?tiind c? aici g?sesc materiale de calitate ?i nu discu?ii de oameni pro?ti în care se înjur?.

Exemplu:

Luna asta sunt desemna?i:

  • Nytro - pentru crearea programelor x,y,z.
  • hate.me - pentru c? a g?sit 4 vulnerabilit??i importante în serviciile X,Y,Z ?i a adus o contribu?ie de imagine.
  • em - pentru c? a ajutat 10 membri s? î?i rezolve problemele tehnice.
  • Zatarra - pentru crearea tutorialelor X,Y,Z.

Din aceast? list? s? se fac? un pool în care s? fie vota?i de c?tre membrii comunit??ii. În felul acesta fiecare dintre voi ar vrea s? î?i fac? un statut aici ?i s? îi fie într-un fel apreciat? munca, c? doar e gratis.

Link to comment
Share on other sites

De ce nu po?i s? votezi -NU- ?i s? î?i p?strezi opinia doar pentru tine? M? implic s? fac ceva. De ce tot încerca?i s? p?re?i superiori ar?tând c? dac? lua?i o atitudine de arogan?i realiza?i ceva.

Este sec?iunea Sugestii. Am dreptul s? îmi explic ideea. Nu suntem pe tarla s? facem offtopic unde ni se scoal?.

Am uitat s? întreb la câte voturi s? se închid? pool-ul? Am încheiat. S? ave?i o zi bun?.

Link to comment
Share on other sites

La ce cacat ne trebuie mai multa publicitate?

Gandeste-te putin logic, indiferent de ce fel de imagine duci in media forumului, tot o sa vada copilasii la ProTV si o sa vina cu forumurile lor de metin si ce mai exista;

Avem destula publicitate, mai bine ne-am axa pe membri actuali ai forumului ;

Ai citit vechile thread-uri in care nou-venitii erau avertizati ca daca se alatura o sa luati peste picior si multe altele?

Cand postezi un thread te astepti la orice in sectiunea de comment-uri, sau vrei si dreptul la cine iti comenteaza?

Link to comment
Share on other sites

Nu este o idee rea.

Problema este ca v-ati creat o idee proasta, idioata, plina de narcisism si aroganta precum daca un membru nu aduce niciun folos comunitatii este degeaba. Nu v-ati gandit ca poate acel membru este la inceput si abia invata bazele si asteapta sa va ofere ceva bun care sa multumeasca pe multi ori poate doar citeste, respecta regulile, posteaza unde trebuie, nu jigneste si asa mai departe, pe scurt sta in banca lui, sau... pur si simplu nu ii pasa.

Asa ca nu mai fiti voi ironici/sarcastici intreband ce ai facut pentru comunitate, sau afirmand ca voi ati facut nspe mii de chestii.

RST-ul moare, si nu moare din cauza copiilor care intra cautand Metin 2 sau etc, ci din cauza ca am ramas in urma, aplicand si invatand tot chestii vechi, moare precum Romania, so... tipic romanesc.

Eu sincer, nu am mai invatat ceva bun si folositor de aici de prin 2010, nimic nu m-a mai surprins.

P.S - Edit : Am uitat, va axati prea mult pe niste cacaturi de vulnerabilitati web cand ar trebui sa invatati/bagati la show off direct servere sparte.

Eu tare mult as vrea sa vad ceva legat de "spargerea" unui server cu distro-ul updatat la zi si alte protectii.

Edited by Oust
Link to comment
Share on other sites

La ce cacat ne trebuie mai multa publicitate?

Gandeste-te putin logic, indiferent de ce fel de imagine duci in media forumului, tot o sa vada copilasii la ProTV si o sa vina cu forumurile lor de metin si ce mai exista;

Avem destula publicitate, mai bine ne-am axa pe membri actuali ai forumului ;

Ai citit vechile thread-uri in care nou-venitii erau avertizati ca daca se alatura o sa luati peste picior si multe altele?

Cand postezi un thread te astepti la orice in sectiunea de comment-uri, sau vrei si dreptul la cine iti comenteaza?

Ai nevoie de publicitate pozitiv?. Asta aduce oameni cu poten?ial. ?i dac? sunt oameni cu poten?ial, comunitatea avanseaz?. Ideea mea este cam acela?i lucru cu ce ai spus tu. În primul rând se axeaz? pe membrii comunit??ii.

De ce s? fie lua?i peste picior cei care se implic?? Care vor s? fac? ceva constructiv? Nu înteleg mentalitatea asta bolnav?. Aici trebuie s? intervin? staff-ul s? aplice m?suri.

A? aprecia dac? cineva mi-ar aduce un comentariu argumentat cu bun sim? ?i la obiect, în care s? aibe dreptate. Nu s? vin? un prost ?i s? m? trag? la r?spundere c? de ce vreau s? fac bine! M? în?elegi? Oricum propun s? înceta?i cu idio?eniile ce nu au leg?tur? cu subiectul.

Link to comment
Share on other sites

Eu unul consider ca nu ai nevoie de statut pentru a face ceva. Daca esti dispus sa oferi servicii sau cunostinte formului o faci din placere, nu pentru a primi ceva.

Tin sa va aduc aminte ca opiniile sunt acceptate. Criticile si offtopicul sunt pedepsite cu ban 7 zile.

Link to comment
Share on other sites

Eu de exemplu nu prea vad researcheri in HoF din google,fb,pp care sa se fi trecut cu vreo comunitate de hacking. E si logic daca te gandesti putin. Tu X-ulescu vrei sa scrii in CV ca ai fost premiat de Goagal,Faisbuci,etc si cauta angajatorul si vede alaturi de numele tau , numele unui forum de hacking .Ce parere crezi ca isi face el? De aia zic, fiecare pe pula lui, daca are nevoie de motivare sa faca challenge cu el insusi, sa isi demonstreze lui personal cat e de bun..un titlu de pe o comunitate nu e relevant.

Link to comment
Share on other sites

Eu unul consider ca nu ai nevoie de statut pentru a face ceva. Daca esti dispus sa oferi servicii sau cunostinte formului o faci din placere, nu pentru a primi ceva.

Tin sa va aduc aminte ca opiniile sunt acceptate. Criticile si offtopicul sunt pedepsite cu ban 7 zile.

Da, totul este din pl?cere. Dar ce rezultat avem? Unul în care nimeni nu este acceptat atunci când se implic?. Iar ideea mea era ca a?a îi faci pe ceilal?i s? se implice. ?i vreau s? v?d dac? te ?ii de treab? deoarece cel de mai sus a înc?lcat regula spus? de tine.

Toshib4: Nu te oblig? nimeni s? pui @comunitate. Este alegerea ta.

Link to comment
Share on other sites

Ideea e bun?, îns? nu ?tiu câ?i s-ar implica. În timpul în care a? sta s? fac un tutorial a? face spre exemplu un router dintr-un FreeBSD ?i hop a?a a? mai decarta de pe un client câteva sute de coco.

Faptul c? RST ar avea de câ?tigat este cert, nu ?tiu îns? câ?i prefer? s? se bat? pentru locurile frunta?e în loc s? aplice cuno?tin?ele pentru lichidit??i.(excluzând partea cu Bug Bounty-ul, care evident e profitabil?)

Link to comment
Share on other sites

Mda.

Sfatul meu pentru persoanele care vor sa participe la "activitati" de genu, nu mai bine va puneti pe facut ceva ca sa faceti $$$?

Statutul de pe forum nu va garanteaza nimic, portofoliu pe alta parte...o sa va ajute mai mult decat facultatea, ce e de inteles din asta...faceti lucruri pentru voi si lasati forumurile si alte prostii pentru ca vorba "futi nu futi, vremea pulii trece" se aplica si la timpul pierdut navigand pe forumuri si citind cancan.

Mereu aud ca persoanele intra pe forum ca sa invete ceva nou, nu e nevoie sa invatati ceva nou, un limbaj de programare ramane acelasi(cu mici modificari nesesizabile) deci pentru ce sa frecati menta aiurea, va dau chiar si o ideea de facut un business online, aplicatii ios si android folosind gamesalad(mai usor de atat nici ca se poate).

Lasati prostiile si apucati-va de ceva, nu prea se cauta pentesteri si pentestingul in adevaratul sens nu prea face nimeni in romania, nu din cauza ca nu exista aparatura sau mai stiu eu ce, ci din cauza ca nu sunt cunostiinte, pentesting-ul nu inseamna un xss amarat ci se ajunge si la verificarea geamurilor si alte prostii care noua, muritorilor de rand, ni se par prea de tot, de retinut ca nu o sa va angajeze google/nasa/microsoft pentru un sqli cand tu nu stii baza sql.

Lasati prostiile si la munca cu voi.

Link to comment
Share on other sites

În 2002 - 2003 ap?rea ceva nou în fiecare zi, era ceva normal, internetul era în plina expansiune, nu existau programele de bug bounty.

Acum lumea a evoluat, internetul a evoluat, e normal ca sa nu mai vezi la fiecare colt de strada ceva nou ?i gratis. Nu e vina noastr? ca voi v-a?i n?scut mai târziu. Întreb?rile voastre, ale ?stora mici, sunt exact ca întreb?rile noastre, ale ?stora mari :”de ce nu a cump?rat ?i eu un apartament la parter în 1989 ?i sa-l transform în 4 spa?ii comerciale ?i sa tr?iesc toat? via?a din chirii”.

Asta-i via?a, nu to?i câ?tig?, important e sa dai din coate.

Edited by daatdraqq
Link to comment
Share on other sites

Din câte observ ave?i o mentalitate de rahat. În loc s? îi atrage?i pe cei cu poten?ial, voi îi alunga?i. Nu e treaba ta ElChief ce poate s? fac? în timpul liber un om. Dac? vrea bani sau s? activeze pe un forum. Dac? tu ai ales s? faci bani din SEO, nu to?i trebuie s? î?i urmeze ?ie exemplul. ?i de unde ?tii tu ce înseamn? pentestingul în adev?ratul sens al cu cuvântului. De unde ?tii tu c? nu exist? persoane care au cuno?tin?e pentru a duce la cap?t un audit complex ?i profesional? ?i-ai creat o idee foarte proast? asupra celor din România pe partea asta din cauza egocentrismului t?u. R?mâi s? dai sfaturi când vine vorba de SEO ?i dac? e?ti îndeajuns de matur, s? dai sfaturi menite s? îi ajute pe cei mai tineri ca tine (cu toate c? am o presim?ire c? nu ai cine ?tie ce vârst?).

Iar în leg?tur? cu ce ai precizat tu, daatdraqq, e o mare prostie. ?tiu cum st?teau lucrurile ?i în '99 ?i pot spune c? diferen?a este nesemnificativ?. Da, totul evolueaz?, dar cu acest evolu?ionism apar ?i alte lucruri noi. Adic? întotdeauna va exista o cale care s? î?i ofere ?ansa s? ob?ii ?i pe alt? cale (neautorizat?) lucrurile. Dac? v-a?i plafonat, m?car l?sa?ii pe ceilal?i s? aduc? ceva bun. ?i nu am îndemnat s? sparg? site-uri prin metode deja cunoscute gen MySQL Injection sau XSS. Asta a?i f?cut ?i voi înainte c? a?a nu d?dea?i un exemplu ca ?sta.

Mentalitatea în acest domeniu se formeaz? de la o vârst? fraged?. Ajut? s? îl fac? s? gândeasc?, s? g?seasc? noi solu?ii, pe scurt intervine creativitatea. Nu te arunci direct la munc? când nu ?tii nimic. Se înva?? apoi se caut? un job.

Legat de sugestia mea. Mai bine o l?s?m balt?. Pân? acum mai mul?i sus?in ideea (cei care au votat nu, le-am atras aten?ia în alte thread-uri - adic? mai bine s-au l?sat condu?i de alte lucruri decât s? ajute comunitatea).

Deci propun s? închid? cineva acest thread c? nu o s? se fac? nimic aici oricât de multe voturi ar fi pro. Stafful are o mare problem?. V? mul?umesc. A! ?i a?i sc?pat de mine! Reveni?i la prostiile voastre de discu?ii. Înjura?i-v?, critica?i, purta?i invidie c? al?ii sunt mai buni ca voi ?i s? nu ave?i vreodat? demnitatea s? recunoa?te?i acest lucru, c? nu o s? mai pu?eti ac?iona precum un GURU.

Have a nice day, a... ?ti?i voi continuarea! ;)

Edited by The.Legend
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...